Milyen hatással volt az AI az amerikai gazdaságra?
Csütörtökön, az ünnepi időszakban, csökkenésnek indultak az ázsiai részvények, miután a kereskedési forgalom visszaesett, és a dollár erősödni kezdett az amerikai államkötvények hozamának emelkedése következtében. A figyelem továbbra is az amerikai jegybank, a FED kamatpolitikájára irányul, ahogyan azt a Reuters jelentette.
A lap összefoglalója szerint ahogy közeledik az év vége, a piacok figyelme az amerikai kamatcsökkentések ütemére összpontosít. Jerome Powell, a Fed elnöke jelezte, hogy 2025-ben kevesebb kamatcsökkentés várható, így a kereskedők mindössze 35 bázispontnyi enyhítést áraznak be a következő évre.
Ennek hatására emelkedtek az amerikai államkötvény hozamai és a dollár értéke, ami nyomást gyakorol a nyersanyagok és az arany piacára.
A 10 éves amerikai államkötvény hozama 2,6 bázisponttal 4,613 százalékra emelkedett, míg a 2 éves hozam 4,3489 százalékra nőtt. A piacon általánosan azt várják, hogy a Fed a januári ülésen nem csökkenti tovább a kamatokat, és további adatokat vár, mielőtt bármilyen döntést hozna.
A dollár közel kétéves csúcsra emelkedett, 108,15 pontot ért el a valutakosárban szereplő devizákkal szemben, és havi nyeresége meghaladhatja a két százalékot. Az ausztrál és az új-zélandi dollár a legnagyobb vesztesek között voltak, mivel az ausztrál dollár 0,5 százalékkal 0,6238 dollárra esett, míg az új-zélandi dollár 0,58 százalékkal 0,5646 dollárra csökkent.
Az euró értéke is csökkent, és 1,0399 dollárra süllyedt, míg a jen öt hónapos mélypontjára jutott, jelenleg 157,35 jen/dollár árfolyamon.
Japán a következő pénzügyi év során 172,3 billió jenre növeli az államkötvények kibocsátását, ami négy év óta az első ilyen jellegű emelés. A hír hatására a hozamok nem mutattak jelentős reakciót, azonban a trend az amerikai hozamokkal párhuzamosan felfelé ível.
Az MSCI ázsiai indexe Japánon kívül 0,1 százalékkal csökkent, de továbbra is 1,6 százalékos heti emelkedésre számítanak. Az S&P 500 határidős indexe 0,08 százalékkal, míg a Nasdaq határidős indexe 0,27 százalékkal emelkedett.
A hírügynökségi jelentések alapján a globális részvénypiacok várhatóan az év végén is kedvező pozícióban zárnak, ami a második egymást követő évben 17 százalékot meghaladó növekedést jelent. E mögött elsősorban a Wall Street kiemelkedő teljesítménye áll.
Az Egyesült Államok gazdasági fellendülése, valamint az mesterséges intelligencia iránti fokozott érdeklődés jelentős tőkebeáramlást generált az amerikai piacon.
A japán Nikkei indexe 0,95%-kal nőtt, ami azt jelzi, hogy 18%-os éves növekedési ütemre készül. Kína CSI300 indexe 0,08%-os, míg a Shanghai Composite Index 0,14%-os emelkedést mutatott, és mindkettő éves szinten több mint 10%-os növekedésre számít.
A nyersanyagok piacán a Brent olaj 0,08 százalékkal 73,64 dollárra emelkedett, míg az amerikai olaj 0,1 százalékkal 70,17 dollárra drágult. A spot arany 0,5 százalékkal 2,626,19 dollárra emelkedett unciánként.
A bitcoin értéke 0,37 százalékkal 98,071 dollárra csökkent, miután a Fed szigorúbb monetáris politikája következtében visszaesett a korábbi, 100 000 dollár feletti csúcsához képest.