Az oroszokat csapdába ejtették! | Demokrata

A cikk e-mailben való megosztásához kérjük, kattintson erre a linkre, vagy másolja ki az alábbi URL-t, és küldje el: https://demokrata.hu/vilag/csobe-huztak-az-oroszokat-990654/
Előre bocsátom, hogy egy különleges eseményről van szó, amely Szudzsától északra zajlott, és komoly kihívások elé állította az ott harcoló ukrán erőket. Egy nyolcszáz fős orosz zászlóalj váratlanul a hátuk mögé került, sikeresen elvágva őket a visszavonulás lehetőségétől, majd gyűrűbe zárta az ukránok fő kontingensét.
Üveges Huba író, történész, és katonai blogger szerint nyolcszáz, különféle egységekből összeválogatott orosz katona öt, enyással párhuzamos gázszállító csövön keresztül került az ukrán csapatok hátába. Az 1,4 méter átmérőjű csövek - az ismert ukrán intézkedéseknek köszönhetően - használaton kívül álltak, az orosz alakulatok 16 kilométernyi távolságot tettek meg bennük Kubotkin és Martinovka között.
A nyugati média jelenleg egy különös részletre fókuszál, amely a csecsen kötelék parancsnokának, Apti Alaudinovnak a közelmúltban közzétett bejegyzésében található. Alaudinov arról számolt be, hogy meglátogatta a kórházban sebesült katonáit. Ebből a média arra a következtetésre jutott, hogy az orosz hadművelet valójában kudarcot vallott. A helyzet súlyosságát tovább fokozza, hogy a katonák számos rendkívüli megpróbáltatást éltek át, beleértve a gázmérgezést, égési sérüléseket, éhezést és szomjazást. Úgy tűnik, hogy a parancsnok mintegy feláldozta embereit, miközben a támadás semmiféle katonai előnyt nem hozott. Az ukrán erők már rég elhagyták a területet, mire az oroszok végre "kimásztak" a csövekből.
Nem meglepő, hogy a valóság teljesen eltérő képet mutatott.
Üveges Huba állítása szerint az akció előkészítése három hétig tartott az orosz fél részéről. Az oroszok azzal foglalkoztak, hogy kiszivattyúzzák a csövekben rekedt gázt, és titkos módon szellőző kürtőket vágtak a csövekre, megfelelő távolságokban. Emellett pihenőhelyeket, élelmiszer- és ivóvízlerakatokat, valamint vécéket is kialakítottak a területen. Mindezekről videofelvételek is készültek, akárcsak azokról az improvizált járművekről, amelyek a terhek szállítására szolgáltak. Huba megjegyezte, hogy az oroszok kisebb csoportokban indították el a különböző turnusokat. Az alacsony, de mégis jelen lévő gázkoncentrációval az első lépéseket tevő műszaki alakulatoknak kellett szembenézniük. Az oroszok saját beszámolóik szerint gázsérült katonáik is voltak, akiket fejfájás és szédülés kínozott, de halálos áldozatokról nem tettek említést. Eközben a nyugati média arról számol be, hogy a műveletben résztvevők közül többen életüket vesztették, míg másokat súlyosan megsebesítettek.
Ha már itt tartunk, a váratlanul felbukkanó orosz egységek egyik csoportja nem éppen a legkedvezőbb helyen bukkant fel; egy erős ukrán kötelék "karjaiba" került, és ennek következtében 80 százalékos veszteséget szenvedett el. Ez a katonai szakszótárban a teljes megsemmisülés kategóriájába sorolható. A többi egység viszont heves összecsapásokba kezdett, a korábban említett ukrán regionális főerő csak részben tudott visszavonulni, és akiknek sikerült elmenekülniük, azok is kénytelenek voltak hátrahagyni az amúgy rendkívül értékes nehézfegyverzetüket. Apti Aladinov kórházi látogatását illetően Üveges Hiba megjegyezte, hogy még mindig nem teljesen világos, miben és hogyan sérültek meg a katonái. Gázsérültek? Az viszont biztos, hogy ők, miután előbújtak a csőből, még három napon át harcoltak!
A nyugati média rohamát úgy is felfoghatjuk, mint egyfajta igyekezetet, hogy a "hajlandók" olyan képet alakítsanak ki az orosz haderőről, amely lehetővé teszi a győzelem reményében való csatamezőre lépést. A valóság azonban más: a nyugati fegyvergyártás korlátozott kapacitása és a hadseregek felkészültsége nem éppen a sikeres ukrajnai fellépés, sőt, még egy békemisszió esetén sem ad okot optimizmusra. Az orosz vezetés világosan jelezte, hogy csak olyan nemzetek békemissziós részvételét fogadja el, akikkel ő maga is egyetért – különben fegyveres válaszra készül. (Felmerül a kérdés, vajon olvasóink tisztában vannak-e azzal, hogy az európai hadiipar gyorsításával kapcsolatos tervek kapcsán több uniós vezető jelentős részvénycsomagot vásárolt hadiipari cégeknél?)
Az orosz gazdaság helyzete körüli aggasztó hírek egyre inkább elárasztják a nyugati médiát, különös figyelmet keltve az infláció 9%-os ugrásával. Üveges Huba, a neves író és történész, rámutat, hogy a korábbi években hasonló mértékű infláció is előfordult, ám Moszkva eddig sikeresen kezelte ezeket a kihívásokat. Ráadásul a társadalom nemzeti összefogása is erősödött, és a vezetés képes volt 30%-kal megemelni katonai költségvetését. Huba véleménye szerint az Egyesült Államok visszafogottabb támogatása nehézségeket okozhat Kijev számára, és az ukrán hadsereg utánpótlása 2026 nyarára kritikus helyzetbe kerülhet. Ezt követően akár a nők besorozásának megkezdése is napirendre kerülhet.