Amerikai kutatók felfedeztek egy gént, amely jelentősen növelheti a fotoszintézis hatékonyságát.
A Developmental Cell folyóirat nemrégiben egy figyelemre méltó kutatási eredményt hozott nyilvánosságra, amely ígéretes lépést jelent a mezőgazdaság területén. A tanulmányban a nyárfák (Populus) nemzetségének egyik Észak-Amerikában őshonos fajában sikerült felfedezniük egy gént, amely képes felgyorsítani a fotoszintézis folyamatát. Ez a felfedezés új lehetőségeket nyithat meg a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok fejlesztésében.
Az Illinoisi Egyetem kutatói terepi körülmények között vizsgálták, hogyan alkalmazkodik a fotoszintézis a laboratóriumi környezethez képest a változó domborzati és légköri feltételekhez. A Sci News által közölt információk szerint a kutatás során a Populus trichocarpa, mint kedvelt modellnövény, szabadon élő példányait elemezték, összesen ezer növényt azonosítva egy adott növénytársulásban. A genomikai vizsgálatok eredményeként sikerült felfedezni egy gént, BOOSTER (BSTR) néven, amely a nyárfa nemzetség fajainak jellemzője. Ennek a génnek az expressziója kulcsszerepet játszik a fotoszintetikus folyamatok intenzitásában, és ezáltal jelentősen befolyásolja az egyedek növekedési potenciálját is.
A kutatók a szabadföldi kísérletekben azt találták, hogy a BOOSTER magasabb expressziójával rendelkező genotípusok adott időtartam alatt akár 37 százalékkal is magasabbra nőttek, mint növénytársuláshoz tartozó, ugyanehhez a fajhoz tartozó azonos korú társaik.
A kutatók egy innovatív génszerkesztési technikát alkalmazva a lúdfű (Arabidopsis thaliana) genomjába integrálták a BOOSTER nevű elemet. Ennek következtében, bár valamivel szerényebb mértékben, de mégis figyelemre méltóan megnövekedett a magtermelés, valamint a növény biomasszaként emlegetett részeinek növekedési sebessége és mennyisége.