Magyarországon a terméketlenség egyre súlyosabb kihívásokat jelent, amely komoly társadalmi és gazdasági következményekkel jár.


Becslések szerint Magyarországon minden ötödik párnál nem fogan meg a vágyott gyermek, sokszor nem szervi baj, traumák, vagy szorongások állnak a háttérben - erről beszélt az Indexnek Soponyai-Nagy Krisztina pszichológus, a GyereBaba Program vezetője, aki több mint tíz éve segíti a párokat a gyermekáldáshoz vezető úton.

Lux Elvira, a neves szexuálpszichológus, 1968 óta tevékenykedett az I. számú Női klinika Meddőségi Tanácsadójában, ahol olyan párokkal foglalkozott, akiknél nem volt szervi akadály a gyermekvállalásban. Pszichológiai támogatása révén több mint 500 gyermek születéséhez járult hozzá. Visszavonulása után tanítványaira bízta tudásának és tapasztalatainak továbbadását, hogy folytassák az ő munkáját a vágyott gyermekek érdekében. Ennek eredményeként 2014-ben létrejött a Lux Baba program, amely ma már GyereBaba néven működik, folytatva a küldetését, hogy segítsen a családoknak a gyermekvállalásban.

Népességet érintő egészségügyi kihívás

Orvosi értelemben akkor van szó meddőségről, ha egy év rendszeres együttlét után sem történik fogantatás, az elmúlt évtizedben háromszorosára nőtt az ezzel a problémákkal küzdők aránya. Magyarországon egyre növekvő népegészségügyi problémát jelent a gyermekáldás elmaradása, több mint 300 ezren küzdenek ezzel, a születések 4-5 százaléka már reprodukciós eljárás által valósul meg, évente négyezer gyermek születik így. Egyes statisztikák szerint a párok 70 százaléka későn kér segítséget, nem tudják hová fordulhatnak.

Soponyai-Nagy Krisztina hangsúlyozta, hogy a terméketlenség kérdése nem csupán a nőket, hanem a férfiakat is érinti. Az utóbbi évtizedekben a spermakép drámai romlása figyelhető meg, amely mögött környezeti tényezők is állhatnak. E témában Takács Tamás andrológus is szót ejt jubileumi konferenciájuk keretében. Ezen kívül számos neves szakember foglalkozik a családdá válás testi és lelki vonatkozásaival, céljuk pedig, hogy útmutatást nyújtsanak az érintetteknek az álmaik megvalósításához.

Nem működési indokok.

Az időszakos terméketlenség hátterének kutatásakor megfigyelhetjük, hogy a problémák körülbelül egyharmada női eredetű, míg ugyanekkora arányban férfi tényezők állnak a háttérben. Ezen kívül 20 százalékban közös okok találhatók, míg a meddőség 20 százaléka ismeretlen forrásból ered.

A termékenységi problémák továbbra is tabunak számítanak a társadalomban. Az érintettek gyakran saját hibájukként élik meg, ha nem sikerül teherbe esniük, ami számos pár számára elszigetelődést okozhat. A félelem a kellemetlen kérdésektől és a megértés hiánya miatt sokan inkább visszahúzódnak a baráti és családi körből, elkerülve ezzel a fájdalmas beszélgetéseket.

- fogalmazott a pszichológus, aki hangsúlyozza, hogy a társadalom tagjainak érdemes lenne megtanulniuk, hogyan tegyenek megfelelő kérdéseket, hiszen még a legjobb szándékú megjegyzések is mélyen sérthetik az érintetteket. Az Indexnek adott interjújában a szakember kiemelte, hogy a GyereBaba Program keretein belül a fogantatás elmaradását nem végleges problémaként, hanem inkább megoldandó helyzetként kezelik. Az okok sokrétűek lehetnek: gyermekkori traumák, folyamatos munkahelyi stressz, otthoni konfliktusok, párkapcsolati feszültségek, szexuális problémák, szorongások, valamint a szülői szerepekhez kapcsolódó elvárások mind hozzájárulhatnak a termékenység átmeneti csökkenéséhez.

A generációkon átívelő traumák olyan sebek, amelyek nem csupán egyének életét formálják, hanem egész családokat és közösségeket érintenek. Ezek a tapasztalatok, legyenek azok háborúk, elnyomások vagy természeti katasztrófák következményei, mély nyomot hagynak az utódok lelkében és identitásában. Az ősök fájdalmának öröklődése, a megélt élmények hatása, valamint a feldolgozatlan érzelmek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a következő generációk is megküzdjenek a múlt árnyékaival. Ezek a traumák nemcsak a személyes történetekben, hanem a kulturális emlékezetben is megjelennek, formálva a közösségi normákat és értékeket. A gyógyulás folyamata sokszor hosszadalmas és nehéz, de elengedhetetlen ahhoz, hogy a jövő generációi szabadon élhessék meg saját identitásukat, anélkül hogy a múlt terhei sújtanák őket. A tudatosság, a párbeszéd és a közös feldolgozás kulcsfontosságú lépések lehetnek ezen az úton.

"A családban történt gyermekvesztés, vagy súlyos betegség tudattalan félelemként öröklődhet át, sokan úgy élik meg, hogy ilyen kockázattal minek a világra gyermek" - fejtette ki a pszichológus. Van úgy, hogy generációkon keresztül jelen van a családban valamilyen pszichés, mentális betegség, depresszióra való hajlam, és az ettől való tudattalan félelem akadályozza, hogy továbbörökítse a génjeit. Van olyan eset, amikor valaki a testvérét kénytelen gondozni azért, mert védeni kellett, vagy a szülők nem értek rá, így felnőttkorára nincs már "motiváció" az anyaságra, ha már ebben a szerepben sokat kellett lenni gyerekként. Volt olyan, akinél az édesanya azt hangoztatta a leányanyaságtól féltve gyermekét, hogy "ha terhes leszel, kútba ugrunk", és ez a tiltás vetett gátat sokáig a fogantatásnak.

A meddőség fogalma gyakran súlyos terhet jelent, hiszen nem csupán orvosi diagnózis, hanem társadalmi stigmaként is megjelenik. Férfiak és nők egyaránt nehezen birkóznak meg azzal, hogy a kezelés során elhangzó szavak sokszor negatív konnotációval bírnak. Ezen szavak feldolgozása sokszor komoly érzelmi munkát igényel, hiszen a meddőség nem csupán fizikai kihívás, hanem belső küzdelem is a saját önértékelésünkkel és a társadalmi elvárásokkal szemben.

- emelte ki a Program vezetője, aki azt is hangsúlyozta, hogy a téma a hozzá kapcsolódó szégyenérzet következtében sokak számára tabunak számít.

Az érzelmi terhek megosztása egy olyan folyamat, amely lehetőséget ad arra, hogy ne viseljük magunkban egyedül a belső feszültségeinket. Amikor megosztjuk a gondjainkat másokkal, egyfajta megkönnyebbülést tapasztalhatunk, hiszen a közelség és a támogatás ereje segíthet abban, hogy könnyebben birkózzunk meg a nehézségeinkkel. Az érzelmi kapcsolatok erősítik a kötelékeket, és lehetőséget biztosítanak arra, hogy mások perspektívájából is lássuk a helyzetünket. E folyamat során nemcsak saját magunkat, hanem másokat is segíthetünk, hiszen az empátia és a megértés közös élménye mindenki számára gyógyító hatású lehet.

Sokan gyakran úgy érzik, hogy kirekesztettek, ami kisebbrendűségi komplexushoz vezethet. Gyakori, hogy felmerül bennük az a gondolat, miszerint "mindenki másnak sikerül, csak nekem nem." A szakértő hangsúlyozta, hogy ezért is rendkívül hasznosak a csoportos foglalkozások, hiszen a résztvevők megtapasztalják, hogy az érzelmi terhek megoszthatók olyanokkal, akik valóban megértik és átérzik a küzdelmeiket. Különösen a férfiak számára jelentős előnyöket nyújtanak ezek a programok, mivel segíthetnek feloldani a tehetetlenség okozta feszültséget, és új erőt adhatnak a problémák kezeléséhez.

Foglalkozásainkon szinte varázslatos élményként tapasztaljuk, ahogy csupán két óra elteltével a résztvevők között megszűnnek a korlátok, és a sorstársak közötti kapcsolatok szabadon kibontakoznak.

- hangsúlyozta Soponyai-Nagy Krisztina, megjegyezve, hogy szerencsére Elvirának sikerült elmagyaráznunk, miszerint a Program csoportos keretek között is működik. Elvira ugyanis azt gondolta, hogy a meddőség témája egy még nagyobb tabut képez, mint a szexualitás, ezért senki sem hozza ezt a problémát közösségi szintre.

Nem ideális a stresszes környezet

A lelki tényezők között a szakember kiemelte, hogy korunk felgyorsult tempója a munkahelyi stressz előtérbe kerüléséhez vezet, amit otthon is nehezen tudunk levetkőzni. A párok gyakran annyira fáradtak, hogy az együttlétek helyett inkább csak a kötelező programok teljesítésére fókuszálnak, így a szexualitás is inkább a gyermekvállalás technikai szempontjaira redukálódik, mintsem élvezeti tényezővé válna. "Egyre több kapcsolatban inkább lakótársi vagy baráti viszony alakul ki, mintsem valódi romantikus kötődés" - fogalmazott a szakértő. Emellett a gyermekkori traumák, valamint generációkon átívelő nehézségek pszichés gátakat emelhetnek a párkapcsolatok elé. Az anyai és apai szerepekhez kapcsolódó félelmek is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a fogamzás átmenetileg ne legyen lehetséges. A szakember elmondta, hogy egyre gyakrabban keresik meg őket azzal, hogy segítséget kérnek a családi életre való felkészüléshez.

A pszichológus elárulta, sokszor a pszichés blokk feloldása segíti azt, hogy megfoganjon a baba, akár természetes úton, akár reprodukciós eljárással. A terápiás foglalkozásaik ugyanis hozzásegítik a párokat a kiegyensúlyozott lelki állapot eléréséhez.

Gyakran hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni ennek a tényezőnek a fontosságát. A stressz nem csupán fejfájást idézhet elő, hanem a hormonrendszerünkben is komoly egyensúlyvesztéseket okozhat, ami számos fizikai tünethez vezethet.

Mint Soponyai-Nagy Krisztina kifejtette, a programot úgy építették fel, hogy sorra veszik azokat a tényezőket, amelyek felelősek lehetnek a reprodukciós egyensúly felborulásáért, és megnézik, hogyan lehet ezeken javítani négy hónapon át egy-egy hétvégén. Szerinte a csoportban a foglalkozások elősegítik a párkapcsolat fejlődését. "Sokan minden programjukat, utazásukat a babakérdéshez igazítják, beszűkül az élet" - említette a pszichológus, hozzátéve, ha a fogantatás iránti mindent felülíró akarat okoz szorongást, a feszültség oldása, a stresszkezelés hatására sokszor a biológiailag indokolatlan probléma magától megoldódik.

A program keretében nemcsak az imaginációs technikák elsajátítása zajlik, hanem a stressz kezelésére is számos hatékony gyakorlatot tanulnak a résztvevők. Emellett megtanulják, hogyan érhetik el a pozitív érzések segítségével a testi működés javulását. A mozgásos tevékenységek, mint például az Aviva-módszer és a jóga, kiemelt szerepet játszanak a testi egészség megőrzésében. Az egészséges életmód, beleértve a táplálkozást és a rendszeres testmozgást, szintén központi témája a programnak, amelyhez több szakértő is hozzájárul, hogy a résztvevők átfogó tudásra tegyenek szert ezen a területen.

A gyermekáldás hiányában is a párok életminősége javulhat, hiszen a tartalmas és értékes pillanatok átélése mindig gazdagítja a kapcsolatukat. A közös élmények és a mélyebb kötődés olyan jutalmak, amelyek minden pár számára fontosak lehetnek.

- tette hozzá a szakértő. A pszichológus elmondta, hogy az eddig lezárt 22 csoport tapasztalatai alapján a sikerességi arány meghaladja a 80 százalékot: összesen 282 résztvevő közül 131 baba fogant meg. Voltak olyanok, akik hat évnyi, öt sikertelen lombikprogram után végül szülővé váltak. A tapasztalatok alapján az első gyermek érkezése után a második is könnyebben jön a családba. Soponyai-Nagy Krisztina hangsúlyozta, hogy utólag sokszor világossá válik, miért nem voltak ideálisak a körülmények a gyermekvállalásra, ám végül minden a helyére kerül. "Az orvosok segíthetnek ebben a folyamatban, de a megoldás kulcsa mindenki saját magában rejlik" - zárta le gondolatmenetét a GyereBaba Program vezetője.

Related posts