Oroszország tíz régiójában megtiltották a kriptovaluta bányászatot, ezzel újabb lépést tettek a digitális valuták körüli szabályozás szigorítása felé.


Nem egészen két hónappal azután, hogy országszerte legalizálták, tíz régióban már be is tiltották a kriptobányászatot Oroszországban, mert a döntéshozók úgy látták, hogy a dolog indokolatlanul sok áramot fogyaszt. Az érintett régiókban átmenetileg fel lehet majd oldani a korlátozást a fogyasztás függvényében, de ezen az elven az is elképzelhető, hogy más régiókban is lesz majd átmeneti tiltás a következő években - írja az Engadget.

A tiltás január 1-jén lép majd életbe, és 2031. márcus 15-éig lesz érvényben, de ez idő alatt időszakosan újabb régiók kerülhetnek be, és a meglévők is kikerülhetnek, így elég képlékeny, hogy pontosan hol és mikor lesz érvényben a dolog. Ez extra fejfájást okozhat az ország kriptobányászainak, akik eleve csak november 1-je óta végezhetik legálisan a tevékenységüket Oroszországban. Az országban sokáig bizalmatlan volt a vezetés a gyakorlattal szemben, és

a legalizálás után is komoly szabályozás van érvényben, a bányászoknak például külön kell regisztrálniuk, és a fogyasztásukat is folyamatosan mérik.

A kriptovaluták használata 2022 óta tilos az országban, ami azt jelenti, hogy semmilyen kereskedelmi tranzakcióban nem alkalmazhatóak. Ugyanakkor a határon túli pénzmozgások továbbra is megengedettek. Ez a helyzet nem meglepő, hiszen az orosz fél számára lehetőséget biztosít arra, hogy a pénzügyi szankciókat kikerülve támogassa Ukrajna ellen indított hadműveleteit. A kriptovaluták szerepéről és hatásáról az orosz-ukrán konfliktus kezdeti szakaszában részletes elemzést nyújtunk ebben a cikkben.

Oroszország nem áll egyedül a kriptobányászat szigorú korlátozása terén; az elmúlt évek során Koszovó és Angola is a teljes tilalom mellett döntött, az utóbbi ország pedig még bűncselekménnyé is nyilvánította ezt a tevékenységet. Ezen kívül Norvégia és Izland is határozott lépéseket tett az energiahálózat túlterhelésének megakadályozására. Nem meglepő ez, hiszen az Egyesült Államokban a kriptobányászat már a teljes energiafogyasztás 2,5%-át teszi ki. Kazahsztánban pedig három éve az energiahálózat válságba került, miután a kínai tilalom következtében oda áramlottak a bitcoinbányászok.

Related posts