Drucker megjegyzése szerint: "Ha az iskolák bejáratánál kapukat állítunk fel a kések ellenőrzésére, az nem biztosítja a gyerekek védelmét."

Tomáš Drucker oktatásügyi miniszter megérti a szülők, tanárok és diákok biztonsággal kapcsolatos aggodalmait az iskolákban. Hangsúlyozta, hogy a Spišská Stará Ves-i támadás után nagyon gyorsan felajánlották a közbelépést, és hosszú távú segítséget is biztosítottak a diákoknak és más érintetteknek. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a tragédiáról visszafogottan kell tájékoztatni, hogy elkerüljék az esetleges támadások utánzását.
A miniszter megkérte az iskolák igazgatóit, hogy osszák meg az információkat arról, hol találhatnak segítséget a tanárok, szülők és diákok. Hozzátette, hogy a rendőrséggel és szakértőkkel elemzik a helyzetet, és lépéseket tesznek az iskolák biztonságának javítása érdekében. Drucker szerint több intézkedést is tettek az iskolai biztonság növelése érdekében, például csaknem 1500 állással növelték a szakemberek létszámát az iskolákban, hogy támogassák a tanárokat és diákokat.
A tanácsadási és prevenciós központok számára újabb források állnak rendelkezésre. Az oktatásügyi minisztérium egy olyan projektet indított, amely a mentális jólét és a megelőzés területén dolgozó 1100 szakember és pedagógus képzésére összpontosít. Februárban pedig a minisztérium bemutatja az új irányelvet a zaklatás megelőzésére, amely nemcsak a hagyományos fizikai zaklatást, hanem az online zaklatás formáit is érinti.
A Spišská Stará Vesben történt támadással kapcsolatban kijelentette, hogy "több mulasztás láncolatáról" van szó. Véleménye szerint nem lehet egyetlen személyre mutogatni, aki hibázott. Hozzátette, hogy a rendszer sok eleme működött.
Az oktatásügyi miniszter kifejtette, hogy konzultált az igazságügyi miniszterrel az intézeti kezelés szabályozásának hatékonyságáról. A Spišská Stará Ves-nél történt támadás ügyében a bíróság intézeti pszichiátriai kezelést rendelt el, amely azonban két és fél évig tartott. Drucker az igazságügyi miniszterrel arról is eszmét cserélt, hogy a fellebbezések esetén szükséges-e halasztó hatályt biztosítani. Ezen kívül arra is figyelmet fordítanak, hogy kik férhetnek hozzá a gyermekekkel kapcsolatos érzékeny információkhoz. Véleménye szerint fontos lenne feltárni, hogy a tragédia elkerülhető lett volna-e, nem csupán a támadó elzárásával.
„Lehet, hogy elkerülhette volna azt a helyzetet, amelybe került. Fontos, hogy emberi lényként tekintsünk rá” – fogalmazott Drucker.
Az oktatási miniszter véleménye szerint, ha az iskolákba kapukat állítunk fel a késelés megelőzése érdekében, az nem biztosítja a diákok valódi védelmét. Szerinte, ha csupán a fizikai biztonságra összpontosítunk, nem tudjuk kezelni a mélyebb, alapvető problémákat. Az ilyenfajta intézkedések értelmetlenségét hangsúlyozta, utalva arra, hogy a helyzet komplexitása megköveteli a probléma átfogóbb megközelítését.
Drucker egyelőre nem osztotta meg, hogy voltak-e hiányosságok az információk átadásában azok között az iskolák között, ahol a Spišská Stará Ves-i támadó tanulmányait végezte. "Rengeteg információnk áll rendelkezésünkre, de még nem szeretnénk mindent a nyilvánosság elé tárni" – nyilatkozta a miniszter, kiemelve, hogy az adatokat alaposan elemzik.
Az iskola nem rendelkezett olyan támogató csapattal, amelyre szüksége lett volna, amit az Állami Tanfelügyelet (ŠŠI) is megerősített. A miniszter hangsúlyozta, hogy fontos lenne ezt kiértékelni, hogy kiderüljön, ez valóban hibának számít-e. Jelenleg viszont az iskolaigazgató döntése határozza meg, hogy van-e pszichológus az intézményben.