Az OEE 155. Vándorgyűlése - Ünnepi Közgyűlés - Kitüntetettek I. rész Az OEE 155. Vándorgyűlése keretében ünnepélyes közgyűlésre került sor, ahol az egyesület kiemelkedő tagjait méltatták. Az esemény során számos elismerés került átadásra, amelyek a szakm

2025. május 15-én egy különleges esemény vette kezdetét: az Ünnepi Közgyűlés megnyitotta az Országos Erdészeti Egyesület 155. Vándorgyűlését. Ezúttal a festői Kemenesháti erdők ölelésében fekvő Sárvár városa volt a rendezvény színhelye, amely Vas vármegye második legnagyobb települése. A város nemcsak a történelmi Nádasdy-vár miatt híres, hanem a gazdag turisztikai kínálatának köszönhetően is népszerű úti cél. Ezen kívül Sárvár ad otthont a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézet központi székhelyének is, amely tovább emeli a település tudományos jelentőségét.
Az Ünnepi Közgyűlés köszöntő és ünnepi beszédei után sor került az egyesületi kitüntetések, elismerések és szakmai díjak átadására, amelyet követően ünnepélyesen kihirdették az Év Erdésze Verseny országos döntőjének eredményeit.
A 155. OEE Vándorgyűlés keretében elhangzott díjazottak méltatását, melyet Tóth Gábor, az OEE Díjbizottságának elnöke osztott meg a rendezvény helyszínén, az alábbiakban ismertetjük. Elsőként bemutatjuk azokat a kollégákat és tagtársakat, akik elnyerték az Örökös Tagsági Díszoklevelet, valamint a Bedő-, Kaán- és Decrett-díjakat, továbbá az egyesületi Elismerő Okleveleket.
Bak Julianna 1983-ban szerezte meg erdőmérnöki diplomáját, ami után egy évig a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságán dolgozott. 1984-től kezdve pedig az ÉSZAKERDŐ Zrt. csapatában folytatta pályafutását. Kezdetben a mélyépítés és erdőfeltárás területén végzett munkákat, később azonban tevékenysége kiterjedt a magasépítési projektekről és közjóléti fejlesztésekről is. Az évek során széleskörű tapasztalatot gyűjtött, amely hozzájárult a természet és a közösség szolgálatához.
1988-ban végzett a Budapesti Műszaki Egyetem Közlekedésépítő szakmérnöki programjában. A '90-es évek elejétől kezdve a társaság beruházásainak koordinálása, valamint a közjóléti tevékenységek irányítása is a feladatkörébe tartozott. Nevéhez fűződik számos erdészeti épület, lakás és az erdei vasút korszerűsítése. Különösen kiemelkedő munkája az erdőgazdaság évszázados központi épületének felújítása, amely során sikerült visszaállítani az épület eredeti szépségét.
Az erdészeti útépítés és útfenntartás területén országos szinten kiemelkedő eredményeket ért el, különösen a műszaki, környezetvédelmi és gazdasági ellentmondások feloldása terén. Innovációinak sikeres bevezetése révén jelentős előrelépéseket tett. Kiemelt fontosságúnak tartotta a gazdasági hatások alaposabb megértését, ezért 1997-ben Miskolcon megszerezte a közgazdasági szakokleveles mérnöki diplomát.
2002 óta az Északerdő Zrt. közgazdasági vezérigazgató-helyetteseként dolgozik, ahol munkáját a precizitás, a körültekintés és a rendíthetetlen teherbírás jellemzi. Az erdőgazdaság közcélú tevékenységeiben betöltött szerepe kiemelkedő, hiszen felelős döntéseivel biztosítja a hatékony és költségtudatos gazdálkodást. Széleskörű elismertségét az is bizonyítja, hogy részt vett számos olyan bizottság munkájában, amelyek célja a társaságok gazdasági kihívásainak megoldása volt.
Egyesületünkbe már hallgatóként csatlakozott, és 1990-től kezdve két évtizeden át a Miskolci Helyi Csoport titkári feladatait látta el. Ő vezette a széleskörű szakmai tanulmányutak megszervezését, amelyek igazi értékeket teremtettek. Jelentős szerepet vállalt az erdész-, bányász- és kohász hagyományok megőrzésében, valamint a közösségi emlékhelyek feltérképezésének és tartós dokumentálásának irányításában. Az ő irányítása alatt a Helyi Csoport aktívan részt vett a környezeti nevelés programjainak kidolgozásában is.
1998-2002. között az OEE Elnökségében képviselte az északi régió érdekeit. Az Erdészcsillag Alapítvány kuratóriumi tagja annak alapításától, 2002-tõl kezdve. 2006-2010. között az Egyesület Ellenőrző Bizottságának tagja volt. 2010-ben elnyerte a Bizottság elnöki tisztségét - amit azóta is kiválóan tölt be.
Az OEE műhelymunkájában kulcsszerepet játszik, hiszen aktívan hozzájárul több fontos területhez. Tagja az Erdőfeltárási, az Erdők a közjóért, valamint a Közgazdasági Szakosztálynak, ahol szakértelmét és tapasztalatát kamatoztatja.
Bak Julianna a szakmánk és az Egyesületünk kiemelkedő alakjai közé tartozik. Negyven évet meghaladó pályafutása alatt páratlan teljesítményeket ért el. Sokoldalú képzettsége, elkötelezettsége és vezetői karizmája révén nemcsak az erdőgazdálkodás területén, hanem az OEE életében is maradandó nyomot hagyott. Munkássága során tiszteletet és megbecsülést vívott ki magának, amely példaértékű a szakma számára.
Pályafutásának jelentős állomásait számos rangos elismerés fémjelzi, köztük a Bedő Albert Emlékérem, amelyet 2012-ben kapott, a Pro Silva Hungariae Díj 2015-ből, valamint a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje, melyet 2018-ban vehetett át.
Minden szempontból érdemes a legmagasabb szintű egyesületi elismerésünkre, az Országos Erdészeti Egyesület Örökös Tagja Díszoklevélre.
A Bedő Albert-díjak átadására dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, az OEE tiszteletbeli tagja, valamint Zambó Péter, az Agrárminisztérium államtitkára és az OEE korábbi elnöke került sor.
Horváth Iván, okleveles erdőmérnök, erdészeti növényvédelmi szakmérnök és mérnök-közgazdász, büszkén vehette át a Bedő Albert-emlékérmet, amely elismeri kiemelkedő hozzájárulását az erdészeti tudományokhoz.
Horváth Iván több mint négy évtizeden keresztül kiterjedt és kiemelkedő társadalmi tevékenységet fejtett ki az Országos Erdészeti Egyesület keretei között. 1990-2001-ig a Keszthelyi Helyi csoport titkára, 2008-2010-ig a Zalaegerszegi Helyi Csoport elnöke, 2014-2018-ig a Pápai Helyi Csoport elnöke. Az általa szervezett szakmai rendezvények száma közelíti a százat, melyeknek hazai résztvevőin túl számos külföldi szereplője is volt.
Az egyesületi élet fejlesztése és a tagtoborzás területén végzett tevékenysége kiemelkedő jelentőségű. Aktívan részt vesz a Közgazdasági, a Megújuló Energia és az Örökerdő Szakosztályok munkájában. 2005 óta tagja a Pro Silva Hungaria Egyesületnek, ahol hosszú ideig betöltötte a vezető tisztséget. E törekvések eredményeként szoros szakmai együttműködés alakult ki a két egyesület között. Számos alkalommal történt, hogy a két civil szervezet közös állásfoglalással lépett fel fajsúlyos szakmai kérdésekben a döntéshozók és a nyilvánosság előtt.
A szerteágazó, a tőmelletti erdőgazdálkodástól a hatósági munkákig terjedő szakmai tevékenysége országosan elismert. A hagyományos erdészeti szakmai munkán túl kiemelkedő a közgazdasági szakterületen és az igazgatásban betöltött szerepe. Figyelme kiterjedt az erdész szakma határterületeire . Hangsúlyt fektetett a szakmai továbbképzésekre és az erdészeti kommunikációra is. Több alkalommal szerepelt országosan ismert TV- és rádió-csatornák adásaiban. 2002-től a keszthelyi Georgikon kar oktatója, 2006-tól a Georgikon címzetes egyetemi docense.
Horváth Iván okleveles erdőmérnök kiemelkedő szereplője Egyesületünk közösségének. Kommunikációs szerepvállalásai példaértékűek.
Merzel István közösségben gondolkodó, a személyes példamutatásra építkező, kiemelkedő teljesítményű erdőmérnök, aki 2010-2014 és 2020-2025 között titkára az OEE Kaposvári Helyi Csoportjának. Egyik megálmodója a zselici erdészversenynek, a 2015-ös somogyi vándorgyűlés szervezője, felejthetetlen házigazdája.
Az Országos Erdészeti Egyesület aktív szerepvállalása szervesen összekapcsolódik a Somogy Megyei Erdész és Természetvédelmi Egyesület munkájával, amely lehetőséget teremt a két szervezet tagjai közötti együttműködésre. Az egyesület nevéhez fűződik a petesmalmi természetismereti programok kezdeményezése, valamint a megújult Erdész-Vadász Bálok szervezése. Ő az "Erdőmesterek" című ismeretterjesztő kisfilmsorozat dramaturgja és társrendezője is. Rendszeresen publikál több szakmai folyóiratban, köztük az Erdészeti Lapokban. Ezen kívül a Fakitermelési Munkakultúra Alapítvány elnökeként is tevékenykedik.
Majdnem négy évtizedes szakmai pályafutása a SEFAG Zrt-hez fűzi, ahol széleskörű tapasztalatot szerzett. Kiemelkedő eredményeket ért el az aprítéktermelési technológiák bevezetésében, amelyek révén jelentősen hozzájárult az erdészeti folyamatok modernizálásához. A talajkímélő forwarderes megoldások elterjesztésével sikerült fokoznia az erdőfelújítás hatékonyságát is. Emellett aktívan részt vett jelentős informatikai fejlesztések megvalósításában, valamint a somogyi rekreációs projektek tervezésében és kivitelezésében. Jelenleg a "Szakma orientációs program" keretében a szakmunkások duális képzésének kidolgozásán és mentorálási feladatok ellátásán dolgozik, miközben mindennapi vállalati feladatait is ellátja.
Rendkívül tartalmas szakmai tevékenysége mellett Merczel István neve gyakran szerepel a megye néptánc és értékőrző tevékenységeiben, Kaposvár Város mindennapi életében.
Merczel István, okleveles erdőmérnök, a Somogy megyei erdészeti élet meghatározó alakja, aki folyamatosan aktívan részt vesz annak irányításában. Az ő elkötelezettsége és szakmai tudása révén a zselici erdőgazdálkodás jelentős fejlődésen ment keresztül. István személyisége hidat képez az erdészek közössége és a régió társadalmi életének különböző szegmensei között, erősítve ezzel a helyi együttműködéseket és a közösségi összetartást.
Szabó Csilla diplomáját 1988-ban szerezte meg. Elhivatott erdőművelői tevékenységének eredményeit a Duna mindkét oldalán, a Börzsönyben és a Pilisben is tapasztalhatjuk.
1988 óta kezdődött pályafutásom gyakornokként, majd később erdőművelési műszaki vezetőként az Ipolyvidéki EFAG Diósjenői Erdészeténél. Számomra kiemelkedő fontosságú volt, hogy a helyi gyakorlatot országos szinten is elismertté tegyem, így jelentős lépéseket tettem az erdőfelújítások és az állománynevelés területén. Munkám során a helyi adottságok figyelembevételével alakítottam ki innovatív megoldásokat, amelyek hozzájárultak a fenntartható erdőgazdálkodás népszerűsítéséhez.
Fajgazdagságra, változatos állományszerkezetre törekvés jellemezte mesterséges erdőfelújításait is, a hegység peremterületén. Teljesítménye visszatükröződik a Keleti-Börzsöny elegyes tölgyes és vörösfenyves bükkös állományainak minőségében.
1996 és 2007 között a Pilisi Parkerdő Zrt. Szentendrei Erdészetének erdőművelési műszaki vezetőjeként tevékenykedett, ezt követően pedig a Központban erdőgazdálkodási osztályvezetői pozíciót töltött be. 2018-tól az Erdőállomány-gazdálkodási és Természetvédelmi Osztály irányításáért felelős. Fontos szerepet vállalt az idős sarj tölgyesek revitalizálásában, a gazdálkodás természetbarát fejlesztésében, valamint az örökerdő-gazdálkodás szakszerű alkalmazásának elősegítésében.
Az országosan kiemelkedő erdei turizmus infrastruktúrájának fejlesztésében és fenntartásában élen jár. Hatékonyan irányította a 2014 decemberében bekövetkezett jégkárok utáni helyreállítást, hozzájárulva ezzel a helyreállítás gyors és eredményes lebonyolításához. Szerepet vállalt a 2024-ben elnyert Interreg HUSK pályázat kidolgozásában, amely a "Bioszféra-rezervátumok természetalapú fejlesztése a magyar-szlovák határ mentén, a biológiai sokféleség közös gazdagítása érdekében" címet viseli. Kiemelkedő vezető szerepet játszott a Parkerdő erdészeti génrezervátumainak létrehozásában, a kezelési tervek kidolgozásában, valamint a pályázatok sikeres lebonyolításában. Munkatársai mindig számíthatnak szakmai támogatására és tanácsaira, ami hozzájárul a közös célok eléréséhez.
Egyesületünk tevékenysége 1988-ban indult Balassagyarmaton, majd 1996-tól a Visegrádi helyi csoportban is aktívan részt vettem. Kiemelkedő szerepet vállaltam a pilisi jelölőversenyek szervezésében és lebonyolításában, ami számomra igazi szenvedélyt jelentett. 2007-ben az Egyesület elismeréseként Elismerő Oklevéllel jutalmaztak, ami nagy megtiszteltetést jelentett számomra.
Csapó György okl. erdőmérnök, növényvédelmi szakmérnök, megtisztelő Kaán Károly-emlékérmet vehetett át, amely a szakma iránti elkötelezettségét és kiváló munkáját ismerte el.
A soproni egyetem elvégzése után, 1987 szeptemberében állt munkába a szombathelyi Falco Fakombinát Erdőgazdaságánál.
Az Erdőgazdaság főmérnökségein és igazgatóságain mindig kiemelkedő színvonalon végezte munkáját a gépesítési, erdőművelési és fahasználati műszaki vezetői pozíciókban. Aktív szerepet vállalt a számítógépes rendszerek fejlesztésében is. Műszaki vezetőként ő volt felelős a Zrt. által 2004-ben elindított Pro Silva kísérlet kőszegi területének irányításáért.
2011 és 2017 között a Társaság erdőgazdálkodási és természetvédelmi osztályának főmérnöki pozícióját töltötte be. Ebben az időszakban a fő feladatai közé tartozott az erdőművelési, fahasználati és vadgazdálkodási tevékenységek irányítása, tervezése és koordinálása, továbbá a faanyag kereskedelmi folyamatok megszervezése. Emellett felelős volt a szakmai technológiai utasítások és szabályzatok kidolgozásáért is.
Munkáltatójának szervezeti átalakításai során, számos különböző beosztást betöltve igényesen, szakmai elhivatottsággal végezte a Vas vármegyei állami erdők kezelését. 2017-ben az erdőgazdaság egyik legnagyobb területű erdészetének, a Sárvári Erdészeti Igazgatóságnak az igazgatója lett.
Szakmai felkészültsége kivételes, széleskörű tudásával és tapasztalatával mindig új perspektívákat hoz a csapatba. Munkáját a lelkesedés, a kitartás, a dinamizmus és a következetesség hatja át. Mint vezető és szervező, feladatát kiemelkedő színvonalon végzi, mindig a legmagasabb elvárásoknak megfelelően. Munkatársait inspirálja, hogy hasonló elkötelezettséggel végezzék feladataikat, és folyamatosan arra törekszik, hogy biztosítsa számukra a megfelelő anyagi és erkölcsi elismerést.
1989 óta vagyok az Egyesületünk tagja, és 2005 óta folyamatosan részt veszek a Vándorgyűlés megszervezésében, amelynek munkálataiban jelenleg is aktívan részt vállalok.
Kivételes házigazdája a szakmai csoportoknak, akik az erdészet világába szeretnének betekintést nyerni. Az elmúlt három évtized során kulcsszerepet játszott az osztrák-szlovén-magyar Pannónia Erdésztalálkozó Vas vármegyei eseményeinek megszervezésében. Szívén viseli a határokon túli erdészeti kapcsolatok ápolását, és különösen szoros barátságot ápol szlovén és székely erdész kollégáival.