"Az erős hadsereg és a stabil gazdaság közösen hozzájárulnak a béke megteremtéséhez" - hangzott el Netanjahu beszédében a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen.

Ünnepélyes esemény keretében a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kitüntetett figyelemmel ismerte el Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök érdemeit, amikor átadta neki a Civis Universitatis Honoris Causa címet.
A pénteki eseményen beszédet mondott Deli Gergely, az NKE rektora, majd előadást tartott Benjamin Netanjahu. Az ünnepségen részt vett Bóka János Magyarország európai uniós ügyekért felelős minisztere, valamint Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója is.
„Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy ezt a rangos elismerést Benjamin Netanjahunak, Izrael miniszterelnökének adhatjuk át, aki meghatározó alakja a nemzetközi politikai színtérnek” – jelentette ki Deli Gergely a Széchenyi Díszteremben.
Kijelentette, hogy a Civis Universitatis Honoris Causa díjjal Netanjahu kiemelkedő vezetői kvalitásait ismerik el, beleértve elkötelezettségét Izrael biztonsága iránt, a nemzetközi diplomácia terén tett hozzájárulásait, valamint az izraeli-magyar kapcsolatok megerősítését. Deli hangsúlyozta, hogy óriási megtiszteltetés, hogy Netanjahu mostantól az egyetem díszdiplomásai közé tartozik.
Benjamin Netanjahu kifejezte, mennyire megtiszteltetés számára, hogy a díszdiplomával ismerik el vezetői képességeit. A miniszterelnök elgondolkodott azon, mit is takar valójában a jó vezetői szerep. Emlékezett, hogy fiatalabb korában, mielőtt politikai pályafutása kezdetét vette volna, ő is feltette ezt a kérdést apjának, Benzion Netanjahu történésznek. Akkoriban úgy vélte, hogy a sikeres vezetéshez elengedhetetlen a vízió, a rugalmasság és a határozottság.
Az apja erre azt mondta neki: ez mind szép, de ez mindenfajta vezetőre igaz.
„Kérlek, formáld meg a szavaidat úgy, hogy azok egyediek és különlegesek legyenek!” – mondta az izraeli miniszterelnök.
"Arra bátorítalak benneteket, hogy képezzétek magatokat, tanuljatok, bővítsétek a tudásotokat. Ha vezetők akartok lenni, és ti mindannyian azért vagytok itt, mert vezetők lehettek, ha vezetésre töreksztek, folyamatosan fejlesszétek az ismereteiteket. Kissinger egyszer azt mondta nekem, hogy minden szellemi tőkét a közszolgálat előtt kell felhalmozni, aztán csak el kell költeni" - üzente a diákoknak.
A miniszterelnök kifejezte, hogy éppen a Cipők a Duna-parton emlékműtől tértek vissza, amelyet a holokauszt legmegrázóbb emlékhelyének tart. Emlékeit felidézve hangsúlyozta, hogy az ő víziója az, hogy a zsidóság soha többé ne legyen olyan védtelen, mint a második világháború borzalmas éveiben. Megemlítette Herzl Tivadart, a budapesti születésű zsidó vezetőt, aki arra figyelmeztetett, hogy a zsidóság fennmaradásához elengedhetetlen egy saját állam létrehozása.
"Nem állította, hogy amennyiben létrejön az állam, akkor a zsidó közösség soha nem fog céltáblává válni. Inkább azt vélte, hogy a különbség abban rejlik, hogy ha mégis támadások érnék őket, képesek lesznek megvédeni magukat."
Kifejtette, hogy a modern Izrael megalapítása után az első generáció tagjai jól megértették a feladatokat, de a folyamatot tovább kellett vinni az államépítés terén. Mivel a hatékony hadsereg fenntartásához elengedhetetlen a megfelelő anyagi háttér, az ország gazdasági fejlődésbe fogott. Netanjahu emlékeztetett arra, hogy ő maga is aktívan részt vett abban, hogy Izrael a piacgazdaság irányába fejlődjön.
„Kérlek, formáld meg a szavaidat úgy, hogy azok egyediek és különlegesek legyenek!” – mondta az izraeli miniszterelnök.
Az Ábrahám-egyezmények kapcsán kiemelte a Trumppal való kedvező viszonyt, majd hozzátette:
Összegzésképpen megemlítette, hogy a sikeres vezetéshez nem csupán a tanulás és a jövőkép kialakítása szükséges, hanem egy alapvető római elvet is érdemes szem előtt tartani.
"A rómaiak vélekedése szerint az emberi erények közül a bátorság emelkedik ki a legnagyobb jelentőséggel. Hiszen bátorság nélkül a többi erény csupán üres forma, nem hordoz valódi tartalmat. 'A bátorság a legfőbb erény' - hangsúlyozta az izraeli miniszterelnök."