Kapu Tibor az űrből rögzíti a Föld zúgó zivatarainak lenyűgöző tevékenységét.

Magyar kutatók számára fotózza az űrből a Föld zivatartevékenységét Kapu Tibor - tájékoztatta a HUN-REN Kommunikációs Főosztálya szerdán az MTI-t.
A magyar űrkutató a tudományos küldetése során részt vesz egy különleges földmegfigyelési kísérletben, amelyet a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) ajánlott. Feladataként a Föld éjszakai féltekéjén zajló intenzív zivatartevékenység fényképezését fogja végezni - áll a közleményben.
Mint írták, a kísérlet célja elsősorban a villámaktivitás és az ezzel összefüggésben levő, zivatarfelhők felett megjelenő, elektromos eredetű fényfelvillanások megfigyelése.
- fűzték hozzá.
A közlemény alapján a HUN-REN FI UHU elnevezésű projekt a HUNOR-program keretein belül valósul meg, és széleskörű nemzetközi együttműködés jellemzi. A kutatás kulcsszereplője Yoav Yair, az izraeli Reichman University professzora, aki kiemelkedő szakértelemmel bír a zivatarcélpontok előrejelzésében, köszönhetően a hasonló korábbi küldetések során szerzett tapasztalatainak.
Továbbá, a projekt során több mint 10 ország képviseletében körülbelül 20 intézmény fejezte ki együttműködési szándékát. A közös munka keretében hozzájárulásuk a küldetés célkitűzéseivel összhangban valósul meg, amely magában foglalja az egyidejű észlelések elvégzését, a mérési adatok megosztását, valamint az eredmények feldolgozásában való aktív részvételt - áll a sajtóközleményben.
Ugyanitt érhető el az észlelések tárgyát képező jelenségkörről készült oktatási anyag is, amely egy projektórához tartalmaz javaslatokat és segédanyagokat 7-11 osztályos diákokat oktatók számára, a magyar űrhajós küldetésének általánosabb bemutatására is kitérve.