Elindult a fejvadász-harc: Trump elbocsátott tudósaiért keresi a legjobb lehetőségeket Európában.


Az amerikai tudósok aggodalommal figyelik, hogy Donald Trump Fehér Házba való visszatérése óta számos lépést tett, amelyek jelentősen csökkentették az akadémiai kutatások támogatását és szabadságát.

Az amerikai elnök számos intézkedése mellett jelentős mértékben csökkentette a Harvard és a Columbia egyetemek számára biztosított több milliárd dolláros szövetségi támogatásokat. Ezen kívül visszavonta az Országos Egészségügyi Intézet (NIH), amely az ország legnagyobb orvosbiológiai kutatási alapja, által nyújtott kutatási támogatásokat is.

Sokan ezért fontolóra vették, hogy Európában próbáljanak új életet kezdeni.

A rangos európai felsőoktatási intézmények, mint a francia Aix Marseille University, a Paris-Saclay, valamint a belga Vrije Universiteit Brussel, nyitott kapukkal várják az amerikai kutatókat, és speciális forrásokat különítenek el számukra. Céljuk, hogy kedvezményekkel ösztönözzék őket arra, hogy tudásukat és szakértelmüket az Európai Unió területére hozzák.

A Euronews-ra hivatkozva emelte ki.

"Nagyon szoros kapcsolatban állunk az Egyesült Államokkal, így tudjuk, kik a legjobb szakemberek az adott területen. Az ilyen típusú hálózatok lehetővé teszik az egyetemek számára azt a hatékony szűrést, hogy megtalálják a megfelelő embereket és... a legjobb tehetségeket" - mondta el a médiumnak Reinhilde Veugelers közgazdász, a belga KU Leuven egyetem professzora.

Az amerikai kutatók uniós toborzásának hátterében egy erőteljes forrás áll. Az Európai Kutatási Tanács (ERC) küldetése világosan megfogalmazza, hogy célja a "legmagasabb színvonalú európai kutatás ösztönzése versenyképes finanszírozási lehetőségek révén". Az unió területén dolgozó kutatók reménykednek abban, hogy az egyes kutatók számára elérhető 2 millió eurós ERC-támogatások képesek lesznek mozgósítani a tengerentúli szakértőket is.

A Marie Skłodowska-Curie Actions program egy figyelemre méltó lehetőséget kínál külföldi kutatók számára, hiszen legfeljebb kétéves ösztöndíjakat biztosít az európai kutatási közösség támogatására. Idén februárban a program keretein belül lenyűgöző, 354,6 millió eurónyi ösztöndíjat osztottak ki, amelyet több mint 1500 olyan kutató kapott, akik Európán kívülről érkeztek. Ez a kezdeményezés nem csupán a tudományos együttműködést serkenti, hanem a nemzetközi kutatói közösség gazdagítására is jelentős hatással van.

Mindemellett az EU induló vállalkozásokért, kutatásért és innovációért felelős minisztere, Ekaterina Zaharieva a Nature tudományos folyóiratnak elmondta, hogy irodája még ebben az évben elindítja a Choose Europe (Válaszd Európát!) elnevezésű kezdeményezést, amely a vezető kutatók számára állandó pozíciókhoz és az ehhez kapcsolódó vízumstratégiához biztosít utat. Franciaország már el is indította saját, Válaszd Franciaországot! programját.

Related posts