A Miniszterelnökség nyilatkozata az ukrajnai menekültek elszállásolásának befejezéséről: ez egyben az önálló életvitelhez való átmenet jelentős lépésének is számít.


Panyi Miklós, a Miniszterelnökség államtitkára, Soros Györgyöt, a kettős állampolgárságról tartott népszavazást és a szolidaritás határait említette válaszában Vadai Ágnes írásbeli kérdésére, amelyben a DK képviselője Pál Norbert felmentésének időpontjára érdeklődött.

Vadai Ágnes akkor tette fel kérdését Gulyás Gergelynek, a Miniszterelnökséget vezető miniszternek, amikor nyilvánosságra került, hogy Pál Norbert, aki az orosz-ukrán háború elől menekülőkért felelős kormánybiztosként tevékenykedik, döntéseit a bíróság érvénytelenítette. Az indoklás szerint Pál jogellenesen utasította el az orosz agresszió elől menekülő kárpátaljai magyarok, különösen gyerekek és egyedülálló nők lakhatási segély iránti méltányossági kérelmét. E körülmények között Vadai Ágnes érdeklődött Pál Norbert felmentésének időpontjáról.

A bírói döntés szerint Pál Norbert döntése nem tartalmazott indoklást, és nem világos, hogy milyen bizonyítékokat és körülményeket mérlegelt a kormánybiztos. Ennek következményeként a bíróság új eljárást kezdeményez, amely során arra kíváncsiak, hogy Pál Norbert milyen szempontok alapján utasította el a menedékesek kérelmét.

Panyi Miklós válaszában először kifejtette, hogy a koronavírus-járvány alatt a DK támadásainak fókuszában a kormány oltóanyag-biztosítása állt a kárpátaljai lakosok számára. Ezt követően emlékeztetett arra, hogy Gyurcsány Ferenc 2004-ben a kettős állampolgárság ellen folytatott kampányt. A válaszában az államtitkár ezután a menekültek védelmére hivatkozó szervezeteket is célba vette, különös figyelmet szentelve a Magyar Helsinki Bizottságnak, amely szerinte a költségeinek 80 százalékát Soros György Nyílt Társadalomért Alapítványától kapja. Panyi Miklós hangsúlyozta, hogy a bizottság célja nem a menekültek segítése, hanem a kormány lejáratása.

Később Panyi a válaszában már rátért a lényegre is, azt írta, hogy több állam is korlátozta az ukrán menedékesek számára adott támogatást, juttatásokat, illetve a szállástámogatási rendszert. Azt is hozzátette, "a szállásjogosultságot elvesztők Ukrajna biztonságos, nem háborúval sújtotta területeiről érkeztek, emellett munkaképesek, munkát azonban két és fél év elteltével sem voltak hajlandóak vállalni, többszöri felajánlás ellenére sem". Azt is hozzátette, az ingyenes szállásjogosultságok megszűnése így az önálló lábra állás, integráció az első fontos állomásaként is tekinthető. Az egyéni élethelyzeteket szerinte figyelmet érdemelnek, illetve speciális kezelést igényelnek, ehhez van méltányossági eljárás. Ugyanakkor azt is közölte, a támogató szándéknak és a szolidaritásnak is megvannak a határai.

Az államtitkár kifejtette, hogy a bíróság a méltányossági döntések lényegét nem találta jogellenesnek; csupán formai hiányosságok miatt indítványozták azok újbóli megvizsgálását.

Related posts