A Jaguar Land Rover nem küld autókat az Egyesült Államokba Donald Trump vámintézkedései miatt.


A Jaguar Land Rover brit autóipari csoport felfüggeszti az Egyesült Államokba irányuló exportját, válaszul Donald Trump vámemeléseire - számol be róla az MTI.

A vállalat képviselője kijelentette, hogy az Egyesült Államok kiemelkedő piac a JLR prémium márkái számára. Jelenleg azonban a cég az új kereskedelmi feltételekhez való alkalmazkodáson fáradozik üzleti partnereivel együtt, és rövid távú intézkedéseket hoz. A szóvivő elmondása szerint ezek közé tartozik, hogy áprilisra felfüggesztik a szállítmányokat az amerikai piacra.

Donald Trump amerikai elnök a héten bejelentette az új "viszonossági importvámokról" szóló rendeletét, amelynek középpontjában a járműimportra vonatkozóan bevezetett 25%-os különadó áll. Ez a lépés jelentős hatással lehet a globális kereskedelemre és az autóiparra.

A rendelet alapján az Egyesült Államok a többi szektorra differenciált vámrendszert vezet be: az autóiparon kívüli importra vonatkozó 10 százalékos alapráta mellett az Európai Unióból érkező behozatalt például 20 százalékos, a kínai importot 34 százalékos - a korábban érvényesített vámokkal együtt 54 százalékos -, a Nagy-Britanniából vásárolt nem autóipari termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli.

Londoni pénzügyi elemzők szerint az amerikai vámok súlyos hatást gyakorolhatnak a brit autóiparra, ami évente 110 ezer járművet exportál az amerikai piacra. Az egyik tekintélyes londoni gazdaságpolitikai kutatóműhely, az Institute for Public Policy Research (IPPR) frissen kidolgozott, modellszámításokra alapuló forgatókönyve szerint ha az amerikai kormány tartósan érvényben tartja a 25 százalékos vámot az importált személyautókra, az 25 ezer állás megszűnésével járhat a brit járműipari ágazatban, tekintettel arra, hogy a Nagy-Britanniában gyártott autók 12,5 százalékát az amerikai piac veszi fel.

Az IPPR rámutatott, hogy a brit autóipari óriások közül a Jaguar Land Rover a legnagyobb járműexportőr az Egyesült Államokba, ami miatt a vállalat kiemelkedően érzékeny az amerikai vámok változásaira. Emellett a BMW birtokában lévő oxfordi Mini autógyár is jelentős mértékben támaszkodik az amerikai piacra, ami további kockázatokat jelent a cég számára.

Trump időközben kitartásra szólította fel az amerikai vállalatokat és támogatóit, és azt mondta: biztos benne, hogy a vámterve történelmi eredményeket fog elérni, írja a BBC. Emellett "gazdasági forradalomnak" is nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert. A munkahelyek és vállalkozások számának példátlan növekedését ígérte, azáltal, hogy azok visszatérnek az országba. Azt mondta, hogy már több mint 5 milliárd dollárnyi új befektetésről született bejelentés, és tovább növekszik.

A vámok következtében pénteken mindhárom jelentős amerikai részvényindex több mint 5%-os csökkenést mutatott.

Donald Trump vámpolitikája komoly hatással van az amerikai gazdákra is. John Boyd Jr., a National Black Farmers Association elnöke a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy ez egy nemzeti szégyen, hiszen a vámok éppen az ültetési időszakban léptek életbe, ami különösen nehéz helyzetbe hozza a termelőket, és fokozza a bizonytalanságot egy már amúgy is kihívásokkal teli időszakban.

Related posts