ASUS ROG Strix G16 (2025) teszt – egy ésszerű választás, amely erősségével és vonzerejével hódít Az ASUS ROG Strix G16 (2025) egy lenyűgöző laptop, amely nemcsak a teljesítményével, hanem a dizájnjával és a felhasználói élményével is kiemelkedik. Ez a gé

A legújabb G16-os modell kompakt és könnyen hordozható, ugyanakkor minden ROG Strix varázsát magában rejti. Erőteljes hardverével garantálja, hogy a játékélmény során soha ne érezd magad bizonytalannak.
A szaküzletek polcain tengernyi gamerlaptop várja a vásárlókat, de ha igazán különleges és megbízható gépet szeretnél, el kell érned egy új szintet – ez a szint a ROG Strix. Az Asus ROG Strix sorozat azonban sokak számára drágának tűnhet, és a prémium kategória szava hallatán sokan azonnal a megfizethetetlenségre gondolnak. Azonban létezik egy ROG Strix család, amely a megfizethetőség és a teljesítmény vékony határvonalán egyensúlyozik – ez pedig a G-széria.
A 2025-ös G16 modell is a figyelemre méltó készülékek közé tartozik. Bár nem tartozik a megfizethető kategóriába, ár-érték arányban sokkal kedvezőbb, mint a piacon elérhető, egyre inkább elterjedő, 2 millió forintos gépek. Ráadásul a ROG Strix által kínált prémium extrák sem maradtak le a repertoárból. Most a legújabb és legerősebb változatát vettük szemügyre.
Több éve már, hogy a ROG Strix G16 széria a piacon van, és a 2025-ös modell frissítése izgalmas újításokkal érkezett. A legújabb technológiai komponensek mellett a dizájn is megújult, hogy méltóképpen képviselje az 1,2 millió forintos árkategóriát. Az egyik legfigyelemreméltóbb újdonság a mobil GeForce RTX 50-es GPU, amely mellett az AMD központi egysége is helyet kapott. A tesztek alapján ez a konfiguráció tökéletes harmóniában működik az új GeForce-okkal. De mielőtt túlságosan előre szaladnánk, nézzük meg alaposabban magát a gépet!
A G614FR modell a kínálat egyik csúcsát képviseli, ám megjelenésében nem tér el a 2025-ös G16 sorozat többi tagjától. Az elegáns, 16 colos alumínium karosszéria tervezésénél a szakemberek a fedlapot rögzítő zsanért egy kicsit beljebb helyezték a külső hosszanti éltől. Ezzel szemben más gyártókkal ellentétben a hátsó keretekre nem helyeztek el portokat; ehelyett a hűtési megoldásokat optimalizálták, a radiátor méretét megnövelték, és az egész élen szellőzőrendszert alakítottak ki, így biztosítva a hatékonyabb légáramlást.
A gép két oldalán és az alján elhelyezkedő szellőzőnyílások igencsak fontos szerepet játszanak, hiszen az ASUS mérnökei egy különleges hűtési megoldást dolgoztak ki. A két főventilátor mellett egy harmadik, kompakt ventilátor is fellelhető a rendszerben, amely különösen arra hivatott, hogy a billentyűzet folyamatosan kellemesen hűvös maradjon. A hőelvezetést 7 hőcső segíti, amelyek a radiátorokhoz kapcsolódnak, míg a CPU és GPU chipek hőátadását a Thermal Grizzly Conductonaut Extreme folyékony fém hőpaszta biztosítja, így garantálva a maximális hatékonyságot és a tartósságot.
Az egy ujjal könnyedén felnyitható, letisztult és sallangmentes fedlapba egy 16 colos, Nebula kijelzőt építettek. Ez IPS-paneles, 2,5K-felbontású (2560x1600), 16:10-es kijelző, amely 100%-os DCI-P3 színtérlefedettségre és akár 500 nites fényerőre képes. Az adaptív frissítési frekvenciája 240 Hz, a válaszidő pedig 3 ms, vagyis játékra kifejezetten alkalmas kijelzőről beszélhetünk, ami azért jobb felbontású, mint a FHD, de még nem esik túlzásba (4K).
A hirdetett teljes értékű angol szitázású billentyűzet elrendezése valóban különleges. Érdekes módon hiányzik a numerikus és lapvezérlő rész, de a jobb oldalon egy multimédia-vezérlő sáv található, míg a felső részén dedikált gombok várják a felhasználókat: hangerőszabályzó, mikrofonnémító és teljesítményvezérlő. Ezek a gombok természetesen átprogramozhatóak, ami nagy előny, különösen, hogy fizikailag is jól elkülönülnek egymástól. A billentyűzet RGB-világítása sem maradt el, azonban a QWER-ASDF nyolc gombsapka átlátszóvá tétele nem minden háttérvilágítás esetén előnyös. A praktikumra törekedve a bekapcsoló gombot egyedi formával látták el, és az Fn-gombok is négyesével csoportosítva, külön blokkokban helyezkednek el. A touchpad gyors és pontos, de ha a G16-odat játékra fogod használni, ahogy azt szánták, valószínűleg nem sokat fogod kihasználni.
Természetesen ROG Strix gépről lévén szó a bling-bling sem maradt el - a gép hosszanti élén egy LED-csík fut végig, ami több szegmenses, és programozható.
A ROG Strix G16 dizájnja ügyesen osztja el a portokat, hiszen a készülék két oldalán találhatóak a csatlakozási lehetőségek. A jobb oldalon mindössze két Type-A USB port található, melyek Gen2 10 Gb/s sebességet kínálnak. Minden egyéb csatlakozó a bal oldalon helyezkedik el. Itt található két USB4 Type-C port, amelyek sokoldalú funkciókat töltenek be, emellett van egy LAN port, jack bemenet, HDMI csatlakozó, valamint a töltőcsatlakozó. Érdekesség, hogy a töltőcsatlakozó nem a sarokba került, hanem szinte középen helyezkedik el, ami talán nem a legoptimálisabb megoldás. Kiemelendő a Type-C portok képessége is, amelyek 100 wattos PD-töltést támogatnak, így a 90 Wh-s akkumulátor gyorsabban újratölthető. Ha játékra készülsz, érdemes a saját, 280 wattos töltődet használni, amely közepes méretű, de hatékonyan ellátja a feladatát.
A ROG Strix G16 valódi vonzerővel bír a gamerek körében, köszönhetően a két kulcsfontosságú alkotóelemének. A szívét a legújabb AMD Ryzen 9 9955HX3D 16-magos központi egység adja, amely nem csupán egyedi gyorsítótárral rendelkezik, hanem lenyűgöző módon képes 32 párhuzamos program szál kezelésére is. Ráadásul, ha szükség van rá, akár 5,4 GHz-es órajelen is képes működni, ami igazi erőművé varázsolja. Ezen kívül a gépben található egy integrált Radeon 610M GPU, amelyhez az ASUS egy innovatív MUX-kapcsolót társított. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy a rendszer dinamikusan váltogasson az integrált és a dedikált grafikus processzor között, az aktuálisan futó alkalmazások igényei szerint, anélkül, hogy újra kellene indítani a számítógépet. A közvetlen dGPU-kapcsolat révén pedig akár 5-10%-kal jobb 3D-s teljesítmény érhető el, mint amikor az integrált GPU-n keresztül kellene elérni a dedikált grafikus chipet a kijelzőn. Ez a kombináció igazán izgalmassá teszi a játékélményt.
A G16 gamer-jelzője a beépített mobil GeForce RTX 5070 Ti GPU-nak köszönhetően nyer teret, mely egy kiváló választás a mobil grafikus gyorsítók között. Bár nem éri el a mobil RTX 5090 sebességét, a 12 GB VRAM-mal bőven felülmúlja a korábbi, 8 GB-os verziókat. Az ára is kedvező, így nem terheli meg a pénztárcádat, és a hőtermelése is elfogadható szinten marad, így a játékélmény zavartalan lehet.
Ahhoz, hogy e két chip zavartalanul működjön, a robusztus hűtési rendszer összesen 195 Watt TDP+TGP teljesítményt biztosít, amelyből 140 Watt a GPU-t, míg 55 Watt a CPU-t illeti. Tesztjeink során a gépet komplex és tartós terhelésnek vetettük alá (FurMark+Prime95 kombinációval), és fél óra elteltével sem tapasztaltunk throttlingot, így a CPU és a GPU is maximális kapacitással működött. Természetesen ehhez hozzájárult, hogy mindhárom ventilátor maximális fordulatszámon pörgött, ami jelentős zajjal járt - egy csendes szobában este nem biztos, hogy melletted tudnának aludni, ha éppen játszol. A mérések során (az akkumulátoros üzemidőt leszámítva) az Armoury Crate segédprogram Turbo módját aktiváltuk, ahol kizárólag a teljesítmény számít.
A körítésről se feledkezzünk meg. A Windows 11 rendszer egy 1 TB-os, NVMe PCIe 4.0-s SSD-ről fut, ami elmegy ugyan, de tekintve, hogy a gépben egy PCIe 5.0 M.2 foglalat is található, jobban örültünk volna az újabb és gyorsabb adattárolónak - vagy ha már PCIe 4.0, akkor lehetett volna 2 TB-os az SSD. A 32 GB DDR5 rendszermemória elegendő játékhoz és sokféle munkához is, viszont a hálózatos rész véleményünk szerint nem méltó ehhez a géphez. A Wi-Fi vezérlő Wi-Fi 6E kompatibilis, vagyis a 7-es szabványt még nem támogatja, a vezetékes hálózatra pedig gigabites sebességen tud csak csatlakozni. Ez ma talán még kevésbé jelent gondot, de 2-3 év múlva fájó hiányosság is lehet. Szintén hiányoltuk a biometrikus azonosítási lehetőséget - sem ujjlenyomat-olvasó, sem pedig arcfelismerős kamera nem került a G16-ba, pedig ezek nem jelentettek volna óriási felárat, miközben a kényelmet és a biztonságot is jelentősen javítják.
A hangzásért Dolby Atmos-kompatibilis hangrendszer felel, ami átlagos hangerő mellett átlagos - és basszusoktól mentes - hangzásra képes. Az Asus viszonylag nagy, 90 Wh-s akkumulátort épített be, amit tudsz gyorstölteni akár Type-C-n keresztül is 100 Wattal.
Az Asus ROG Strix G16 (614FR) modell méltán képviseli a G16 családot – stílusos, erőteljes, de mégsem kell érte félretenni egy kisebb vagyont. Persze, az utóbbi megállapítás csak akkor helytálló, ha a „vagyon” alatt a 2 millió forint körüli árat értjük; a gép 1,2 millió forintos ára viszont reálisnak mondható. Ugyanakkor ez az összeg is jelentős, és cserébe az Asus néhány helyen érezhetően spórolt. Ezt főként a közepes hálózati teljesítmény, a csupán 1 TB-os SSD kapacitás, valamint a biometrikus azonosítás hiányában tapasztalhatjuk.
Ugyanakkor az 1,8-2 millió forintos gamerlaptopokhoz mérten igen jól teljesít a G16. Az AMD Ryzen 9 processzor a ma kapható talán legerősebb mobil CPU, ami ráadásul nem melegszik túl és képes teljesen kifutni magát a G16-ban. A mobil GeForce RTX 5070 Ti is ideális választás, mert kezelhető a fogyasztása és hőtermelése, miközben a legerősebb mobil GPU-tól csak 20-40%-ban marad el, miközben itt is elérhető a DLSS és akár az MFG is (Multi Frame Generation). A GPU erejéhez jó választás a 2.5K-s kijelző is, bár néhány játéknál aktív ray tracing mellett nem árt a DLSS-t aktiválni. Még egy vonzó szempontra szeretnénk felhívni a figyelmedet: a G16 kapható Intel Core Ultra 9-es CPU-val is, ám ezért közel 100 ezer forinttal többet kell fizetned - ha így nézzük, a 614FR modell még jobban megéri, tekintve, milyen jól sikerült az új AMD Ryzen 9 X3D mobil CPU.
A játék mellett teljesen érthető, hogy sokan munkára is használni szeretnék majd G16-jukat, ekkor pedig a hosszú üzemidő talán a legfontosabb. Méréseink szerint egy töltéssel nagyjából 3 órát használhatod a gépedet (PCMark), ami átlagos, vagy talán valamivel az alatti, így pedig igazán jó hír, hogy egy miniatűr 100 wattos PD Type-C töltőt tudsz használni géped "életben tartására" (ezt persze külön kell beszerezned).
Az ASUS ROG Strix G16 2025-ös kiadása újra megdöbbentően vonzó választás a gamerek körében, hiszen a prémium szegmens kapuját nyitja meg előttünk. Az ára nem a legkedvezőbb, de ha reálisan nézzük, a teljesítmény szempontjából nem marad el lényegesen a drágább alternatíváktól. Az igazi boldogság azonban csak akkor lenne teljes, ha nem kellene néhány - viszonylag csekély költséggel orvosolható - kompromisszummal élnünk a gép kiválasztásakor.