Az orosz-ukrán konfliktus lezárása jelentős következményekkel járhat, és számos lehetőséget kínálhat a magyarok számára. A béke megteremtése új gazdasági kapcsolatokhoz vezethet, amelyekből bárki profitálhat. Érdemes figyelni a kereskedelmi lehetőségekre,


Három év telt el az orosz-ukrán konfliktus kezdete óta, és ennek következményei messze túlmutatnak a geopolitikai és katonai dimenziókon; a pénzügyi piacok is jelentős átalakulásokon mentek keresztül. Most, hogy a béke lehetősége egyre inkább napirendre kerül, felmerül a kérdés: mi következik ezután? A CashTag legfrissebb elemzése keretein belül a Portfolio szakértői azt vizsgálták, milyen hatásokkal járhat egy esetleges békekötés a pénzpiacok, a tőzsdék, és különösen a magyar gazdaság szempontjából. Milyen árfolyammozgások várhatók? Mely ágazatok lehetnek a béke után a nyertesei, és kik a vesztesei ennek az új helyzetnek? Esetleg az inflációs nyomás is enyhülhet a háború befejezésével? A tőzsdék már elkezdték beárazni a jövőt, de a bizonytalanság továbbra is jelen van, és számos kérdés megválaszolatlan marad.

Az orosz-ukrán háború három évnyi viharos eseményei nem csupán a politikai és katonai szektorokat rázta meg, hanem mélyreható hatásokat gyakorolt a globális gazdaságra is. E konfliktus következményeként számos iparág és vállalat komoly kihívásokkal nézett szembe, míg mások a megváltozott piaci viszonyokból profitáltak. Ennek következményeként a tőzsdék és valuták is jelentős ingadozásokon mentek keresztül, tükrözve a világ gazdasági felfordulását.

Most viszont a legnagyobb kérdés, mi lesz, ha végre eljön az orosz-ukrán háború lezárása, és béke lesz? Donald Trump korábban azt mondta, hogy a beiktatása után pár nappal elhozza a békét, ez persze még nem történt meg, de idén nagy esély lehet tűzszünetre. A Pénzcentrum heti rendszereséggel jelentkező vlogja a CashTag azt a kérdés tette fel, mi történik a Pénzpiacokkal, ha Ukrajna és Oroszország békét köt egymással, és mi történik a magyar gazdaságban tűzszünet vagy tartós béke esetén.

Az egy kérdés, hogy mi történik a béke után, de azt látjuk, hogy a tőzsde a jövőt árazza

- Emelkedésről beszélhetünk a részvénypiacokon az utóbbi hónapokban - nyilatkozta Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője a CashTag legújabb epizódjában. A szakértő kiemelte, hogy az osztrák, a magyar, a cseh és a lengyel részvénypiacok mind felfelé ívelnek, az árfolyamok növekedése tapasztalható, és az árazások folyamata is kezd visszaállni a normális kerékvágásba.

Nagy Viktor azonban arról is beszélt, hogy a magyar, osztrák és lengyel árazási szintek még mindig az alatt vannak, mint amikor a háború kitört. Ez azért érdekes az elemző szerint, mert a világ tőzsdei piacain azt látjuk, hogy egy nagyon jó, prosperáló időszakon vagyunk túl.

Megfigyelhetjük, hogy a visszaárazódás bekövetkezéséhez nem szükséges, hogy békés körülmények alakuljanak ki.

Nagy Viktor, a neves elemző, kifejtette, hogy amennyiben ilyen bejelentések történnek, azok potenciálisan újabb árfolyam-emelkedéseket generálhatnak a piacon. A videóban elmondta, hogy a magyar, lengyel és osztrák részvények jelenleg rendkívül alulértékeltek, míg a cseh piacon található néhány részvény túlságosan drágának számít, ami felfelé nyomja az árakat.

Nagy Viktor kifejti, hogy a pszichológiai aspektusokat figyelembe véve jelenleg kihívást jelenthet magyar részvényeket vásárolni. Az OTP és a BUX-index rekordmagasságban áll, így most történelmi csúcsáron juthatunk hozzájuk, noha az összehasonlítás alapján még mindig kedvező árú piacról van szó. Emiatt véleménye szerint "pszichés" szempontból könnyebb lehet a lengyel vagy osztrák piacra lépni.

A vezető elemző értekezett arról is, hogy egy esetleges békének a piacokon lehetnek természetesen vesztesei is. Szerinte, ha erről beszélünk érdemes a nyersanyagpiacoknál szétnézni. Véleménye szerint az arany elmúlt évekbelő tündöklése pontosan visszavezethető az orosz-ukrán háborúra.

A bizonytalanság és az infláció hatására az arany ára egyértelműen emelkedett. Ha azonban eljön a béke, és stabilizálódik az ukrajnai helyzet, akkor várható, hogy az arany mellett más nyersanyagok, mint a kőolaj és a földgáz ára is csökkenhet.

- így nyilatkozott Nagy Viktor.

Az orosz-ukrán háború súlyosnak látszik a vagyongazdálkodás szempontjából, azonban a globális tőkepiacokra gyakorolt hatása viszonylag mérsékeltnek bizonyult.

Bence Balázs, a Portfolio Csoport befektetési szolgáltatások igazgatója, a CastTag esemény keretein belül osztotta meg gondolatait. A szakértő hangsúlyozta, hogy az amerikai 10 éves kötvényhozamok és az Egyesült Államok költségvetési hiányának alakulása sokkal inkább meghatározza a befektetők döntéseit. Ugyanakkor a háború rövid távú hatásai, különösen a tőzsdeáras termékek, mint a gabona, olaj és gázárak esetében, jelentős mértékben éreztették hatásukat.

Ezért szerintem a béke hatása is régiós lesz

- fejtette ki a szakértő.

A békére vonatkozóan minden tejfehér köd, ezért jelenleg semmit sem tudunk. Így kétféle szélsőséges álláspont lehet, az egyik, hogy bár befagynak a harcok, Európa mondhatja azt, hogy az összes szankciót fenntartja Oroszország ellen, és majd valamikor elengedi a bizonytalan, távoli jövőben. A másik szélsőséges gondolat, hogy van egy általános nagy megegyezés, aminek keretében olyan óriási átrendezés történik, ahol az oroszok megkapják azt is, hogy az összes szankció el lesz engedve

Madár István, a Portfolio vezető elemzője, a bizonytalan helyzetet mélyrehatóan értékelte. Rámutatott, hogy a béke pontos kijelölése kulcsfontosságú tényező lesz a jövőre nézve, mivel ennek hatása jelentősen befolyásolja Magyarország gazdasági helyzetét. A szakértő hangsúlyozta, hogy Oroszország jelenleg ki van szorítva a nemzetközi pénzügyi piacokról. Amennyiben visszatérne, a kereskedelmi kapcsolatok újraéledése máris könnyebbé válna, feltéve, hogy más szankciók nem akadályozzák ezt a folyamatot.

Ebben az időszakban a vállalatok újra jelentős lépéseket tehetnének az orosz piac irányába, ami különösen kedvező hatással lehetne az élelmiszeriparra Magyarországon. Ez egyértelműen egy valós, kézzelfogható lehetőség előtt állunk. Madár István hangsúlyozta, hogy az infláció jelenlegi gyorsulásában nem észlelhető, hogy ezt a folyamatot a háborús szankciók okoznák.

A forint gyengülése és a bérkiáramlás felgyorsulása, valamint az év elején bekövetkezett adóemelések sokkal jelentősebb hatással voltak a váratlan januári inflációs adatokra, mint az Oroszországra kivetett szankciók vagy az orosz-ukrán konfliktus általános környezete.

Úgy vélem, hogy a konfliktus rendezése önmagában még nem jelenti azt, hogy az inflációra komoly lefelé ható nyomás keletkezne. Elképzelhető, hogy a forint megerősödése könnyebbé válik, hiszen egyfajta geopolitikai kockázat eltűnik, amennyiben van megfelelő gazdaságpolitikai szándék. Amennyiben az energiaárak is csökkennének, az szintén hozzájárulhatna az infláció mérséklődéséhez. Azonban úgy gondolom, hogy ezek a hatások nem lesznek túl jelentősek, és nem az idei évben fognak megmutatkozni, hanem inkább hosszabb távon érezhetjük majd a következményeiket.

Related posts