Meglepetés, amire Trump végül rászánta magát: olyan kockázatos lépésre készül, amely eddig példa nélküli az Egyesült Államok gazdaságában - Pénzcentrum.
Az Egyesült Államok kormánya jelenleg azon dolgozik, hogy hivatalosan is elismerje a bitcoint mint befektetési eszközt, ami drámai átalakulást hozhat a nemzet pénzügyi stratégiájában. Az elképzelések szerint az ország nem csupán megőrizné a már meglévő kriptovalutáit, hanem akár újabb vásárlások révén is növelné bitcoin-készleteit. Ez a lépés komoly szakmai diskurzusokat indított el, hiszen a szakértők a potenciális előnyöket és kockázatokat mérlegelik – számolt be róla az axios.com.
Donald Trump volt elnök és Cynthia Lummis szenátor nemrégiben egy izgalmas javaslatot terjesztettek elő, amelyben arra ösztönzik az Egyesült Államokat, hogy mélyebben merüljön el a bitcoin világában. Trump véleménye szerint az ország kihasználhatná a bűnüldöző hatóságok által lefoglalt, körülbelül 19 milliárd dollár értékű bitcoin készleteket, ezzel új forrást teremtve a költségvetés számára. Lummis azonban ennél ambiciózusabb tervekkel állt elő: azt javasolja, hogy a kincstár vásároljon egy millió bitcoint, és legalább két évtizedig birtokolja azt, így hosszú távú befektetést biztosítva az amerikai gazdaság számára.
"Ezáltal már most 19 milliárd dolláros készlethez jutnánk, teljesen ingyen, ráadásul további források is várhatóak!" - hangoztatta Trump a javaslata mellett.
Lummis szenátor úgy véli, hogy a bitcoin mint innovatív eszköz hozzájárulhat az Egyesült Államok nemzeti tartalékainak diverzifikálásához, ezáltal fokozva az ország pénzügyi stabilitását és megerősítve az amerikai dollár fundamentumait. Javaslata egy különleges számviteli eljárásra épül, amely lehetőséget teremt arra, hogy a jelenleg alulértékelt aranytartalékokat felhasználják a bitcoin vásárlásának finanszírozására.
Az elképzelés azonban nem talál egyöntetű támogatástra a szakértők körében. George Selgin, a Cato Intézet közgazdásza szkeptikus a javaslatokkal kapcsolatban. Véleménye szerint ezek a tervek valójában a meglévő bitcoin-befektetők közvetett támogatását jelentenék, és nem feltétlenül szolgálnák az adófizetők érdekeit.
"Úgy tűnik, mintha a semmiért kapnánk valamit, de valójában nem" - nyilatkozta Selgin az Axiosnak a Lummis-tervről.
A bitcoin hivatalos befektetési eszközként való elismerése már nem csupán egy új és szokatlan elképzelés. Amerikai államok, mint például Texas, Ohio és Pennsylvania, már lépéseket tettek a bitcoin állami tartalékainak törvénybe iktatása érdekében. A nemzetközi színtéren is megfigyelhető ez a tendencia: Bhután és El Salvador már rendelkezik saját állami bitcoin-készletekkel, míg más országok, mint Oroszország, Brazília, Japán és Svájc, szintén mérlegelik, hogy hasonló intézkedéseket hozzanak.
Jerome Powell, a Federal Reserve vezetője nemrégiben hangsúlyozta, hogy a bitcoin egyre inkább értéktároló szerepet tölt be, párhuzamba állítva azt az arannyal. Habár a Fed jelenleg nem tervezi a bitcoin integrálását a saját mérlegébe, a kriptovaluta folyamatosan növekvő népszerűsége és árfolyamának emelkedése miatt valószínű, hogy a téma továbbra is középpontban marad a pénzügyi döntéshozók diskurzusában.