Egy hódmezővásárhelyi házaspár különleges adományt juttatott el Indonéziába: egy kórház építését támogatták. Az esemény után azonban váratlan fordulat következett be, amikor japán delegáció érkezett a helyszínre.


A Cseszkó házaspárnak állít emléket a Hódmezővásárhely-Ótemplomi Református Egyházközség. Cseszkó Gyula és Hadady Emma Róza az indonéz Tahuna városában építettek kórházat, ahol több mint egy évtizeden át gyógyították a helyieket. Mindketten a japán megszállás áldozatai lettek. A mártírhalált halt házaspárra az indonézek is hálás szívvel gondolnak.

Egy különleges domborművet készítenek a mártírhalált halt házaspár emlékére, amely az ótemplom falán kap majd helyet. Kotormán László szobrászművész kőbe álmodott emlékművének agyagmintáját február 25-én mutatta be az alkotó, együttműködve Bán Csaba lelkipásztorral. Az esemény nemcsak egy művész alkotását ünnepli, hanem a házaspár emlékének méltó megörökítését is szolgálja.

Új kórházat hoztak létre, ahol gyógyító tevékenységek zajlanak, és sajnálatos módon a japánok is áldozatul estek.

Cseszkó Gyula (1902-1945) és Hadady Emma Róza (1907-1944) Hódmezővásárhelyen látták meg a napvilágot, ahol a Református Ótemplom falai között keresztelték meg őket. A helyi református iskolákban szerezték meg alap- és középfokú végzettségüket, és itt, az ótemplomban fogadtak örök hűséget egymásnak. Gyula Debrecenben folytatta tanulmányait, ahol orvosi diplomát szerzett. A házaspár a református egyház keretein belül vállalt szolgálatot a távoli Indonéziában. A Celebesz-szigeteken, Tahuna városában kórházat alapítottak, ahol a második világháború borzalmai alatt háborús sebesültek ellátásával foglalkoztak. A japán megszállás időszakában sem álltak meg, továbbra is elkötelezetten végezték humanitárius munkájukat. Sajnos a sorsuk tragikus fordulatot vett: Cseszkó Gyulát egy bombatámadás során sérült meg, majd 1944-ben fogságba ejtették, ahol életét vesztette. Hadady Emma Róza pedig a japánok kínzásainak áldozatául esett, és 1944 novemberében kivégezték. Az ő történetük a bátorság és az önfeláldozás emlékét őrzi, amely a legnehezebb időkben is példaértékűen ragyogott.

Vilma királynő szívén viselte az árvák sorsát, és saját kezébe vette a jövőjük formálását. Elkötelezetten támogatta őket, hogy tudást és reményt nyerjenek, így útmutatása alatt mindannyian új lehetőségeket kaptak életükben.

A házaspár négy gyermekét hónapokig rejtegették az őslakosok, míg végül a holland misszió segített nekik elmenekülni. Az árvák sorsa a holland királyi udvarra, különösen Vilma királynő jóindulatára bízódott, aki saját költségén támogatta taníttatásukat. Az általuk létrehozott, a mai napig működő kórház dolgozói 2022-ben szobrot emeltek dr. Cseszkó Gyula emlékére. A celebeszi szigetek lakói a mai napig nagy tisztelettel gondolnak a vásárhelyi református házaspárra, akiknek hősiessége és jócselekedetei mély nyomot hagytak a közösség memóriájában.

Közadakozást indítottak a mártírhalált halt házaspár emlékére készült dombormű megvalósításához.

A kórházalapító mártírházaspár emlékére az ótemplomi gyülekezet különleges domborművet állít. Kotormán László tehetséges szobrászművész alkotását az ótemplom külső falán helyezik el, ahol a látogatók megcsodálhatják majd. A dombormű két, Celebeszen őshonos, lombkoronájában összefonódó fügefát ábrázol, amelyeken összesen 12 fügét találunk. E fák között a szigetvilág jellegzetes állatai is életre kelnek. A gyökerek között olvasható a házaspár neve és az emléküket idéző dátumok, valamint a Jelenések könyvének inspiráló verse: "Légy hív mind halálig, és néked adom az életnek koronáját." (Jel 2,10).

Related posts