A Magyar Informatika Napja - 66 évvel ezelőtt kezdődött el a magyar számítástechnika izgalmas kalandja.

A Magyar Számítástechnika immár hatvanhat esztendeje formálja a világunkat. A Neumann Társaság ünnepélyes keretek között rendezte meg az informatika napját, melynek során méltóképpen emlékeztünk meg ezen jeles évfordulóról.
A magyar informatika napja tiszteletére a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT) megemlékezett a hazai számítástechnika 66 éves hagyatékáról. A keddi budapesti konferencia során a résztvevők a magyar informatika kezdeti lépéseit és jövőbeli kilátásait egyaránt áttekintették, számolt be az eseményről a társaság.
Kovács Levente, az NJSZT elnöke és az Óbudai Egyetem rektora megnyitó beszédében kiemelte, hogy a magyar informatika napja kezdeményezés 2022-ben indult útjára a társaság által. Az esemény jelentőségét az adja, hogy 1959. január 21-én jelent meg a sajtóban az Esti Hírlapban az első magyar Neumann-elvű elektronikus számítógépről, az M-3-ról szóló hír. Ezzel a mérföldkőnek számító eseménnyel vette kezdetét a magyar informatika fejlődésének izgalmas története.
Az M-3-at a Magyar Tudományos Akadémia kibernetikai kutatócsoportja tervezte, de sajnos a gép egészének nem maradtak meg a darabjai. Ennek ellenére az M-3 több alkatrésze még mindig megtekinthető az NJSZT szegedi Informatika Történeti Múzeumában, amely az informatikai örökség megőrzésére összpontosít. Ezenfelül a társaság egy online adatbázis és virtuális múzeum létrehozásán is dolgozik, hogy még szélesebb körben hozzáférhetővé tegye a technológiai múlt értékeit.
A konferencia izgalmas együttműködés keretében valósult meg, a Budapesti Műszaki Egyetem és az ELTE szoros részvételével. Borhy László, az ELTE rektora különösen hangsúlyozta az M-3 jelentőségét, amely új dimenziókat nyitott a tudományos kutatás terén. Kiértékelte, hogy az informatika mára nem csupán egy szakterület, hanem életünk szerves részévé vált, folyamatosan újabb és újabb innovációkat követelve.
Imre Sándor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának dékánja, a híres magyar tudós, Neumann János tudományos hozzájárulásait és azok tartós relevanciáját emelte ki. Magyarország ma is kiemelkedő színvonalú informatikai oktatást biztosít, amely jelentős mértékben hozzájárul a nemzetközi elismerésekhez és sikerekhez.
A konferencia egyik központi témája a NJSZT tehetséggondozásban betöltött szerepe volt, amely kiemelt jelentőséggel bír. A társaság 1968-as alapítása óta elkötelezetten dolgozik a digitális esélyegyenlőség megvalósításáért. Az ECDL/ICDL vizsgarendszer bevezetése és folyamatos működtetése, továbbá az informatika történetét bemutató kiállítások fenntartása mind-mind az NJSZT iránti elköteleződést és szenvedélyt tükrözi.
A magyar informatika napjának megünneplése nem csupán a múlt jelentős eseményeinek felelevenítése, hanem a jövőnk előtt álló kihívásokra való fókuszálás is. Az M-3 megalkotásától napjaink világszínvonalú informatikai képzéséig a magyar informatika gazdag öröksége és ígéretes jövője egyaránt figyelemre méltó és inspiráló.