A NASA tudósai egy izgalmas felfedezés nyomára bukkantak, amely megerősítheti, hogy a Mars valaha képes volt fenntartani az életet.

A Curiosity űrszonda küldetése lenyűgöző felfedezéseket hozott, amelyek megerősítették a korábban felállított tudományos modellek helyességét.
A NASA Curiosity Mars-járója 13 éve rója a vörös bolygó felszínét azzal a céllal, hogy életre utaló nyomokat találjon. A küldetés most egy új mérföldkőhöz ért, mivel a Science című tudományos folyóirat beszámolója szerint a Curiosity nagy méretű szénlerakódásokat fedezett fel a Mount Sharp nevű területen. A környékről kinyert három minta elemzésekor kiderült, hogy bőséggel tartalmaztak szidritet is.
Ez a felfedezés rendkívül jelentős, mivel egy olyan karbonátásványt azonosítottak, amely eddig hiányzott egy régi modellből, amely a Mars múltját igyekszik feltárni. A tudósok szerint a Mars egykor szén-dioxidban gazdag légkörrel rendelkezett, ami lehetővé tette a folyékony víz létezését a bolygó felszínén. Ha a víz és a szén-dioxid jelen van, akkor a karbonátásványok kialakulásának is meg kellene történnie. Azonban a korábbi kutatások nem tudtak elegendő mennyiségű ilyen ásványt felfedezni ahhoz, hogy alátámasszák ezt az elméletet. Most, a Curiosity rover segítségével sikerült ezt a hiányzó darabot megtalálni, ami új fényt derít a Mars régi környezeti viszonyaira.
Benjamin Tutolo, a Calgary Egyetem kutatója, úgy véli, hogy a legújabb felfedezések jelentős lépést jelentenek a Mars geológiai és légköri fejlődésének megértésében. Az általa vizsgált anyagok szilárd bizonyítékot nyújtanak arra, hogy a bolygó múltjára vonatkozó eddigi modellek megalapozottak. Korábban a karbonátásványok megtalálása nehézségekbe ütközött, mivel a szakértők szerint más ásványok rejthették el őket az infravörös érzékelők elől.
A következő lépés az lesz, hogy megértsük, miért is alakult másképp a Mars és a Föld sorsa, de ebben is nagy segítséget jelentenek majd a mostani felfedezések.