Bauer Bence: A kancellárjelölti televíziós vita rávilágított arra, hogy a német nagykoalíció működése valószínűleg nem lesz zökkenőmentes.


A felmérések szerint döntetlent hozott Friedrich Merz és Olaf Scholz televíziós vitája - mondta az InfoRádióban Bauer Bence. A Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója kiemelte, elsősorban a Olaf Scholz kancellárnak volt tétje a vitának, és a várakozásokhoz képest jobban szerepelt.

Két héttel a németországi választások előtt zajlott le a legfontosabb kancellárjelöltek televíziós vitája. A közszolgálati ARD és ZDF csatornák által rendezett esemény keretein belül Olaf Scholz, a német szociáldemokraták (SPD) jelenlegi kancellárja, és Friedrich Merz, az ellenzéki Kereszténydemokrata Unió (CDU) valamint bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) kancellárjelöltje, vitatták meg politikai nézeteiket. Az este célja az volt, hogy a választók számára világosabbá váljanak a két politikai tábor különböző elképzelései a február 23-i előre hozott parlamenti választások előtt.

Bauer Bence, a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója az InfoRádióban kifejtette, hogy a migráció kérdése kiemelt figyelmet kapott, de szóba került a gazdasági fejlődés helyzete is, valamint az AfD-vel való bánásmód, és hogy létezik-e ténylegesen egyfajta védelem az ilyen együttműködések ellen. Bauer emlékeztetett arra is, hogy Olaf Scholz bírálta Friedrich Merzet, amiért a CDU két héttel ezelőtt az AfD-vel szavazott egy közös javaslat mellett. Scholz megjegyzése szerint Merz nem tartotta be a szavát, hiszen korábban világossá tette, hogy nem kíván együttműködni az AfD-vel. A szakértő véleménye szerint ez a helyzet komoly kérdéseket vet fel a politikai partnerségek hitelességéről.

A német politika jövője szempontjából kulcsfontosságú kérdés, hogy a választások után miként viszonyulnak a szélsőjobboldali párthoz. Az, hogy milyen lépéseket tesznek a politikai vezetők, alapvetően befolyásolhatja az ország politikai táját és a társadalmi feszültségeket.

Friedrich Merz hangsúlyozta, hogy Németországban a baloldali pártok elvesztették a többségüket, ami arra ösztönzi őket, hogy a választások után sürgősen lépéseket tegyenek a helyzet kezelésére.

Bauer Bence megjegyezte, hogy a kancellárjelölti viták során nem csupán az elhangzott szavak a mérvadóak, hanem az is, hogy a vitát követően milyen irányban mozdulnak el a közvélemény-kutatások, amelyek a nézők győztesnek vélt jelöltjeit mérik. A legfrissebb vita eredményei alapján a választók körében nagyjából döntetlenre hozták ki a helyzetet, egy kis Scholz-előnnyel. A szakértő hozzátette, hogy a felmérések alapján a CDU-CSU szövetség 30 százalékon áll, míg Olaf Scholz és a szociáldemokrata SPD 15 százalékon. Ez azt jelenti, hogy a vitának különösen nagy tétje volt a regnáló kancellár számára, és a kutatás eredményei alapján a várakozásokkal ellentétben egész kedvezően teljesített.

"Olaf Scholz meggyőzőbb volt az emberek számára, de azért összességében is kell nézni a képet" - mondta a szakértő. Megítélése szerint ez a vita döntetlent hozott, Friedrich Merznek jó érvei voltak, és az emberek már "beárazták", hogy jobban szerepel, jó szónoki képességekkel rendelkező politikus.

Az AfD térnyerése és a CDU-CSU pártszövetség szélsőjobboldali párttal való potenciális együttműködése miatt tartott tüntetések alapján Bauer Bence véleménye szerint világosan megfigyelhető, hogy

A kampány záró szakaszában kiemelt figyelmet kap, hogy a jobboldali többség hogyan formálódik a Bundestagban. Különösen érdekes kérdés, hogy a CDU hajlandó lesz-e valamilyen szintű együttműködésre az AfD-vel, és hogy ez milyen hatással lesz a német politikai tájra. Az ilyen lépések súlyos következményekkel járhatnak, és alapjaiban változtathatják meg a pártok közötti dinamikát.

Ez a párt elzárkózik attól, hogy támogassa az adott javaslatokat, ugyanakkor nem zárja ki, hogy a CDU által előterjesztett, a baloldal számára valószínűleg nem kedvező indítványokat az AfD is megszavazhatja.

Az MCC Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért vezetője rámutatott, hogy a legutóbbi kancellárjelölti vitából világosan kirajzolódik: rendkívül kihívásokkal teli feladat lesz a CSU politikai programját összehangolni a szociáldemokraták elképzeléseivel. Elmondása szerint nem zárható ki, hogy a nagykoalíció működése megkérdőjeleződik, és a pártok esetleg külön utakon folytatják tevékenységüket, ami a jobb- és baloldali együttműködés jövőjét is érintheti.

A szakértő megjegyezte, hogy a német társadalom "egyre inkább immunissá válik a nagyobb demonstrációkkal szemben". Véleménye szerint a német állampolgárokat egyre kevésbé érdekli, hányan vonulnak utcára az AfD együttműködésének ellenállására. Friedrich Merz is kifejezte ezt a nézetet a vitában, mondván, hogy "amikor késes támadások történnek, és emberek életét veszítik az utcán, akkor senki sem emel szót, de amint egy állítólagos jobboldali fenyegetés merül fel, azonnal tüntetések szerveződnek". Bauer Bence szerint ez arra utal, hogy a német diskurzus erősen balra tolódott, és a baloldali mozgalmak, média valamint a közbeszéd továbbra is jelentős hatással bírnak.

Related posts