A tűzszünet, az ásványi erőforrások és a hírszerzési tevékenységek mind kulcsfontosságú kérdések, amelyek az ukrán helyzet szempontjából jelentőséggel bírnak.


Az ukrán kormány Szaúd-Arábiában, amerikai tisztségviselőkkel folytatott tárgyalások során javaslatot tett légi és tengeri tűzszünet elrendelésére az orosz-ukrán konfliktus rendezésének érdekében. Egy névtelen ukrán hivatalnok a Guardian beszámolója szerint kiemelte, hogy ezek a tűzszüneti lehetőségek könnyen implementálhatóak és nyomon követhetőek, így reális alternatívát jelentenek a helyzet stabilizálására.

Szaúd-Arábiában kerül sor a közelgő találkozóra, amely az első hivatalos diplomáciai tárgyalás lesz az ukrán és az amerikai fél között azóta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Trump amerikai elnök találkozója nemrégiben botrányos körülmények között zárult a Fehér Házban. Nehéz megítélni, hogy azóta valóban közelebb kerültek-e egymáshoz a felek álláspontjai: Trump a találkozó után, miután az ukrán delegációt elküldte, kijelentette, hogy Zelenszkij nem tűnik felkészültnek a békefolyamatra. Ezt követően az ukrán elnök írt egy levelet Trumpnak, amelyet az amerikai elnök pozitívan fogadott. Miközben Oroszország továbbra is intenzíven támadja Ukrajnát, Trump a múlt hétvégén oroszellenes szankciókat helyezett kilátásba, ám később úgy nyilatkozott, hogy hasonló helyzetben bárki az oroszokkal egyetértene.

Az Egyesült Államok delegációja jelentős előrelépésekre számít a mostani találkozó kapcsán, és remélik azt is, hogy sikerül végleges megállapodást kötni az ukrán ásványkincsekről és ritkaföldfémekről. Az erről szóló szerződést eredetileg Trump és Zelenszkij szignózta volna a Fehér Házban, de a veszekedés kipattanása utána ez is elmaradt.

Steve Witkoff, a Trump-adminisztráció közel-keleti megbízottja a Guardian szerint arról is beszélt, hogy a találkozón a katonai hírszerzési adatok megosztásáról is szó lesz, miután a múlt hét vége óta nem osztanak meg ilyen információkat az amerikaiak az ukránokkal. Witkoff úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok sosem zárkózott el olyan hírszerzési adatok megosztásától, amelyekre az ukránoknak a védekezés érdekében szükségük van.

A Kreml nevében Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette, hogy a héten nem terveznek újabb tárgyalásokat Moszkva és Washington között.

Related posts