A rezsicsökkentés hatékonyan érvényesül | Demokrata


A cikk e-mailben való megosztásához kérjük, kattintson erre a linkre, vagy másolja ki és küldje el a következő URL-t: https://demokrata.hu/magyarorszag/a-rezsicsokkentes-mukodik-987794/

Azóta, hogy a rezsicsökkentést bevezették, a hazai lakossági gáz- és villanyárak verhetetlenek lettek. A magyar kormány rezsivédelmi politikája ellenére sem tudták megingatni az orosz-ukrán háború, a téves brüsszeli szankciók, vagy a 2022-2023-as energiaár-robbanás hatásai. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) és az osztrák Energie-Control Austria által megbízott független finn VaasaETT havi kutatásai folyamatosan megerősítik, hogy Magyarországon a legolcsóbbak a lakossági gáz- és villanyárak Európában. Vásárlóerő-paritáson is az élen járunk. Ha az átlagos, kétkeresős magyar háztartás rezsiköltségeit nézzük, csupán Luxemburg tud megelőzni minket, ami igazán figyelemre méltó teljesítmény. Ugyanakkor a hazai baloldal és a Soros-féle média folyamatosan támadja ezt a független kutatást. Évek óta számos cikk jelent meg olyan médiumokban, mint a 444, Telex, HVG, vagy Népszava, amelyek arról írnak, hogy a rezsicsökkentés nem valós, és hogy a rendszerhasználati díjak milyen magasak. Ezek a cikkek gyakran Brüsszelből, valamint a hazai baloldali pártok központjaiból érkező megbízásokra épülnek. A rezsikörút célja az volt, hogy bemutassuk a tényeket. Tapasztalataink szerint a magyar rezsicsökkentés valóban működik, és a rezsiköltségek jelentősen alacsonyabbak a környező országokhoz képest. Érdemes megemlíteni, hogy míg Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc, valamint a baloldali bértollnokok is élvezik a rezsicsökkentés előnyeit, folyamatosan a megszüntetését követelik. Felszólítom őket, hogy ha ennyire elégedetlenek a rezsicsökkentéssel, akkor mondjanak le róla, és lépjenek ki a szabadpiacra! Várom a bejelentésüket!

- Támadásként említette a rendszerhasználati díjakat, ezek tényleg kiugróak Magyarországon?

Egy percig se tévesszen meg senkit! Ez a baloldali rezsicsökkentés-ellenes állítások és ferdítések klasszikus példája. Amikor különböző országok gáz- és áramdíjait hasonlítják össze, mindig a végfelhasználói árakat veszik alapul, vagyis azt az összeget, amit a fogyasztók a számláikban ténylegesen kifizetnek. A végfelhasználói ár négy fő összetevőből áll: az energiaárból, energiaadóból, rendszerhasználati díjból és az áfából. Igen, és a rezsicsökkentésnek hála, mi magyarok vagyunk a legnagyobb szerencsések, hiszen Európában a legkisebb végfelhasználói árat fizetjük, beleértve a rendszerhasználati díjat is. Ennyi.

Természetesen, íme egy egyedibb megfogalmazás: - Magyarországon az áram- és gázárak a legalacsonyabbak közé tartoznak. Milyen konkrét intézkedéseket hozott a kormány, amelyek ezt a helyzetet lehetővé tették, és miként tervezik fenntartani ezt a kedvező állapotot a jövőben, figyelembe véve a fenntarthatóság szempontjait?

Akarat, bátorság, küzdelem – ezek a szavak határozzák meg a magyar kormány 2013 óta zajló rezsicsökkentési politikáját, amely a magyar emberek védelmét szolgálja az energiaszolgáltatók, multinacionális cégek és Brüsszel nyomásával szemben. Az orosz-ukrán háború kirobbanása óta ez a védelem még sürgetőbbé vált, hiszen a brüsszeli bürokraták által hozott téves szankciók drámai energiaár-emelkedést és inflációt generáltak az egész kontinensen. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a hazai baloldal, élén Magyar Péterrel és Gyurcsány Ferenccel, mindent elkövet annak érdekében, hogy a brüsszeli érdekeket érvényesítse. Nem meglepő, hogy folyamatosan hangoztatják a rezsirizsa, rezsikamu és hasonló frázisokat. Az igazság azonban az, hogy ha a baloldal kerüljön hatalomra Magyarországon, a rezsicsökkentés megszűnne, és az árak az egekbe szöknének. Pontosan úgy, ahogyan ez történt 2002 és 2010 között, amikor a baloldali kormányok az idegen érdekek kiszolgálására összpontosítottak.

A rezsicsökkentés támogatása általában a társadalmi igazságosság és a családok biztonságának hangsúlyozására épít. Kérdés, hogy léteznek-e olyan adatok, amelyek megmutatják, hogy a program eredményeként eddig mekkora pénzösszeg maradt a magyar családok rendelkezésére?

Amikor átvettük a kormányzást 2010-ben, a magyar háztartások hatalmas "sárgacsekk-adósságban" vergődtek. A nyolc év baloldali kormányzás után a helyzet igencsak tragikusra fordult. A Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai hármas alatt az energiaárak emelkedése megállíthatatlanul kezdett növekedni, hiába hangoztatta Lendvai Ildikó, a nemzet anyósa, hogy "NEM LESZ GÁZÁREMELÉS". A valóság azonban más volt: a gáz ára tizenötször emelkedett, és nyolc év alatt összesen 206 százalékkal növekedett. A rezsicsökkentés bevezetése visszaállította a rendet, hiszen azóta minden magyar család energiafogyasztása biztonságban van. Ráadásul 2022 óta továbbra is a kedvezményes rezsiárak érvényesek az átlagos fogyasztásig; aki ezt túllépi, annak piaci árat kell fizetnie, de az is kedvezményes. Orbán Viktor miniszterelnök úr évértékelőjében is hangsúlyozta, hogy egy átlagos magyar háztartás évente csupán 250 ezer forintot költ rezsire, ami messze a legalacsonyabb az EU-ban; például szomszédaink közül van, ahol ez az összeg akár egymillió forintot is elérheti.

- A környező országokban gyakran szintén alkalmaznak ársapkákat, kompenzációkat vagy támogatásokat. Ön szerint miben különbözik a magyar modell ezektől, mi a "magyar út" sajátossága?

- A magyar rezsicsökkentés sajátossága abban rejlik, hogy a magyar embereket védi, nem pedig a multikat, ez pedig már a bevezetésekor, 2013-ban egyedülálló volt és azóta sincs ilyen szintű és hosszú ideje fenntartott kedvezmény érvényben sehol máshol, ami nemcsak a lakosságot védi, de az ország szuverenitása megóvásának az alapját is jelenti. A rezsicsökkentés már 12 éve minden magyar háztartásnak jár függetlenül attól, hogy milyen jövedelműek, élethelyzetűek veszik igénybe, senkit sem zár ki a kedvezmény, a hatósági ár alkalmazásából. A rezsicsökkentés érvényes ugyanúgy Gyurcsány Ferencre, Magyar Péterre, valamint a brüsszelita energetikai megmondóemberére, Gerzsenyi Gabriellára is. Utóbbi arról híresült el, hogy szerinte a rezsicsökkentés hasztalan és káros, mivel olcsó energiát biztosít a magyar embereknek, ez pedig az energiamultik, a szolgáltatók számára nem előnyös, ideje lenne az ő érdekükben eljárva megszüntetni a rezsicsökkentést.

A rezsikörút során számos érdekes visszajelzést kaptam a külföldi lakosoktól, politikai szereplőktől és újságíróktól. Az emberek véleménye rendkívül sokszínű volt: voltak, akik elismeréssel beszéltek a kezdeményezésről, míg mások kritikusan viszonyultak hozzá. Különösen emlékezetes volt számomra, amikor egy külföldi újságíró megosztotta velem, hogy a rezsikérdés a saját országukban is hasonló feszültségeket okoz, amire eddig nem is gondoltam. Egy másik meglepő tapasztalat egy politikai szereplőtől érkezett, aki egy távoli ország képviseletében ismerte el, hogy a rezsikérdések globális problémává váltak, és a megoldások keresése közös kihívást jelent minden ország számára. Az őszinte párbeszéd és a tapasztalatok megosztása különösen inspiráló volt, és rávilágított arra, hogy a helyi problémák gyakran nemcsak lokális, hanem globális összefüggésekkel is bírnak.

- A MEKH havi jelentése alapján nem ért kifejezett meglepetés a rezsimatekot tekintve. A friss, áprilisi jelentés szerint a gázárakat tekintve a román háztartások 1,76-szor, a szlovákok 2,17-szer, a lengyelek 2,68-szor, az osztrákok 3,74-szer, a csehek 3,87-szer, míg a németek 4,41-szer magasabb árat fizettek. A lakossági áram tekintetében még durvább a különbség. Pozsonyban 2,46-szor, Bukarestben 2,48-szor, Varsóban 3,77-szer, Prágában 4,09-szer, Berlinben 4,67-szer, Bécsben pedig 5,59-szer magasabb árat fizetnek, mint mi, Budapesten. És ezek csak a száraz számok! A szakértők, gazdasági szereplők, politikusok és lakosok tapasztalata még lehangolóbb. Sehol sem rózsás a helyzet, de az igazi hideg zuhany talán a sógoroknál, Bécsben ért minket, ahol egy ötgyermekes édesanya osztotta meg velünk a tapasztalatait. Mint mondta, bár családjával az osztrák középosztályhoz tartoznak, mégis jól át kell gondolniuk, hogy télen mennyire fűtik fel otthon a szobákat, mivel egy vagyont kell fizetniük a rezsire. Prágában pedig az egyik energetikai cég szakértője vázolta számunkra, hogy Csehországban csaknem száz szolgáltató van a piacon, és bár nagy a konkurencia, ez mégsem szolgál a fogyasztók előnyére, hiszen a rezsiárak - a verseny ellenére is - az egekben vannak. Ott is a szolgáltatók diktálnak, a profitjuk határozza meg a piacot.

A rezsikörút Facebook-videói széleskörű érdeklődést váltottak ki. Van-e tervben a kampány kiterjesztése újabb országokra, és várható-e, hogy hazai lakossági konzultációt vagy országjárást szerveznek a témával kapcsolatban?

Az országos szintű összefoglalónk rendkívüli népszerűségnek örvendett, hiszen ez a téma mindenkit érint. Természetesen a hazai baloldal és a hozzájuk kapcsolódó média azonnal lecsapott rá, megindítva a suttogó propagandát; a legmegdöbbentőbb talán az, hogy még a tényekkel is szembemennek, és nem riadnak vissza a legaljasabb hazugságok terjesztésétől sem. Céljuk, hogy kiszolgálják brüsszeli megbízóikat, miközben teljesen figyelmen kívül hagyják a magyar emberek érdekeit. Bár a szomszédos országok közül több még nem csatlakozott, a rezsikörút azért is értékes látlelet, mert jól mutatja, hogy a magyar kormány által biztosított rezsicsökkentés révén Európa legkedvezőbb rezsiárait élvezhetjük. Amíg a Fidesz-KDNP irányítja hazánkat, addig - és csak addig - biztosítva van a rezsicsökkentés fenntartása, ezzel a legelőnyösebb rezsiárakat! Az ég kék, a fű zöld, és a rezsicsökkentés valóban működik!

- Az adatok alapján a rezsikülönbségek Európa-szerte hatalmasak. Ön szerint miért nincs közös európai energiapolitika a lakossági árképzés tekintetében? Lehet-e ebben szerepe a jövőben Magyarországnak?

Az energiapolitika alapvetően szuverenitási kérdés, amely a nemzeti hatáskörök védelmén alapul. Az Európai Unió tagállamai saját jogkörükben határozzák meg az energiaárakat és az ellátási forrásokat. Ezzel szemben Brüsszel szándékosan próbálja korlátozni a rezsicsökkentést, és előírni, hogy a magyar állampolgárok hogyan és mennyiért férhetnek hozzá az energiához. A kontinensen a legabszurdabb szankciós politikát erőltetik, miközben világos, hogy orosz eredetű energiaforrások nélkül nem lehet olcsó energiát biztosítani. A magyar kormány folyamatosan keresi az új lehetőségeket, és jelentős mértékben támaszkodik a megújuló és atomenergiára. Ezt tükrözi, hogy 2024-re a hazai áramtermelés 47,1%-át a legköltséghatékonyabb és legzöldebb atomenergia fogja adni, így Magyarország az EU-ban a harmadik helyet foglalja el a franciák és a szlovákok után. Ezért is elengedhetetlen Paks II. mielőbbi elindítása! Tavaly a magyar áramtermelés egynegyede származott a több mint 300 ezer naperőműből, amivel a világ élvonalába tartozunk. A magyar energiapolitika középpontjában a családok, háztartások és fogyasztók biztonságos, megfizethető és kiszámítható gáz- és áramellátása áll. Ez azonban nem mindenkinek tetszik: Brüsszel és a hazai baloldali ellenzék folyamatosan támadja a rezsicsökkentést, a hatósági árakat, valamint a magyar atomenergia-programot és az orosz energiaszankciók elutasítását. A magyar emberek viszont a választásokon és nemzeti konzultációkon többször is kiálltak a rezsicsökkentés mellett. Számunkra a magyar érdek a legfontosabb, ezért a jövőben is ezen az úton kívánunk haladni, és politikánk egyik sarokköve továbbra is a rezsivédelem marad.

Related posts