A szülővé válás egy olyan jelentős pillanat az életünkben, amely új dimenziókat nyit meg számunkra. De vajon ez a változás közelebb hozza a párkapcsolatunkat, vagy inkább eltávolít minket egymástól?


Sokszor már a kapcsolati biztonság legapróbb jele után is elgondolkozunk azon, hogy milyen módon bontakozzon ki a teremtő erő köztünk. Erre erőteljesen hat az, amit szüleinktől mintaként láttunk. Gyerekkorunk óta hatással van ránk, hogy apánk és anyánk hogyan hozták meg a családi életünket meghatározó döntéseket. Megbeszélték-e azokat, vagy pedig veszekedtek-e amiatt, hogy miért nem beszélték meg őket? Idomultak-e közben egymáshoz, vagy elutasították-e egymás elképzeléseit?

A tartós párkapcsolat egyik alapfeltétele, hogy annak termékenységét mindkét fél a sajátjának érezze.

Azoknál a pároknál, akik számára a kapcsolat elején átélt szimbiózis annyira vonzó, hogy nem kívánnak továbblépni ebből az állapotból, előfordul, hogy a közös célt az összeolvadt működés fenntartására használják. Minden érzelmet és konfliktust alárendelnek a nagy közös feladatnak, ami meglepően hosszú ideig sikeres stratégia tud lenni, viszont később mindenképpen meg kell fizetni az árát, hiszen az elfojtott feszültségek, lenyelt konfliktusok, szőnyeg alá söpört érzések előbb-utóbb felszínre kerülnek. Az ezzel ellentétesen működő, erősen differenciált párok az első kapcsolati szakasz után hamar elkülönülnek, mindenki végzi a maga dolgát, és viszonyukban hátrébb szorul a közelség.

Gyakran előfordul, hogy a nő úgy dönt, hogy otthagyja a munkahelyét, és ezzel a háztartás és a gyermeknevelés terhe teljes mértékben az ő vállára nehezedik. Eközben a partnere munka után csupán azzal foglalkozik, hogy hazaérve enni és aludni tudjon. A feladatok terén teljesen külön utakon járnak, mindketten a saját kötelezettségeiknek próbálnak maximálisan eleget tenni. Sok esetben egyikük sincs tudatában sem a saját, sem a másik fél érzelmi igényeinek, ami tovább nehezíti a kapcsolat dinamikáját.

Nem osztják meg megéléseiket, bezárkóznak belső világukba, elválasztott működésük pedig lehetetlenné teszi az egymásra hangolódást, és felőröli az intimitást.

Mégis, amikor elérkeznek a párterápiához, gyakran csupán annyit képesek kifejezni, hogy a köztük zajló kommunikáció már elmúlt, mint egy elhalványuló emlék.

Sok pár számára a gyermekvállalás jelenti a termékenység megélését, és előbb-utóbb felmerül a vágy a gyermek iránt. Gyakran előfordul, hogy a felek eltérő ütemben jutnak el ehhez a döntéshez, ezért elengedhetetlen, hogy nyíltan és őszintén kommunikáljanak a gyermekvállalással kapcsolatos dilemmáikról és kételyeikről.

Számos tényező befolyásolhatja azt, hogy valaki szeretne-e gyermeket. A döntés során gyakran a környezeti és a gazdasági tényezők kerülnek előtérbe, de a kérdés ennél sokkal összetettebb. Több különböző faktor összjátéka határozza meg a döntés irányát, és ezek gyakran nem egyértelműek, ilyenkor az egyén csupán annyit érez, hogy vágyik-e a szülőségre, vagy sem.

Fontos, hogy alaposan átgondoljuk, milyen lelki, érzelmi, kapcsolati, társadalmi és kulturális tényezők befolyásolják a döntésünket a gyermekvállalás kapcsán. Akár a gyermekvállalás mellett tesszük le a voksunkat, akár a szülővé válás gondolatát utasítjuk el, elengedhetetlen, hogy feltegyük magunknak a kérdéseket: "Mi motivál engem abban, hogy gyermeket szeretnék?" és "Mik a hátterei annak, hogy nem kívánok szülő lenni?"

Sok fiatal osztja meg tapasztalatait a rájuk nehezedő óriási nyomásról, amit a társadalom, szülők, rokonok és ismerősök gyakorolnak rájuk. Amikor egyedülállók, folyamatosan azt hallják, hogy ideje párt találniuk. Aztán, miután sikerül egy társra lelniük, és elkezdenek köteleződni, a környezetük azonnal a következő nagy lépést, a házasságot sürgeti. Ez a folyamat komoly lelki megterhelést okoz számukra, és sokan úgy érzik, hogy nem kapnak elegendő időt arra, hogy igazán megérkezzenek abba az életszakaszba, amelyben éppen élnek.

A lélektani aspektusok közül különösen fontosak azok az élmények és nevelési elvek, amelyeket gyermekként tapasztaltunk meg. Ezek mélyen befolyásolják a gyermekvállalással kapcsolatos aggályainkat és félelmeinket.

Azok számára, akiknek nehéz vagy traumatikus gyermekkoruk volt, a korai gyermekvállalás gyakran egyfajta menekülést jelenthet.

Ilyenkor a jövendőbeli szülők gyakran álmodoznak arról, hogy egyszer majd érkezik valaki, akinek megadhatják mindazt, amire nekik nem volt lehetőségük. Vágyakoznak egy olyan család megteremtésére, amely gyermekkorukban elképzelt ideáljaiknak felel meg. Ugyanakkor lényeges, hogy tudatosan átgondolják ezt az igényt, hiszen sok esetben ez a vágy a saját, még kielégítetlen szükségleteikből ered. Ilyen helyzetben a gyermek csupán eszközként szerepel, nem pedig önálló egyénként.

Ezzel szemben, egyesek a nehéz gyermekkor után éppen ellenkezőleg döntenek. Azok, akik parentifikált szerepben nőttek fel, gyakran úgy érzik, hogy teljesen kimerültek, és képtelenek még többet adni magukból. A parentifikált szerep lényege, hogy a gyermek az életkori sajátosságaihoz és érettségéhez képest túlzott terheket viselve gondoskodik szülei érzelmi és fizikai igényeiről. Ez olyan mértékű kifáradáshoz vezet, hogy úgy érzik, képtelenek felelősséget vállalni egy új életért.

Az érzelmi biztonság a párkapcsolatban kulcsfontosságú tényező, különösen, amikor új élet érkezik a családba. A gyermek születése jelentős változásokat hoz, nemcsak a mindennapi rutinban, hanem a kapcsolat dinamikájában és struktúrájában is. A szülőknek új szerepeket kell felvenniük, ami felelősségteljes hozzáállást igényel. Ezért elengedhetetlen, hogy nyílt és őszinte párbeszédet folytassanak egymással a szülői szerepekkel kapcsolatos félelmeikről és elvárásaikról. Az ilyen kommunikáció segít abban, hogy mindkét fél biztonságban érezze magát, és erősíti a köztük lévő kapcsolatot is.

"Mi lenne, ha először inkább egy kutyát hoznánk a családunkba?" – vetik fel többen, amikor a gyerekvállalás kérdése kerül terítékre. Az állattartás gyakran egyfajta "edzőmérkőzésként" szolgál, amely segít a pároknak felkészülni a szülői feladatokra, miközben leküzdik a félelmeiket. A kiskutya nevelése izgalmas kihívásokkal jár, de jellemzően nem súlyosbítja annyira a párkapcsolatot, hogy az elviselhetetlenné váljon. Ráadásul a felelősség is mérsékeltebb: ha valaki nem a legügyesebb gazda, az általában nem vált ki olyan erős kritikát a környezetéből, mint a rossz szülőség.

A házi kedvenc nemcsak a szívünket hódítja meg, hanem a párkapcsolatunk dinamikáját is felforgathatja. Például, amikor a kutyával való foglalkozás kerül a középpontba, felmerülhetnek olyan kérdések, mint a feladatok elosztása, vagy akár a féltékenység érzése is. A közös kutyasétáltatás során könnyen kiderülhet, hogy ki mennyire hajlandó részt venni a háziállat gondozásában, ami újabb beszélgetések és feszültségek forrása lehet a kapcsolatban.

A gyermek születése mélyen megérinti a saját gyermekkori emlékeinket, és gyakran a legváratlanabb pillanatokban törnek felszínre. Néha magunk sem értjük, mi váltja ki ezeket az intenzív érzéseket. Az apaság vagy anyaság néha olyan kihívást jelenthet, amely szinte leküzdhetetlennek tűnik, miközben a társunkkal való kapcsolatunk is feszültté válik, mindeközben pedig a kicsire is figyelnünk kell.

Amikor egy párkapcsolat döntései inkább az értékrendről, mintsem az érzelmekről szólnak, gyakran a gyermekvállalásra is hasonló megközelítéssel tekintenek a felek. Ilyenkor a gyermekvállalás nem más, mint egy elvárt lépés, amely a kapcsolati fejlődés természetes következményeként jelenik meg. Olyan, mintha egy utazás során az egyik megálló után automatikusan a következő következne. Ha például elérkezik az eljegyzés pillanata, azonnal következik a házasságkötés, majd a gyermekvállalás. Ez a folyamat azonban nem mindig jár együtt a pár tagjainak mélyebb érzelmi kötelékével, és nem biztos, hogy valódi belső összhangot éreznek egymás iránt.

A kapcsolatot versenyfutásként élik meg, a környezet vélt vagy valós elvárásaihoz igazodva. Nem mutatják meg, mi zajlik bennük, nem fejezik ki valódi vágyaikat, így nem is tudnak választ adni társuk szükségleteire, s közben többnyire kerülik a konfliktusok megtárgyalását is. Valamilyen életállapot bekövetkezésétől remélik a megérkezettség, az elégedettség és a boldogság érzetét - ez a délibáb sok kapcsolatot vezetett már tévútra.

A kutatások szerint, a gyermek születése gyakran együtt jár a szülők egyéni boldogságának, illetve párkapcsolati elégedettségének csökkenésével. Ennek ellenére sok szülő visszatekintve úgy véli, hogy a gyerek­vállalás élete legjobb és legtöbb örömöt adó döntése volt. Mi lehet a paradoxon feloldása? Az érzelmi kettősséget az is magyarázhatja, hogy a múlt emlékei megszépülnek, hiszen a hiedelmeink és érzelmeink alakítják őket.

Másrészt a valódi pszichológiai jóllét nemcsak a pozitív élmények halmozásáról szól, hanem a kapcsolódásról, az elmélyülés megéléséről, valamint az élet mélyebb értelmének és céljának megtalálásáról.

A gyermekvállalás rengeteg aggodalmat és stresszt hoz magával, ami miatt szinte lehetetlennek tűnik, hogy folyamatosan boldogságot nyújtson számunkra. Ennek ellenére a gyermekekkel való kapcsolataink révén életünk gazdagabbá válik, és a szülői szerep gyakran életcélunkká alakul, segítve ezzel az élet értelmének felfedezését.

Régen szinte elképzelhetetlen volt, hogy egy anya nyíltan beszéljen arról, hogy a gyermeknevelés nem csupán örömteli és önfeledt pillanatok sorozata, manapság viszont egyre gyakrabban találkozhatunk olyan írásokkal, amelyek bemutatják, hogy az anyaság sok kihívással is járhat. Érdekes módon a szülőségről szóló diskurzusok gyakran a végletek mentén mozognak; a cikkek és a kommentek többsége vagy az egyik, vagy a másik oldalt hangsúlyozza, mintha nem lenne helye a középutaknak. Az élet azonban sokkal árnyaltabb ennél: a gyermek érkezése egyszerre hozhat magával puhaságot, nevetést és a baba illatát, ugyanakkor érzelmi ingadozásokat, kimerültséget és fizikai megpróbáltatásokat is.

Az anyák az első évek során olyan csodálatos teljesítményekre képesek, amelyekre visszagondolva sokszor maguk is meglepődnek, hogy honnan merítettek ennyi energiát.

A társ jelenléte és támogatása fokozott jelentőséget nyer ebben az időszakban, miközben ő is átél rengeteg tehetetlenséget, hiszen előfordulnak olyan helyzetek, amikor a szeretett nő olyan miatt keseredik el, amely nem megváltoztatható - miközben a férfiak a stabilitás és biztonság megteremtésében látják egyik fő feladatukat. Számukra sem egyszerű megélni a társukat aggódónak, amikor valamilyen objektív ténnyel kell szembenézniük, vagy pedig szorongónak, ha arra gondolnak, milyen következményei lehetnek egy-egy betegségnek vagy élethelyzetnek.

A szülővé válás egy különleges és izgalmas állomás a fiatalok felnőtté érésének útján, hiszen új szerepek és a felnőtté válás természetes velejáróiként felelősségvállalás is társul hozzá. E folyamat során elengedhetetlen, hogy stabilitást, magabiztosságot és kompetenciát érezzünk magunkban. Ugyanakkor a szülővé válás számos kérdést és külső elvárást hoz magával, amelyek csökkenthetik az önállóság és függetlenség érzését. A baba érkezése előtt talán nem is gondolnánk arra, hogy idegenek léphetnek be otthonunkba, vagy a legszemélyesebb pillanatainkba avatkozhatnak, hogy megbecsüljék, mennyire jól végezzük a dolgunkat. Ezért rendkívül fontos, hogy a segítő szakemberek – mint például a gyermekorvos, védőnő, gyógytornász vagy pszichológus – figyelembe vegyék ezt a folyamatot, és támogató, bátorító hozzáállással segítsék a fiatal szülőket, ahelyett hogy kétségeket ébresztenének bennük.

A párok gyakran osztják meg tapasztalataikat arról, hogy kihívást jelent számukra a nevelési elvek összehangolása. Azért, hogy elkerüljék a konfliktusokat, vagy egyszerűen csak a másik kedvéért, hajlandóak alkalmazkodni a partnerük nézőpontjához.

Ez azonban sokszor eredménytelenül zárul, mivel a váratlan helyzetekből fakadó feszültségek közepette gyakran előtérbe kerülnek az ösztönös reakciók, amelyek végül robbanásszerűen törnek felszínre.

Ezért elengedhetetlen, hogy a pár tagjai mélyebben megértsék, milyen múltbéli tapasztalatok és hiedelmek húzódnak meg a nevelési elveik mögött. Csak így válhatnak képessé arra, hogy a régi mintáktól megszabadulva, közösen alakítsák ki saját keretrendszerüket a gyermeknevelés kérdéseiben.

Related posts