A győri abszurd színjáték már száz napja tart: a Fidesz és az ellenzéki polgármester külön utakon járva, két eltérő költségvetést készít a város számára.


Győr városában az utóbbi napokban egyre élesebb politikai diskurzus bontakozik ki a Facebookon és különböző közleményeken keresztül. Pintér Bence, az ellenzéki polgármester (Tiszta Szívvel a Városért) és a városi közgyűlés Fidesz-KDNP-frakciója között feszültség alakult ki, amely a 2025-ös költségvetés körül forog. A Fidesz jelezte, hogy nem fogadja el a polgármester által tervezett költségvetési javaslatot, amely első ízben készül el a rendszerváltás óta. Az új polgármesteri ciklus első száz napja újabb izgalmas eseményekkel bővült, amely világosan tükrözi a város politikai életének alakulását és a hatalmi viszonyok változását Győrben.

Ahhoz, hogy megértsük a jelenlegi helyzetet, fontos, hogy visszatekintsünk a tavaly júniusi önkormányzati választások győri eredményeire. A polgármesteri pozíciót Pintér Bence szerezte meg, aki a Fidesz-KDNP színeiben indult, és ezzel szemben Dézsi Csaba András nem tudta megakadályozni a vereségét. Ugyanakkor a közgyűlés összetételét tekintve a Fidesz továbbra is jelentős többséggel bír, hiszen a 22 fős testületben dominál az ő képviselőik száma.

Az első pillanattól fogva világos volt, hogy Pintér számára nem lesz könnyű dolga a kialakult helyzetben. Ezt a fideszes előd, Dézsi Csaba András által irányított időszak utolsó közgyűlése is megerősítette, ahol olyan szervezeti és működési szabályzatot (szmsz) fogadtak el, amely gyakorlatilag megfosztotta az új polgármestert a legfontosabb hatásköröktől. A magyarázat szerint - és ez a narratíva továbbra is megvan a jobboldali politikai diskurzusban - a választók ugyan új városvezetőt kívántak, de a szavazásuk mögött a Fidesz-KDNP képviselőinek döntési jogát kívánták megerősíteni Győr jövője felett.

Az elmúlt évek langyos közgyűléseibe a korábbi Dézsi-Pollreisz (Pollreisz Balázs MSZP-s képviselő volt) szócsaták messze nem tudtak annyi színt és szekunder szégyenérzetet vinni, mint amit október óta látni és érezni. A Fidesz-KDNP három-négy szónoka folyamatos támadás alatt tartja a városvezetést, leginkább Pintér Bencét, aki felveszi a kesztyűt, így a korábbi fél-egyórás közgyűlések négy-ötórásra nyúltak.

Erre jó példaként szolgált a decemberi közgyűlés, ahol a polgármesterrel szemben a többségi akarat diadalmaskodott, és a képviselők végül megszavazták maguknak a jól látható, többségük esetében csaknem négyszeres, visszamenőleges fizetésemelést. A döntést megelőző éles vita során a szócsaták személyeskedésig fajultak, és a polgármester húszéves, éppen elromlott autójától kezdve a képviselők közösségi média bejegyzéseiig számos téma előkerült.

A győrieknek szóló Facebook-csoportok kommentjeiből ugyanakkor egyre inkább az látszik, hogy a helyieknek már most elegük van ebből,

A polgármester-váltásra lehetőséget keresők többsége tavaly nyáron kifejezte vágyát a nyugalom iránt, mondván, hogy elegük van az állandó konfliktusokból és a magamutogatásból. Azóta azonban nem tapasztalták meg a várt békét.

A már említett decemberi közgyűlésen azzal is támadták Pintért a jobboldalról, hogy miért nem állt még elő a következő évi költségvetés tervezetével, és mondja meg, hogy ezt mikor fogja megtenni. A polgármester januárt ígért, ezt teljesítette is, de ezzel nem váratlan módon újabb frontvonal nyílt meg. Pintérék a polgármesteri hivatal segítségével összeállítottak ugyan egy költségvetés-tervezetet, de a Fidesz-KDNP erre azt mondta, kihagyták őket a munkából, "színjátékhoz" pedig nem asszisztálnak.

Tarts velünk egy időutazásra, ahol lépésről lépésre felfedjük, miként alakultak az események. Az idővonal mentén haladva felfedezzük a történések összefonódását és azok hatását.

A többi rész már jól ismert számunkra,

jelen pillanatban tehát Győrnek 2025-re két költségvetési koncepciója is lesz, egyet a hivatal készít és Pintér Bence nyújtja be, a másikat a Fidesz-KDNP frakció.

Joggal mondhatja azt a Győrön kívüli olvasó, hogy ezt a helyiek maguknak köszönhetik (több kommentben olvasható is ez). Mert a helyzetet maguk idézték elő azzal, hogy a fideszes polgármestert leváltották ugyan, de szavazataikkal nem gondoskodtak az új városvezető kellő képviselő-testületi támogatottságáról.

Ez a megállapítás részben helytálló, hiszen fontos észben tartani, hogy Győr, valamint Győr-Moson-Sopron megye régóta a jobboldali politika bástyájának számít. A szavazók tehát nem identitásváltásról beszélhetünk a nyári időszakban, sokkal inkább egyfajta lázadásról, amely valami, vagy inkább valaki ellen irányult. Ezen kívül meg kell említeni, hogy a választók előtt eddig nem volt példa arra, hogy milyen is az, amikor a polgármesteri poszt nem élvezi a biztos többséget. A város vezetését eddig mindig olyan politikai személyiségek irányították (mint az MSZP-s Balogh József, majd a Fidesz-KDNP-s Borkai Zsolt és Dézsi Csaba András), akik stabil támogatottsággal rendelkeztek.

Pintér Bence valószínűleg számított arra, hogy a helyzet elfajulhat, de most, száz nappal a kezdet után, úgy tűnik, egyre inkább csökken a levegő körülötte. Nemrégiben csatlakozott a bíráló táborhoz Fodor Roland (Civilek Győrért) és Hajtó Péter (Borkaival Közösen a Jövőnkért Egyesület), akik a költségvetési kihívásokra reagálva közösen tartottak sajtótájékoztatót. Ezen az eseményen kifejtették éles kritikáikat a jelenlegi helyzettel kapcsolatban.

Fodor esetében nem meglepő ez a lépés, hiszen Pintérrel érezhetően nem jó a viszonya, sokan emlékeznek ugyanis még arra, hogy 2019-ben Fodor az ellenzéki összefogást váratlanul rúgta fel akkor még jobbikosként. Hajtónál talán kicsit igen, bár az az elmúlt közgyűléseken is jól látszott, hogy Borkaiék nem húzzák a városvezetés szekerét. A két képviselő azzal kritizálta Pintéréket, hogy száz nap alatt érdemi produktumot nem tudtak felmutatni. Ebben van igazság, más kérdés, hogy Pintért láthatóan éppúgy ignorálja a kormány, mint Karácsonyt. Ahogy Budapesten Szentkirályi Alexandrával, itt Fekete Dávid fideszes frakcióvezetővel tárgyalt már több államtitkár, miniszter, a kiposztolt fényképek legalábbis erről tanúskodnak.

Pénteken újra összeül a győri közgyűlés, ahol várhatóan megválasztják a polgármester második helyettesét is. Érdemes megemlíteni, hogy október óta Győrben nem sikerült új alpolgármestert választani; legutóbb decemberben Pintér próbálkozott ezzel, de a fideszes többség elutasította a kérdés napirendre vételét. Az ülésen viszont biztosan szavazni fognak egy újabb béremelésről: ezúttal az önkormányzati cégek felügyelőbizottsági tagjainak tiszteletdíja emelkedhet. A javaslatot Borsi Róbert fideszes képviselő terjeszti elő, de a részletek még nem ismertek.

A költségvetés kérdése elvileg csak februárban lenne esedékes a viták szempontjából, viszont nehezen képzelhető el, hogy a téma ne merüljön fel valamilyen formában addig is.

Related posts