A Pécsi Vagyonhasznosító egy jelentős megállapodást kötött az egyik vezető rokonával, azonban a bírósági döntés megerősítette, hogy ez a lépés teljesen jogszerű.

Dr. Kovács János a Pécsi Járásbíróságon hirdeti ki az ítéletet - Fotó: Gűth Ervin / Telex
A Pécsi Járásbíróság első fokon felmentette a Pécsi Vagyonhasznosító egykori vezérigazgatóját a hűtlen kezelés vádja alól. A bíróság megállapította, hogy bár a kommunikációs vezető sógorával kötött szerződés morálisan megkérdőjelezhető, jogi szempontból nem állt ellentétben a hatályos jogszabályokkal. A vád képviselőinek nem sikerült bizonyítania a fiktív számlázást vagy a munkavégzés hiányát, így azt sem tudták alátámasztani, hogy az önkormányzati cég kárt szenvedett volna.
A bíróság álláspontja szerint a Pécsi Vagyonhasznosító egy szabálytalan szerződést kötött egy informatikai rendszer beszerzésére, méghozzá olyan vállalattal, amely nem is nyújtott be ajánlatot a beszerzési folyamat során. Azonban a részteljesítések pontos arányának megállapítása nem volt lehetséges. A vád nem indítványozta igazságügyi szakértő bevonását, és a helyzetet bonyolította, hogy a sürgető határidők is közrejátszottak a különös eljárásmódban.
A pótmagánvádló fellebbezést nyújtott be, míg a védelem elfogadta a nem jogerős ítéletet. A másodfokú eljárás ezután a Pécsi Ítélőtáblán folytatódik.
Az ügy megértéséhez érdemes tudni, hogy a 2019-es önkormányzati választások után Pécsnek kétharmados felhatalmazással rendelkező ellenzéki városvezetése lett. A Fidesz 10 év után, rengeteg botránytól övezve, valamint csődközeli helyzetben bukta el a várost. Az új polgármester, Péterffy Attila már a kampányban is az önkormányzati cégek, intézmények átvilágítását ígérte, ez a hivatalba lépését követően el is kezdődött. Ennek következményeként takarékosabb lett a cégek gazdálkodása, önkormányzati vagyont szereztek vissza és több tucat feljelentés született. A feltárt ügyek követésére egy külön oldalt is létrehoztak. A több tucatnyi feljelentésből azonban csak kevés jutott el vádemelésig, a polgármester többször hangot is adott elégedetlenségének. Néhány ilyen esetben az érintett cégek új vezetői úgynevezett pótmagánvádas eljárásokat indítottak, ahol a vádat nem az ügyészség, hanem a cég jogászai képviselik. Az ő indítványukra kell a bíróságnak a bizonyítási eljárásokat lefolytatni, sokszor évekkel az esetek után.
A Pécsi Vagyonhasznosító, amely az önkormányzati ingatlanok bérbeadásával, értékesítésével és létesítménykezeléssel foglalkozik, számos rendellenességet tárt fel az átvilágítás során. A volt vezérigazgatót már 2019 végén leváltották, és ő munkaügyi pert indított, de a bíróság végül az ő kérelmét elutasította. Ezt követően több feljelentés is született a cég működésével kapcsolatos anomáliák miatt, ám egyik sem jutott el a vádemelésig. Jelenleg azonban pótmagánvádas eljárások vannak folyamatban, amelyek további vizsgálódásokat eredményezhetnek.
Szerdán a Pécsi Járásbíróság két ügyben is felmentő ítéletet hirdetett, amelyek a szoftverbeszerzés és a marketingkommunikációs tanácsadási keretszerződés köré összpontosultak. A 2022 óta tartó tárgyalássorozatról a Telex folyamatosan beszámolt, így értesülhettünk arról is, hogy a vádlott nem kívánt szóban válaszolni a kérdésekre. Írásbeli vallomásában azonban hangsúlyozta, hogy a kommunikációs és marketing szerződés teljes mértékben megfelelt a követelményeknek, és a nyertes kiválasztásában szakértő kollégák közreműködtek. A szoftveres megoldás részben ugyan megvalósult, de a beszerzési folyamat és a kifizetések zökkenőmentesen zajlottak, ráadásul a leglényegesebb elem, az online számlabeküldés is megfelelően működik. A vádlott álláspontja szerint a cég működése minden tekintetben jogszerű és szabályszerű volt.
A tanúk tanúvallomásai alapján világossá vált, hogy a szoftver soha nem teljesítette az elvárt funkciókat. Az eredeti célja, az online számlabeküldés a NAV-hoz, soha nem valósult meg megfelelően, ezért egy másik vállalatot kellett bevonni a feladat megoldásába. A volt gazdasági vezető, aki egy másik ügyben szintén vádlott, elmondta, hogy a javaslatára egy teljesen ismeretlen szereplőt kellett bevonni a projektbe, mivel a nyertes ajánlattevőnek akkoriban 10 millió forinttal tartozott az önkormányzati cég, így előbb a tartozást kellett volna rendezni. A későbbi tárgyalások során kiderült, hogy a végül sikeresen működő szoftvert, amely azóta is használatban van, az eredeti nyertes, pécsi cég valósította meg – igaz, ezt már évek elteltével és az új cégvezetés alatt tették. Közben pedig más cégeknek lényegében háromszor is kifizették a szoftver árát.
A marketingkommunikációs szerződés kapcsán kiemelkedő szereplő volt a Pécsi Vagyonhasznosító korábbi kommunikációs vezetője. Az eljárás kezdetén csak írásos vallomást tett, mivel abban az időszakban Dubajban élt. Érdekes, hogy a kommunikációs vezető, aki a vezérigazgató élettársa is volt, egy másik, a PVH-hoz kapcsolódó ügyben végül visszaköltözött Magyarországra, így februárban már lehetősége nyílt a bírósági meghallgatásra. A hat évvel ezelőtti ügy részleteire meglepően jól emlékezett, ám nem tudta felidézni, hogy miért pont a sógorától, illetve a sógorához kötődő másik cégtől kértek ajánlatot a feladat elvégzésére. Emlékei szerint a legkedvezőbb ajánlatot tették le, de a végső szerződésben a nyertes ajánlat helyett a másik cég ajánlata szerepelt, ennek okát viszont nem tudta megmagyarázni.