Megjelent egy kiadvány, amely részletesen bemutatja a kecskeméti vegyvizsgáló állomás gazdag történelmét.


1911 és 1982 között működött önálló intézményként a Kecskemét városa által alapított vegyvizsgáló állomás. Ez a bő hét évtizedes időszak gazdag szakmai eredményekben, melyek történetét dr. Horváth György, okleveles vegyész dolgozta fel. Az intézet irányítását több mint húsz éven át ellátó szakember a megőrzött dokumentumok, valamint egykori munkatársak visszaemlékezései és saját tapasztalatai alapján állította össze ezt az értékes anyagot.

"A gazdaság fejlesztése és az egyre szaporodó, minden területre kiterjedt hamisítások leleplezése szükségessé tette a mezőgazdasági, ipari nyersanyagok és késztermékek jellemzőinek megismerését Magyarországon is, már az 1880-as évek közepe táján" - ezzel a gondolattal kezdődik az életének 96. évében járó, teljes szellemi frissességnek örvendő, Preisich Miklós- és Újhelyi Imre-díjas dr. Horváth György összegzése, amely Kecskemét Th. Város Vegyvizsgáló Állomás történetét örökíti meg. A szerző saját kiadásában megjelent kiadvány első lapjain az intézet alapításának okairól és az indulás legfontosabb hatósági döntéseiről lehet részleteket megtudni, így például azt, hogy a hírös város által kezdeményezett és 1911. november 1-jén megnyitott vegyvédelmi állomás működését a "belügyminiszter a 69901/VII. d. számú, 1912-ben kelt rendeletében jóváhagyja [...] és a laboratóriumnak nyilvánossági jogot adományozott".

A "törvényhatósági felügyelettel, de közvetlen állami vezetés alatt állt" intézet a városközpontban, a katolikus parókia szomszédságában, a Csányi utca elején lévő piactér mellett kapott helyet. Első vezetője Bíró Gusztáv volt, később Szakács Ödön, Szarka Béla és dr. Bujk Gábor, illetve 1960. május 1-jétől 1982. december 31-ig dr. Horváth György látta el ezt a feladatot.

Már a kezdeti években a tevékenységük nem csupán az élelmiszerek ellenőrzésére korlátozódott. A vizsgálati napló tanúsága szerint a végzett munka eredményeit rögzítették, és az itt megfigyelhető tendenciák azt mutatják, hogy a közigazgatási szervek és a rendőrség számos mintát küldött be, amelyek főként a Szeged és Kalocsa térségében előállított fűszerpaprika-őrlemények és tejtermékek voltak. Ezen kívül a teljes mintavétel körülbelül 10%-át tette ki a vegyes termékek vizsgálata, amelyek között műtrágyák, festékek és egyéb különféle anyagok is szerepeltek az első időszakban.

Az 55 oldalas füzet részletesen bemutatja az intézet folyamatos fejlődését: az élelmiszer-ellenőrzésre vonatkozó feladatkörök és működési területek évről évre bővültek, a munkatársak száma növekedett, és a munkakörülmények folyamatosan javultak. Kiváló szakmai tevékenységüket mind hazai, mind nemzetközi színtéren elismeréssel jutalmazták. Azonban 1982 végén váratlan fordulat következett be, amikor az intézet önállósága hirtelen véget ért. Bár Dr. Váncsa István élelmiszer-ipari miniszter 1981. május 1-jén Elismerő oklevéllel tüntette ki a Bács-Kiskun Megyei Élelmiszer-ellenőrző és Vegyvizsgáló Intézetet az élelmiszergyártás és -forgalmazás minőségbiztosítása érdekében végzett kiemelkedő munkájuk és analitikai eredményeik alapján, másfél évvel később, 1982. december 31-ével, miniszteri rendelet révén megszüntették önálló működésüket. Ezt követően a munkájukat az újonnan alapított Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás keretein belül kellett folytatniuk.

Az összegzés nem csupán a leglényegesebb szakmai adatokat és információkat gyűjti össze, hanem betekintést nyújt a munkatársak számos különleges és érdekes projektjébe is. Ezen felül, néhány mulatságos anekdota is helyet kapott, amelyek az állomás mindennapjait színesítik. Dr. Horváth György különösen hangsúlyozta, hogy a családias, baráti légkör kulcsszerepet játszik a munkánk sikerében, és ezt a nézőpontot ma is osztja. Az összegzés zárómondatai is ezt tükrözik: "A múlt eseményeire való visszaemlékezés során világossá válik, hogy ezek a közös élmények nem csupán munkánk eredményeit formálták, hanem azt a tiszteletben alapuló közösséget is, amelyben dolgozunk. Intézetünk munkatársai nem csupán egy egyszerű munkaközösség tagjai; mi egy olyan szövetséget alkotunk, ahol nem robotszerűen, hanem szívvel-lélekkel érkezünk nap mint nap, és ahol az egyetértés és a kölcsönös megbecsülés képezi életünk alapját."

A kiadvány jelenleg nem található a könyvesboltok kínálatában, de akik érdeklődnek a kecskeméti vegyvizsgáló állomás története iránt, azok számára jó hír, hogy hamarosan elérhetővé válik a Katona József Könyvtárban.

Related posts