A szakértők véleménye szerint a vakarózás mögött többféle ok rejtőzhet.
Gábor éppen kollégáját próbálta kimenteni, amikor a föld hirtelen alá temette őt. Most, hogy a helyzet válságosra fordult, kisfiának és várandós feleségének szeretetteljes támogatásra van szüksége.
A viszketés elleni harc mindannyiunk életének része, de vajon mi zajlik a bőrünk mélyén, amikor a vakarózás kísértése elragad? Egy új kutatás, amely a Science című tudományos folyóiratban látott napvilágot, egereken végzett kísérletek révén igyekszik feltárni a vakarózás titkait. Az eredmények egyszerre megdöbbentőek és megnyugtatóak – számolt be róla a Science News Explores.
Kezdjük egy kellemetlen ténnyel: a vakarózás gyulladást idézhet elő. Amikor egy viszketést okozó anyag, mint például a mérges szömörce olaja, aktiválja a hízósejteket, ezek a sejtek viszketési jeleket küldenek, ami gyulladásos reakciót indít el. A tudósok rámutattak, hogy a vakarózás csupán fokozza ezt a folyamatot, ami még intenzívebb viszketést és bőrpírt okozhat. Daniel Kaplan, a Pittsburghi Egyetem bőrgyógyász és immunológus, aki részt vett a kutatásban, így fogalmaz: "A vakarózás valójában serkenti a gyulladásos folyamatokat, mivel a hízósejteket még aktívabbá teszi."
Az egerek, amelyek nem tudták megvakarni a viszkető fülüket, kevésbé szenvedtek gyulladástól, mint azok, amelyek szabadon vakarózhattak. Ez a jelenség hasonló a szúnyogcsípéshez: ha nem vakarjuk meg, a viszketés gyorsan elmúlik, de ha engedünk a kísértésnek, a bőrünkön nagy, gyulladt sérülés alakulhat ki, ami napokig megmaradhat.
A kedvező hír
Van egy biztató hír is: a vakarózás segíthet csökkenteni a bőrön élő káros baktériumok, például a Staphylococcus aureus mennyiségét. Kutatók szerint ennek hátterében a vakarás által generált fokozott immunválasz állhat. Kaplan megjegyzi, hogy "a vakarózás akut fertőzés esetén hasznos lehet", ugyanakkor figyelmeztet arra is, hogy a túlzásba vitt vakarás a bőr felszakadásához vezethet, ami még több baktérium bejutását eredményezheti.