Brüsszel végre lépett: jelentős e-mobilitási támogatás érkezik Magyarországra is!


Hamarosan jelentős átalakulások várhatók az uniós támogatások rendszerében, és a reformterveket jelenleg is Brüsszelben készítik elő. Ha szeretné naprakészen követni a tervezett változásokat, ne hagyja ki ingyenes szakmai rendezvényünket! Csatlakozzon hozzánk, hogy első kézből értesüljön a legfrissebb információkról és lehetőségekről!

Az Európai Bizottság 39 úttörő projektet választott ki, amelyek célja az alternatív üzemanyagok infrastruktúrájának fejlesztése az EU közlekedési rendszerében.

A 422 millió eurós támogatás forrása az Alternatív Üzemanyagok Infrastruktúráját Finanszírozó Eszköz (AFIF), amely célja a fenntartható közlekedési megoldások széleskörű elterjedésének támogatása.

Az uniós forrásból megvalósuló projektek között szerepelnek elektromos töltőállomások, hidrogéntöltő infrastruktúrák, valamint a tengeri és légi közlekedésben használt alternatív üzemanyagok, például ammónia és metanol ellátásának fejlesztése is.

Ez a jelentős beruházás hozzájárul az EU klímacéljainak eléréséhez, csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását és erősíti az európai ipar versenyképességét. Az AFIF pályázati rendszere folyamatosan nyitva áll az új és innovatív kezdeményezések előtt. A most lezárult első értékelési kör a 2024. február 29-én meghirdetett pályázati kiírás része, míg

A következő értékelési határidő 2025. június 11-én kerül megrendezésre, ekkor 578 millió euró áll majd rendelkezésre a sikeres pályázatok támogatására.

Az MVM ULTRA III 2024 projekt célja, hogy jelentős lépéseket tegyen a magyarországi elektromos töltőinfrastruktúra fejlesztésében, összhangban a Transzeurópai Közlekedési Hálózat (TEN-T) irányelveivel. Ennek keretében összesen 67 nyilvános töltőpontot állítanak fel, mindegyik 150 kW-os teljesítménnyel, 30 különböző helyszínen az ország területén.

A projekt megvalósításáért felelős az MVM Mobiliti Kft., amely sikeresen elnyert 2 millió eurót (kb. 810 millió forintot) az Európai Bizottság e-mobilitási pályázatán.

A Drive-E Cohesion projekt célja, hogy több közép-kelet-európai országban, köztük Magyarországon, korszerűsítse az elektromos járművek töltőhálózatát. A kezdeményezés keretében 708 könnyű haszongépjármű (eLDV) és 126 nehézgépjármű (eHDV) töltőpontot alakítanak ki, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Bulgária és Szlovákia területén. A töltőállomások stratégiai helyszíneken, mint az európai közlekedési folyosók, városi csomópontok és biztonságos parkolók, kerülnek kialakításra, ezáltal támogatva az elektromos közlekedés elterjedését és fenntarthatóbb jövő megteremtését.

A projekt irányítását az EDRI Germany látja el, és az uniós program keretein belül összesen 28,8 millió euró (11,75 milliárd forint) támogatásban részesült.

Az AFIF kiemelkedő szereplővé vált az alternatív üzemanyagok infrastruktúrájának fejlesztésében, amely az EU széleskörű transzeurópai közlekedési hálózatán valósul meg. A támogatott kezdeményezések szorosan összhangban állnak a ReFuelEU Aviation és a FuelEU Maritime irányelvekkel, melyek célja a légi és tengeri közlekedés fenntarthatóbbá tétele és karbonsemlegesség elérése.

Az újonnan megvalósuló beruházások révén az alternatív üzemanyagok egyre szélesebb körben elérhetővé válnak az európai közlekedési hálózatban. Ez a fejlődés jelentős lépést jelent a kontinens fenntartható és innovatív közlekedési stratégiáinak megvalósítása felé.

A jelenleg támogatott 39 projekt célja a kritikus jelentőségű töltési és üzemanyag-ellátási infrastruktúra gyorsabb kiépítése, ami kulcsfontosságú a zéró emissziós járművek elterjedéséhez.

Ezek a fejlesztések körülbelül 5000 új töltőállomás létrejöttét teszik lehetővé, beleértve 626 nagy teljesítményű, megawattos töltőt is. Ez hozzájárul ahhoz, hogy a lakosok könnyebben választhassanak fenntarthatóságra épülő közlekedési alternatívákat.

- mondta a projektekről Apostolos Tzitzikostas, az Európai Bizottság fenntartható közlekedésért és turizmusért felelős biztosa.

Amint arról részletes elemzésünkben írtunk, az elektromos járműipar gyors átalakulása Európában komoly kihívások elé állítja az iparági szereplőket. Az elmúlt években az uniós autógyártók jelentős erőforrásokat fordítottak az elektromos átállásra, miközben egyre nagyobb versenyt támasztanak számukra az államilag támogatott, dinamikusan növekvő ázsiai gyártók, különösen Kína.

Az európai járműipar a kontinens gazdaságának egyik alapköveként funkcionál, mivel

Az euróövezeti feldolgozóipar hozzáadott értékének 10%-át teszi ki, ami a bruttó hazai termék (GDP) körülbelül 2%-át jelenti. Közvetett hatásait figyelembe véve azonban a gazdasági jelentősége még ennél is lényegesebb.

Az innovációs verseny során az európai gyártók kiemelkedő K+F tevékenységet végeznek, különös figyelmet fordítva az új technológiák és a fenntartható mobilitási megoldások kidolgozására.

ám az elektromos járművek terjedéséhez elengedhetetlen töltőinfrastruktúra kiépítése még mindig kihívásokkal küzd.

A közlekedés villamosítását elősegítő uniós kezdeményezések, például az Alternatív Üzemanyagok Infrastruktúráját Támogató Eszköz (AFIF), meghatározó szerepet töltenek be az átállás folyamatában.

Related posts