BAMA - Ukrajna uniós csatlakozása már a múltban is jelentős zűrzavart idézett elő a piaci környezetben.


Az Európai Unió Ukrajna támogatásában nem csupán pénzügyi és védelmi segítséget nyújt, hanem lehetőséget biztosít az ország mezőgazdasági termékeinek piaci hozzáférésére is. E lépések következményei azonban gyorsan megmutatkoztak, és rámutattak arra, hogy Ukrajna uniós tagsága milyen komoly kihívásokkal és következményekkel járhat.

A háború kitörése után az Európai Bizottság lehetőséget biztosított Ukrajna mezőgazdasági termékeinek piacra jutására, miközben a uniós szabályozásokat megkerülte. E lépés célja az volt, hogy Ukrajna saját bevételhez juthasson, ezzel csökkentve a nyugati segélyekre való támaszkodását. Azonban a következmények drámaiak lettek: Franciaországtól Németországon át Lengyelországig hatalmas gazdademonstrációk robbantak ki – mutat rá a Világgazdaság cikke, amely rávilágít azokra a feszültségekre és zűrzavarra, amelyet ez a helyzet generált.

Az uniós termelők attól tartottak, hogy az ellenőrizetlen ukrán gabona-, baromfi- és tojásimport tönkreteszi az európai agrárpiacot. A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a gazdák jelentős veszteségeket szenvedtek el, amelyeket az EU végül kénytelen volt részben kompenzálni.

Az uniós szolidaritás ára: piacvesztés és gazdatüntetések

Az Európai Unió 2022-ben egy évre felfüggesztette az ukrán termékek behozatali vámjait és kvótáit, majd 2023-ban ezt az intézkedést egy újabb évvel meghosszabbította. Ennek következtében az ukrán mezőgazdasági termékek jelentős mennyiségben árasztották el a szomszédos uniós tagállamokat, ami komoly piaci zűrzavart eredményezett. Bár az Európai Bizottság 2023 májusa és szeptembere között ideiglenes mentességet biztosított Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Románia és Bulgária számára az ukrán gabona és olajos magvak importjára vonatkozóan, Ursula von der Leyen szeptemberben váratlanul feloldotta ezt a tilalmat.

A magyar ellenzék nem állt ki a gazdák védelme mellett.

A folyamatos gazdatüntetések nyomására az Európai Unió végül engedett, és új védintézkedéseket hozott. 2024 márciusában Győri Enikő, a Fidesz EP-képviselője bejelentette, hogy sikerült kiterjeszteni a védett termékek körét. Ennek eredményeként a baromfi, tojás és cukor mellett mostantól a búza, árpa, zab, kukorica és méz is védelmet élvez a túlzott ukrán importtal szemben. Győri Enikő ugyanakkor kritikával illette a magyar baloldali EP-képviselőket, akik szerinte a magyar gazdák érdekeit figyelmen kívül hagyva szavaztak. "Felháborítónak tartom, hogy a megfelelő álláspont kialakítására irányuló plenáris vitát a magyar ellenzék képviselői egyöntetűen elutasították" - idézi a Világgazdaság szavait.

Related posts