Egy nemrégiben készült felmérés alapján mind a fiatalabb, mind az idősebb generációk egyetértenek abban, hogy fontos a másik korosztály támogatása és segítése. - Világgazdaság
A KINCS 2024 év végén végzett reprezentatív kutatásának adatai alapján a válaszadók körülbelül háromnegyede tisztában van a leglényegesebb új intézkedésekkel.
A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) legújabb reprezentatív felmérése alapján a magyar lakosság jelentős része jól ismeri és kiemelten fontosnak tartja az új Gazdaságpolitikai Akcióterv családpolitikai intézkedéseit. A válaszadók különösen a lakhatással kapcsolatos intézkedéseket emelték ki, mint a legfontosabbakat, emellett pedig a 13. havi nyugdíj bevezetésének állandósítása és a családi adókedvezmény megduplázása is széleskörű társadalmi támogatottságot élvez.
A Vidéki Otthonfelújítási Programot a válaszadók többsége, 77 százalék, ismerte, akárcsak a 13. havi nyugdíj állandósítására vonatkozó intézkedést. A munkáshitel bevezetéséről és a családi adókedvezmény duplázásáról a megkérdezettek 76, illetve 73 százaléka volt tájékozott. A fiatalok első lakásvásárlásához kapcsolódó 5 százalékos kamatozású hitel, a munkáltatók által nyújtott lakhatási támogatás, valamint a nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának lehetőségéről a magyar lakosság kétharmada szerzett tudomást.
A kollégiumi férőhelyek bővítéséről és a SZÉP-kártya lakásfelújításra történő felhasználásáról tízből hat ember tudott, míg az új ingatlanok 5 százalékos áfa-kulcsának 2026 végéig történő meghosszabbításáról a megkérdezettek több mint fele hallott (55 százalék). Az intézkedések ismertsége az érintett csoportok körében volt a legmagasabb. A Vidéki Otthonfelújítási Programot a községben élők 82 és a gyermekesek 83 százaléka ismerte, az állandóvá váló 13. havi nyugdíjról a 65 évesnél idősebbek 94 százaléka tudott, míg a munkáshitel és a családi adókedvezmény megduplázása leginkább a házasok körében volt ismert (80 százalék).
A megkérdezettek körében végzett felmérés szerint tízből kilenc válaszadó úgy gondolja, hogy a kollégiumi férőhelyek számát sürgősen növelni kellene. Ezen kívül a résztvevők 87 százaléka hangsúlyozta, hogy a családalapításhoz elengedhetetlen a saját lakás megléte. Az idősebb generáció biztonsága érdekében a válaszadók 86 százaléka támogatná a 13. havi nyugdíj bevezetését. Végül a fiatal munkavállalók helyzetével kapcsolatban is hasonló egyetértés mutatkozott, hiszen 85 százalékuk szeretné, ha számukra is hasonló lehetőségek állnának rendelkezésre, mint az egyetemisták számára.