Felfordult a helyzet Magyarországon: egy igencsak súlyos járványhullám söpör végig az országon. Mostanra szinte mindenki körülötted betegeskedik, és a vírus szinte észrevétlenül terjed.


Nem véletlen, ha az elmúlt napok közösségi élményei (oktatási intézmény, munkahelyek, közösségi közlekedés) alapján azt gondolod, mindenki beteg körülötted. Ezeket a személyes benyomásokat visszaigazolták a Nemzeti Népegészségügyi Központ legutóbbi járványügyi adatai. A hivatalos mérések szerint is jelentős influenza-járványhullámban vagyunk, a hatóság azonban semmilyen központi rendkívüli intézkedést, vagy figyelemfelhívást nem rendelt el, az egyének, közösségek, intézmények a maguk módján küzdenek a vírus terjedése ellen. Közben a magyar kórházakban is egyre súlyosabb a helyzet, az idei 3. héten 250 ember került akut légúti fertőzéssel összefüggésben kórházba és közülük szinte minden 8. beteg intenzív ellátásra szorult.

Az utóbbi időszakban az egészségügyi intézmények sorra bevezették a szigorú intézkedéseket, hogy megfékezzék a felerősödő járványhelyzetet Magyarországon. Folyamatosan érkeztek tájékoztatások a látogatási tilalmakról és a maszkviselés kötelezővé tételéről. Legutóbb a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának különböző egységeiből, valamint a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjából kaptunk értesítéseket ezekről az intézkedésekről.

Az NNGYK a korábbi évekkel összevetve is rendkívülinek mondható járványhelyzetben nem adott ki plusz központi tájékoztatást, nem kezdett figyelemfelhívó kampányba, vagy a védőoltások felvételének támogatásába, továbbra is csak a szokásos heti jelentésében mutatja be az aktuális megbetegedési számokat. Jól láthatóan tehát a védekezés feladata és a terjedés következményeinek minimalizálása a helyi közösségek, intézmények felelősségévé, a megelőzés pedig az egyének felelősségévé vált ezúttal is. Az egész 2024/2025-ös, vagyis idei felsőlégúti szezonban csupán néhány többlet tájákoztatás jelent meg az NNGYK oldalán, így például október elején olvashattuk azt a hírt, hogy október végétől országosan elérhetők lesznek a térítésmentes influenza elleni vakcinák, legutóbb pedig január 10-én sorolta fel a hatóság 8 pontban, hogy hogyan védjék meg a hozzátartozók a betegeket a kórházakban. Surján Orsolya helyettes országos tisztifőorvos az elmúlt két hétben kétszer tett nyilatkozatot. Január 9-én az Inforádiónak azt nyilatkozta, hogy influenza-járvány van Magyarországon. Mint akkor kifejtette, az influenzajárványnak többfajta meghatározása van, egyrészt figyelik az esetszámokat, másrészt azt is, hogy milyen arányban mutatják ki a légúti kórokozók között az influenzát. A karácsony előtti időszakban az esetszámok már meghaladták a járványküszöböt, ugyanakkor ebben az időszakban még az influenza aránya nem érte el a járványértéket. Múlt héten pedig azt mondta, hogy már elérte a járvány szintjét az influenza terjedése, rengeteg a fiatal beteg.

A jelenlegi helyzet különleges voltát a hatóság csütörtöki jelentései is tükrözik. Az orvosi figyelőszolgálatban részt vevő szakemberek által készített jelentések alapján végzett elemzés rávilágít, hogy 2025. január 13. és 19. között az ország területén...

53 800 ember keresett fel orvost influenzaszerű tünetekkel.

Az NNGYK ábrájáról le is lehet olvasni, hogy a mostani hetekben mennyivel gyorsabb ütemben terjed az influenza járvány az országban, mint tavaly.

Ez az 53 800 fős létszám azonban nem csak a tavalyi adathoz képest kiugró, hanem hosszabb időtávon összevetve is.

Ilyen magas számokat influenzaszerű terjedésre legutóbb 2016-17-ben láthattunk Magyarországon,

vagyis ezt a fajta vírusterjedést már-már rendkívülinek is mondhatjuk. A grafikonról az is leolvasható, hogy január első heteiben soha nem látott ütemben terjedt az influenza Magyarországon, majd most a 3. héten vette fel a 8 évvel ezelőtt látott trendszámokat.

TOVÁBBI RÉSZLETES GRAFIKONOK ÉS MÉLYEBB ELEMZÉSEK A PORTFOLIO ENGLISH OLDALÁN, AHOL EZEKET AZ INFORMÁCIÓKAT ELÉRHETED, HA IDE KATTINTASZ.

Az NNGYK friss adatai szerint az influenzaszerű megbetegedések eloszlása életkor és földrajzi terület alapján is változatos képet mutat. A jelentés szerint a betegek 37,4%-a 0-14 éves gyermek, míg 30,4%-uk a 15-34 éves fiatal felnőttek kategóriájába tartozik. A 35-59 évesek aránya 23,0%, míg a 60 éven felüliek körében ez az arány 9,2%-ra tehető. A megbetegedések sűrűsége az életkor alapján is kiemelkedően eltérő: a 3-5 éves korosztályban a 100 000 fős lakosságra jutó megbetegedések száma 1 614, ami az országos átlag 2,8-szorosa (561). Ezt követi a 6-14 évesek csoportja 1 321 esettel, és az 1-2 éves gyermekek 1 123 esetével. Területi megoszlás tekintetében, a legmagasabb orvosi ellátásra forduló betegek száma Fejér vármegyében (938) található, ezt Borsod-Abaúj-Zemplén (809) és Tolna (696) vármegyék követik. Ezzel szemben a legalacsonyabb értékek Csongrád-Csanád (278), Vas (319) és Bács-Kiskun (353) vármegyékben figyelhetők meg. Az influenzavírus által okozott megbetegedéseket a laboratóriumi vizsgálatok során az ország minden területén diagnosztizálták, ami megerősíti, hogy a vírus széleskörűen elterjedt.

A felsőlégúti betegségek, így az influenza terjedésének sajnos előnyös táptalajt biztosítanak a mostani hidegebb napok (zártabb terek, terjedéshez alkalmasabb feltételek), valamint az, hogy az ünnepnapok, szabadságok és téli iskolai szünet után sokan január 2. és 3. hetében tértek vissza a közösségekbe. Ez pedig újult erővel lobbantotta be a járványt, a jelek szerint egyértelműen az influenza vette át az uralmat a légúti megbetegedések között. Erre a mintázatra már korábban felhívtuk a figyelmet az Oroszi Beatrix epidemiológussal készített tavaly nyári interjúnkban. Már a 2023/24-es szezonban is az történt, hogy kezdetben augusztusban megérkezett a koronavírus, elkezdett járványosan terjedni, és szeptember-október környékén növekedett tovább az esetszám, az influenza pedig megmaradt dominánsnak a hidegebb hónapokban. Tavaly januárban is az történt, hogy a Covid-19 járvány csillapodásával párhuzamosan megerősödött az influenza hullám, január elején emelkedni kezdett az influenza esetszám. Ugyanezt látjuk most 2025 elején is, csak sokkal meredekebb felfutás mellett.

A tavalyi járványszezon tapasztalatai alapján világossá vált, hogy "a 2023-24-es légúti szezon során egymást követően bukkantak fel a különféle légúti fertőzések". Sajnos, úgy tűnik, hogy ez a tendencia a jelenlegi légúti szezonban is megmaradt.

Oroszi Beatrix akkor úgy is fogalmazott, hogy az influenza okozta megbetegedéseket sem becsülném alá, hiszen pl. a munkából való kiesés szempontjából jelentős többletterhet képes okozni a társadalomnak. Most sok munkahelyen, vagy más közösségben (oktatási intézmények, stb) ugyanezt láthatják olvasóink saját mikrokörnyezetükben. Nagyon sok a beteg ember, és ők "csak" azok, akik tüneteket mutatnak épp, ennél nagyobb létszámban vannak jelen a betegek körülöttünk. Ezért fontosak az egyéni védekezési formák: maszk, távolságtartás, fertőtlenítés, szabad levegő, szellőztetés, lehetőség szerint otthoni munkavégzés.

Amiért tehát most figyelemre méltóan elterjedt a vírus:

2025 harmadik hetében a vizsgált minták körülbelül 42%-a influenzavírus-fertőzést mutatott ki.

Ezen az ábrán egyértelműen megfigyelhető az influenzavírus előretörése a pozitív minták között. Az NNGYK jelentése is világosan utal arra, hogy a légúti fertőzésekkel orvoshoz fordulók esetében a megbetegedések túlnyomó része az influenzavírusnak tudható be.

Az aktuális felsőlégúti szezon súlyosságát abban is szokták mérni a szakemberek, hogy összevetik a kórházak terheltségét a korábbi évekkel. A figyelőszolgálatban résztvevő 24 kórházból 250 betegfelvételt jelentettek, ami akut légúti fertőzéssel volt összefüggésben. Ezek közül 29 beteg részesült intenzív ellátásban.

Vagyis 11,6%-os az intenzív ellátásban részesülők aránya, mai az eddigi legmagasabb a mostani szezonban. (És rosszabb az adat a tavalyi szezonban tapasztaltnál is sajnos: 2024 harmadik hetében 201 fő volt kórházban és 25 (12,4%) intenzív osztályon.)

Összevetve a többi monitorozott kórokozóra (SARS-CoV-2 és RSV) vonatkozó adatokkal az látható, hogy az influenza vírus okozta megbetegedések száma és aránya egyértelműen dominál, valamint a kórházi felvételt igénylő SARI esetek körében is az influenzavírus fordul elő legnagyobb arányban az azonosított kórokozók között - részletezi az NNGYK.

A hatóság integrált jelentéséből származó jó hír az, hogy...

A szennyvízvizsgálatok eredményei alapján úgy tűnik, hogy az Influenza A fertőzések számának növekedése a közeljövőben várhatóan meg fog állni.

Január közepén általában megindul a járványok szezonja, hiszen ekkor sokan visszatérnek az iskolákba és a munkahelyekre. Ezt tapasztalhatjuk most is, hiszen a következő időszakban várhatóan növekedni fognak az esetszámok. A laborvizsgálatok adatai szerint a Covid helyett az influenza válik dominálóvá – nyilatkozta a helyettes országos tisztifőorvos két héttel ezelőtt. Kiemelte, hogy a járványos terjedés kérdését most már nyíltan kell kezelni. A tisztifőorvos arra is felhívta a figyelmet, hogy a Covid-pandémia óta nemcsak az influenzás megbetegedéseket követik, hanem az akut légúti fertőzésekkel kapcsolatos adatokat is gyűjtenek az orvosoktól. Az eddigi megfigyelések alapján a súlyos akut légúti fertőzések száma a korábbi évekhez hasonlóan alakul. "Az influenzás és az akut légúti fertőzések esetében azt tapasztaljuk, hogy a betegek több mint 50%-a 35 év alatti, tehát ez a járványhullám főként a fiatalokat érinti" – nyilatkozta az Inforádiónak. Surján Orsolya hangsúlyozta, hogy mivel a járvány most kezd igazán elterjedni, javasolt a védőoltások beadatása, mind az influenza, mind a Covid esetében. Emellett felhívta a figyelmet a Covid-időszakban már megszokott kézhigiéniai szabályok és az etikett betartására köhögés, tüsszentés és orrfújás során. A maszk használatát pedig azok számára ajánlja zárt térben, akik akut légúti tüneteket mutatnak, ezzel védve a körülöttük lévőket. A helyettes országos tisztifőorvos a humán metapneumovírus (HMPV) megjelenéséről is beszélt Magyarországon. Elmondta, hogy ez a vírus nem újkeletű, már több mint 20 éve felfedezték, és hasonló tüneteket okoz, mint az influenza. Itthon a harmadik éve vizsgálják a központi laboratóriumba beérkező mintákban, de eddig az összes minta kevesebb mint egy százalékában tudták kimutatni. Ezen kívül a kórházban kezelt súlyos légúti betegek mintáiban még nem találtak HMPV vírust.

Múlt héten Surján Orsolya újabb nyilatkozatot tett. Az influenza és Covid elleni oltások folytatására továbbra is buzdítanak, de hangsúlyozta, hogy a megfelelő időzítés kulcsfontosságú. "Azt ajánljuk, hogy azok, akik még nem kapták meg az oltást, és szeretnék élni e lehetőséggel, a beoltást követő napokban különösen kerüljék a közönséget, a társas találkozásokat, valamint a fertőzés kockázatát. Ennek az az oka, hogy bár az oltás nem okoz súlyosabb megbetegedést, a friss oltottak könnyen azt hihetik, hogy az oltás hatástalan. Fontos tudni, hogy az oltás után 10-14 nap szükséges ahhoz, hogy a védettség kialakuljon. Ezért ebben az időszakban különösen figyelni kell a fertőzések elkerülésére" - figyelmeztetett Surján Orsolya.

Az influenzajárvány időtartama kapcsán a helyettes országos tisztifőorvos kifejtette, hogy a járványgörbe alakulására komoly hatással van a lakosság viselkedése. Különösen figyelemre méltó a karácsonyi időszak, amikor a szokások és találkozások miatt a járvány dinamikája jelentősen megváltozik. "Általánosan 6-8 hét alatt szokott lezajlani a járvány, de a korábbi évek tapasztalataihoz viszonyítva most azt észleljük, hogy..."

Elképzelhető, hogy a következő időszakban meredekebb emelkedés következik be, ami azt is jelentheti, hogy a járvány csúcspontja magasabbra törhet. Ennek ellenére arra számítunk, hogy a folyamat hasonló ütemben, körülbelül 6-8 hét alatt le fog zajlani.

- bemutatta a szakértők előrejelzéseit.

Kiemelte, hogy a nagyobb forgalmú helyszíneken a maszk viselését elsősorban azoknak ajánlják, akik valamilyen tünetet mutatnak.

Amennyiben valaki tüneteket észlel magán, és elkerülhetetlen, hogy tömegközlekedést vegyen igénybe vagy boltba látogasson, fontos, hogy maszkot viseljen a körülötte lévők védelme érdekében - hívta fel a figyelmet a helyettes országos tisztifőorvos a múlt héten.

A legújabb csütörtöki adatokkal kapcsolatban még nem jelent meg hivatalos figyelemfelhívás vagy szakértői értelmezés egy illetékes szerv részéről. Jelenleg javaslatok sem állnak rendelkezésre.

Related posts