Amikor Andor Mexikó varázslatos tájain kereste a saját útját, éppen Diego Luna születésnapját ünnepeltük. Íme a színész öt legjobb filmje, amelyeket érdemes megnézni, hogy megismerjük tehetségének sokszínűségét.


Ma ünnepli Diego Luna mexikói színész 45. születésnapját, aki az évek folyamán számos lenyűgöző filmben nyújtott felejthetetlen teljesítményt. E jeles alkalomból összegyűjtöttük a legemlékezetesebb szerepeit, amelyekkel maradandó nyomot hagyott a filmművészetben.

Alfonso Cuarón korai mesterműve egyedi módon, nyílt és erőteljes hangvétellel közelíti meg a fiatalság és a szexualitás problémáit. A film középpontjában Luna és Gael Garcia Bernal által megformált két barát áll, akiknek barátnői Olaszországba utaznak. A fiatalok elhatározzák, hogy a nők távollétében egyedülállónak adják ki magukat, hogy tegyenek egy próbát a szingli élet élvezetével, mindezt pedig felelősség nélkül, hiszen a medence partján baráti keretek között, kötetlenül élvezhetik a szórakozást – többek között a csajozás örömeit és a baráti maszturbálást.

A film kiindulópontja első pillantásra akár a mexikói Amerikai pitére is emlékeztethetne, de az Anyádat is! nem csupán egy újabb olcsó szexvígjáték. Ahogy a cselekmény előrehalad és mélyebb rétegeit tárja fel, felfedezzük, hogy ez a szókimondó, sokszor provokatív vígjáték nemcsak a főszereplők szexuális kalandjait, hanem a halandóság, az öregedés és a barátságok komplexitását is mesterien ábrázolja. Luna és Bernal lenyűgöző teljesítményt nyújtanak, párosukat pedig a felejthetetlen Maribel Verdú (A faun labirintusa) egészíti ki, létrehozva ezzel egy olyan édeshármasságt, amelyet érdemes újra és újra megnézni életünk különböző szakaszaiban.

Kevin Costner pályafutása alatt többször is visszatért a western világába, és 2003-as kalandja során egy feltörekvő mexikói színészt is maga mellé állított. A Costner és Robert Duvall főszereplésével készült revizionista vadnyugati film azóta sajnálatos módon háttérbe szorult, pedig a bemutatója idején a közönség és a kritikusok is lelkesen fogadták. Az évek múlásával azonban méltatlanul feledésbe merült, holott 2003-ban valódi sikert aratott.

A filmben Luna egy cowboyt alakít, aki társai társaságában szembesül a Michael Gambon által megformált bandavezér kihívásaival. Costner és a színészek ensemble-ja mesterien életre keltette a klasszikus western történetét, míg Luna talán itt mutatta meg először, hogy nemcsak spanyol nyelven, hanem angol nyelvű filmekben is megállja a helyét.

Luna karaktere csupán egy mellékszerepet képvisel Harvey Milk, az Egyesült Államok első nyíltan meleg politikai képviselője életéről készült életrajzi filmben. Ennek ellenére Gus Van Sant rendezése volt az a mérföldkő, amely felkeltette a hollywoodi casting ügynökök figyelmét a korábban főként hazájában ismertté vált színész iránt, és lehetőségeket nyújtott számára, hogy jelentősebb szerepeket kapjon.

A Milkre film kapcsán általában Sean Penn Oscar-díjas teljesítménye ugrik be először, de könnyen megfeledkezünk arról, hogy a mellékszereplők, köztük Jack Lira megformálója, Luna, szintén remekelnek. Bár a mexikói színésznek csupán korlátozott idő áll rendelkezésére, szerepe rendkívül fontos a cselekmény szempontjából, hiszen őt érinti a történet egyik kulcsfontosságú mozgatórugója. Luna ügyesen kihasználja ezt a rövid időt, hogy bemutassa karakterének mind a komoly, mind a laza oldalát, így hozzájárulva a film gazdag érzelmi palettájához.

Jorge R. Gutierrez azok közé az animációs filmrendezők közé tartozik, akik képesek egyedi, versenyértékkel rendelkező alternatívát kínálni a Disney-féle dömpingre egyedi vizuális stílussal és különleges, a mexikói kultúrára épülő sztorikkal. 2014-es filmje, Az élet könyve egy méltatlanul alulértékelt alkotás, amelyben Diego Luna csupán a hangjával mutatja meg, hogy akcentusa semmilyen körülmények között nem állhat egy zseniális alakítás útjában.

A Luna mellett a filmben Zoe Saldana és Channing Tatum hangját is hallhatjuk, akik a túlvilág varázslatos világában kelnek életre egy kreatív animációs film keretein belül. Ha pedig hasonló élményekre vágyunk, érdemes felfedezni a Netflix kínálatában a "Maya és a három harcos" című sorozatot, amelyet Gutierrez és Luna közösen álmodtak meg. Ez a sorozat is hasonló hangulatban és stílusban készült, mint Az élet könyve, így garantáltan leköti majd a nézők figyelmét.

Bár kezdetben nem terveztük, hogy részletesen foglalkozunk ezzel a témával, mégis lehetetlen figyelmen kívül hagyni Diego Luna pályafutásának azt a mérföldkövét, amely a Zsivány Egyes című filmhez köthető. Ez a modern Star Wars-film olyan különleges helyet foglal el, amely mellett nemcsak rajongók, hanem a kritikusok sem tudtak elmenni anélkül, hogy ne értékelnék. Luna, a főszereplő Felicity Jones oldalán, jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a nézők egy új, izgalmasabb és sötétebb történetet tapasztalhassanak meg a messzi-messzi galaxisban.

Cassian Andor teljesen másféle hős, mint akit megszoktunk az univerzumon belül: pragmatikus, kemény, ha kell, akkor pedig kegyetlen is tud lenni. A színész hihetően adta el a karakter szimpatikus, és ijesztő oldalát is, így nem csoda, hogy egy egész sorozatot húzott fel végül a Disney a szereplő hátterének bemutatására. És az sem csoda, hogy az Andor pedig az eddigi legjobb Star Wars-széria lett.

Related posts