BOON - Új korszakot nyitott a Miskolci Egyetemen kifejlesztett forradalmi eljárás!
A Miskolci Egyetem és az AsiaNet Hungary Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. 2021. április 1-jén indította el újszerű kondenzátoranyagok fejlesztésére és kutatására irányuló projektjét, amely idén sikeresen lezárult – áll a Miskolci Egyetem friss közleményében. Az együttműködés fő célja egy olyan innovatív, nagy hatékonyságú kondenzátoranyag előállítási technológia kifejlesztése volt, amely a nemzetközi tudományos közösség és az ipari szektor számára is újdonságot jelent. A projekt eredményeinek ipari alkalmazása érdekében alapos piackutatás készült, amely figyelembe vette a piaci igényeket és elvárásokat.
A szuperkondenzátor-anyag kifejlesztésében a Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna kutatóintézet munkatársai szoros partnerségben dolgoztak együtt, amelynek eredményeként közös szabadalmi bejelentés készült el.
A kifejlesztett, nagy hatékonyságú kondenzátorok ideális megoldást nyújtanak a megújuló energiaforrások által generált elektromos energia tárolására, valamint az akkumulátorok teljesítményének fokozására.
A fejlesztési folyamat során különféle szénalapú nanoanyagokat, mint például nanocsöveket, grafént és karbon nanolemezkéket használtak fel. Az indiai partner a plazmaszórás technológiáját alkalmazva állította elő a kondenzátorokat, amelyek mikroszerkezetét a Miskolci Egyetem laboratóriumaiban alaposan megvizsgálták. Az itt szerzett eredmények alapján a miskolci kutatók javaslatokat fogalmaztak meg arra vonatkozóan, milyen módosított paraméterek mellett lenne célszerű folytatni a kondenzátoranyagok gyártását. A kutatás-fejlesztési együttműködés eredményeként olyan prototípus és közös tudásbázis alakult ki, amelyet az ipari partnerek hatékonyan alkalmazhatnak a megújuló energiára épülő erőművek tervezése során.