A Budapesti Klímaügynökség egy új kezdeményezés, amelynek célja, hogy a főváros klímaváltozással kapcsolatos stratégiáit és intézkedéseit koordinálja és népszerűsítse. Az ügynökség létrehozásának hátterében Vitézy Dávid, a városfejlesztés elkötelezett sza


Nem egészen egy évvel ezelőtt, 2024 júniusában megalakult a Budapesti Klímaügynökség, de igazán csak az utóbbi hetekben, a Vitézy Dávid és Karácsony Gergely közötti politikai viták fényében vált széles körben ismertté. Milyen hátterű események vezettek a cég létrejöttéhez? Hogyan áll a Budapesti Zöld Panelprogram megvalósítása? Milyen hatások érik a fővárosi események a szervezet működését, és milyen jövőbeni célkitűzéseket tűzött ki maga elé a csapat? Ámon Adát, az ügynökség ügyvezető igazgatóját kerestük meg a válaszokért.

Az európai uniós klímacélok elérése érdekében EU-szerte pörögnek az olyan kezdeményezések, amelyekben a lakosság energiahatékonyságának növelésével, például a hőszigetelés vagy a napelem-telepítés finanszírozásával próbálják csökkenteni az emissziót, ezzel együtt pedig a fogyasztók rezsiköltségeit és a régió energiafüggőségét. Ebből a szempontból a magas népességszámú, sűrűn lakott, rengeteg elöregedett épületet és társasházat tartalmazó városok kiemelt jelentőségűek.

Az ilyen támogatási projekteket a különféle tagországokban működő önálló városi klímaügynökségek koordinálják. Más térségekkel összehasonlítva, 2024 júniusában, egy viharos politikai helyzet közepette, jelentős lemaradás várható.

a magyar főváros is létrehozta saját szervezetét, a Budapesti Klímaügynökséget (BKÜ).

A Budapesti Klímavédelmi Ügynökség (BKÜ) létrehozásának hátterében az áll, hogy a főváros épületei a szén-dioxid-kibocsátás 36%-áért felelnek. A klímavédelem szempontjából elengedhetetlen, hogy korszerűsítsük az épületállomány energetikai hatékonyságát. Az ügynökség célja, hogy a lakosság számára olyan otthonokat alakítson ki, amelyek nemcsak gazdaságosabbak, hanem értékállóbbak és kényelmesebbek is. E célok elérését segíti a közeljövőben elinduló Budapesti Zöld Panelprogram (BZP), melynek 5 milliárd forintos támogatási alapját a kerületi önkormányzatok és a főváros közösen teremtik meg.

A közelmúltban a cég ügye a Vitézy Dávid és Karácsony Gergely közötti politikai összecsapás újabb színhelyévé vált. A Podmaniczky Mozgalom vezetője a BKÜ-t törvénytelen, pazarló és értelmetlen működéssel vádolta meg, míg a főpolgármester és 14 környezetvédelmi szakmai szervezet hangsúlyozzák, hogy a cég működésére valóban szükség van. Felmerült az ügynökség közművekbe való integrálása is, azonban Karácsony Gergely egy jogszabályi lépés révén egyelőre megakadályozta ezt a lehetőséget. Az előttünk álló napok azonban kulcsfontosságúak lesznek a jelenleg függetlenként működő cég jövője szempontjából.

Ámon Adával, a BKÜ ügyvezető igazgatójával beszélgettünk az elmúlt szűk egy év eseményeiről, a klímaügynökség által kidolgozott Budapesti Zöld Panelprogramról, a politikai helyzetről, valamint a potenciális jövőbeli célokról.

Related posts