Az életfogytiglani büntetés nem tűnik elegendőnek – sokan úgy érzik, hogy a súlyos brit gyerekgyilkosságok esetében a kiszabott büntetés túl enyhe.

Legalább 52 év börtönbüntetést szabtak ki egy angliai gyerekgyilkosra, aki valószínűleg soha nem fog szabadlábra kerülni. A Southport városában, nyáron elkövetett bűncselekményét még kiskorúként hajtotta végre, és a gyilkosságot különösen brutális módon vitte véghez. Ez az eset komoly önvizsgálatra ösztönzi a brit hatóságokat, akik most szembesülnek a fiatal bűnelkövetők kezelésének kihívásaival.
Az Axel Muganwa Rudakubana által júliusban végrehajtott borzalmas mészárlásról sokkoló információk kerültek napvilágra a bírósági tárgyaláson.
A 17 éves, azóta már 18 esztendős elkövető egy gyerekjóga-foglalkozáson három kislány életét oltotta ki brutális módon, több száz késszúrával. Ezen kívül tíz másik embert - nyolc gyermeket és két felnőttet - is súlyosan megsebesített. A szülők és a túlélő oktató szavain keresztül az érzéseik világosan kirajzolódnak: számukra ez az élmény egyfajta életfogytiglani büntetést jelent, hiszen a történtek nyomot hagytak bennük, amelyet soha nem fognak tudni elfelejteni.
A fiatal jógatanárnő hozzátette: képtelen bizalommal tekinteni az emberekre, és bűntudata van, hogy életben maradt. A túlélő gyerekek szerint társaik kerülik őket, mert nem tudják, hogyan beszéljenek velük.
A héten a gyilkos nyilvánosan elismerte a bűnét, ezzel újabb hullámokat keltve a társadalom felháborodásában és a szülők mély fájdalmában. Az elfogása után tett megdöbbentő kijelentése, miszerint örömét leli abban, hogy a lányok életét oltotta ki, még inkább súlyosbította a helyzetet. Ráadásul a motivációja is rejtély marad, ami csak tovább növeli a bizonytalanságot és a szorongást a közösségben.
Bár a férfi tömeggyilkosságokról és népirtásokról készült anyagokat tanulmányozott, és különböző fegyverek, például késeket és machetét, valamint a ricin nevű méreg előállításához szükséges alapanyagokat rendelt házhoz, nem kapcsolódott semmilyen szélsőséges politikai vagy vallási ideológiához, és nem rendelkezett konkrét célokkal. Ennek következtében a hatóságok nem tudták a cselekedeteit terrorcselekménynek minősíteni. Ugyanakkor Rudakubanát a terrorellenes jogszabályok alapján elítélték, mivel birtokában volt al-Kaida kézikönyvének, valamint biológiai fegyver előállítására irányuló tevékenységet folytatott.
Még inkább felháborító, hogy az illető már korábban is felkeltette a figyelmet - például egyszer egy gyerekvédelmi forródróton is érdeklődött, hogy mi történik, ha gyilkolni szeretne. Ennek ellenére nem sorolták a radikalizálódás jelei közé, így a hatóságok nem foglalkoztak vele. A brit miniszterelnök, Keir Starmer által bejelentett nemzeti szintű vizsgálat most próbálja meg feltárni ezeket a súlyos mulasztásokat, és választ keresni a felmerülő kérdésekre.
Nyáron a Rudakabanáról elterjedt egy hamis információ, amely szerint egy friss muszlim bevándorló okozta a Nagy-Britanniában kitört tömeges zavargásokat. Az érintett szülei a népirtást átélt Ruandából származó keresztények, míg ő maga már brit állampolgárként látta meg a napvilágot. A szülők az évek során összesen négyszer kényszerültek a rendőrség segítségét kérni, és a fiú korábbi iskolájából is kizárták, miután kést hozott magával.
A bíróságon a csütörtöki ítélethirdetést egy fiatal zavarta meg, aki dühében hangosan ordibálni kezdett, így végül biztonsági intézkedés keretében el kellett távolítani a teremből.
Így aztán nem értesült arról, hogy több emberölés és gyilkossági kísérlet következtében összesen 13 életfogytiglani büntetést szabtak ki rá, ami összesen 52 év börtönt jelent. Ez azt jelenti, hogy 70 éves korában lehet majd szó a szabadlábra helyezéséről. Jogi szakértők véleménye szerint azonban rendkívül valószínű, hogy a rácsok mögött fogja befejezni az életét.
A bíró szerint ha 18 évesen követi el tettét - mindössze hét nappal később -, akkor tényleges életfogytiglani börtönre tudta volna ítélni. Rudakubanát a terrorellenes törvény alapján is elítélték az al-Kaida-kézikönyv birtoklása, valamint biológiai méreganyag előállítása címén.
A gyilkosságok "sokkot és undort" váltottak ki az országban, és a bíró szerint Rudakabana mind a 26 jelenlévő gyerekkel végzett volna, ha nem sikerül leállítani a 15 percig tartó öldöklést.
A fiatal elkövető, akit orvosi maszk és kapucni rejtett, taxival érkezett a bűntény helyszínére. Nyugodt léptekkel járkált, míg végül rátalált egy nyitott ajtóra. A Hart Space táncstúdióban éppen 26 gyerek élvezte a táncórát, ahol Taylor Swift népszerű slágereire mozgott a ritmusra.
A nyomozók információi alapján az elkövető egy letöltött PDF-dokumentumból sajátította el a tömeges késeléses támadás végrehajtásának módszereit. A házkutatások során felfedeztek egy útmutatót is, amely az al-Kaida terrorista szervezet által készült, és a "Katonai tanulmányok a zsarnokság elleni dzsihádhoz: az al-Kaida kiképzési kézikönyve" névre hallgat.
A Southport város parlamenti képviselője, Patrick Hurley kifejezte aggodalmát az ítélet kapcsán, amely minimum 52 év börtönbüntetést rótt ki. Véleménye szerint ez a döntés "indokolatlanul elnéző", és nem tükrözi a bűncselekmények súlyosságát, ezért sürgette a főügyészt, hogy kezdeményezzen egy általános felülvizsgálatot. Egy kormánytag hozzátette, hogy a nemzetközi jogi keretek miatt nem volt lehetőség a szigorúbb büntetésre, de a brit főügyész még mindig fellebbezhet a Fellebbviteli Bírósághoz. Az ellenzéki konzervatívok vezetője viszont az "éleslátás és a kemény valóság" elfogadását, valamint a törvények szigorítását hangsúlyozta.
Keir Starmer brit miniszterelnök a southporti gyilkosságok ügyében tett nyilatkozatában e hét elején hangsúlyozta, hogy a terrorizmus jellege jelentős átalakuláson ment keresztül. A hagyományosan magas szinten szervezett csoportok, mint az al-Kaida, továbbra is komoly fenyegetést jelentenek, ám egyre inkább teret nyernek a magányos elkövetők, akik szélsőséges erőszakcselekményeket hajtanak végre. Starmer arra is utalt, hogy a kormány alaposan meg fogja vizsgálni az online tartalomszolgáltatók működését, mivel véleménye szerint ezek a platformok jelenleg lehetőséget adnak az erőszak szabad áramlására, ami különösen aggasztó a gyermekek védelme szempontjából.
Az eddigi legsúlyosabb gyermekgyilkosság Nagy-Britanniában 1996 márciusában zajlott, amikor egy mentálisan zavart férfi a dél-skóciai Dunblane kisváros általános iskolájában 16 diákot és egy tanárt gyilkolt meg, mielőtt saját életét is kioltotta.