Elemzői vélemény a vámháború újabb fejleményeiről: Az Egyesült Államok nem szeretné, ha Kína dominálna az Európai Unióban.


Donald Trump a kivetett vámok ideiglenes felfüggesztésével a deeszkaláció irányába terelte az eseményeket, ezzel az Európai Unió elé helyezve a döntés lehetőségét – nyilatkozta Weinhardt Attila az InfoRádión. A Portfolio energiapiaci elemzője hozzátette: az utóbbi napokban aggasztó jelek bukkantak fel a kötvénypiacok finanszírozásával kapcsolatban, de a szerdai fejlemények után a piaci szereplők most egy kis megkönnyebbülésre találhatnak.

Donald Trump szerdán bejelentette, hogy az Egyesült Államok 90 napra felfüggeszti a kivetett vámokat, kivéve Kínát. A felfüggesztés alatt az érintett országok, beleértve az Európai Unió tagállamait is, 10%-os általános vámot fognak alkalmazni. Az elnök az intézkedés hátterében azt emelte ki, hogy az utóbbi időszakban több mint 75 ország kereste meg az amerikai kormányt, hogy közösen találjanak megoldásokat a kereskedelmi nehézségekre, vámokra és valutamanipulációra. Trump hangsúlyozta, hogy ezek az országok eddig nem alkalmaztak megtorló intézkedéseket az Egyesült Államokkal szemben. Ezzel szemben Kínával kapcsolatos vámtarifa 125%-ra emelkedett.

Az amerikai elnök szerdai bejelentése után a BUX-index felfelé ívelt, míg a vezető nyugat-európai részvénypiacok is lendületet vettek, és 5-10 százalékos növekedést mutattak. Weinhardt Attila az InfoRádióban kifejtette, hogy ez a "rendkívül nagymértékű mozgás" várható volt, hiszen a szerdai amerikai kereskedés során már jelentős, 9-12 százalékos emelkedések zajlottak. A Portfolio energiapiaci elemzője szerint azonban a vámintézkedések következtében most fokozott bizonytalanság uralkodik a piacon.

Mint mondta, a magyar piac relatíve alulteljesít a szerdai fejlemények után, hiszen csak 5,3 százalékos pluszban áll a BUX-index, amely így nagyjából 88 ezer pontra "ugrott vissza". A különböző hangulati ugrásokra a négy vezető magyar bankpapír közül jellemzően az OTP Bank reagál a legnagyobb mértékben, ez most is így történt, ahogy kisebb mértékben emelkedett a Magyar Telekom, a MOL és a Richter is.

Weinhardt Attila felhívta a figyelmemet arra, hogy az utóbbi napokban különösen figyelemre méltó, szokatlanul nagy árfolyamesések zajlottak a piacon. Ugyanakkor...

Donald Trump szerdai bejelentésének hatására most egy kicsit fellélegezhetnek a szereplők.

A kötvénypiacok az utóbbi időszakban aggasztó finanszírozási jeleket mutattak, különösen a visszaesések idején, ami drámai forgatókönyvekhez vezetett. Azonban szerdától kezdve "nagyon erős felpattanás" figyelhető meg, ami némi optimizmust hozott. Ugyanakkor az elemzők figyelmeztetnek, hogy a kérdőjelek továbbra is sokasodnak, hiszen az amerikai határidős indexek inkább a bizonytalanságot tükrözik. Például az S&P 500 Futures 5500 pontról 5450 pontra süllyedt. Weinhardt Attila hangsúlyozta, hogy a legtöbb piaci szereplő inkább a kivárásra játszik, mivel "a piacok újraértelmezik a helyzetet", és figyelik, hogy érdemes-e újra aktivizálódniuk, vagy inkább érdemes a háttérbe vonulniuk. Ez különösen fontos, mivel a Truth Social-posztok az utóbbi időben meglehetősen nagy hatással voltak a piacok mozgására.

A Portfolio energiapiaci szakértője rámutatott, hogy a 90 napos felfüggesztés alatt is érvényben marad a 10%-os általános vám, ami továbbra is számos kérdést vet fel azzal kapcsolatban, hogy az Európai Unió miként fog reagálni az amerikai kormány döntéseire a következő napokban. Weinhardt Attila hozzátette, hogy Donald Trump szerdai bejelentése a deeszkaláció irányába mozdította el a helyzetet, ezzel lényegében az Európai Unió "pályájára dobta a labdát".

Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter szerdán kifejezte aggodalmát amiatt, hogy a kínai fél nem mutat készséget a tárgyalásokra. A tárcavezető megjegyezte, hogy "a modern történelemben a kínai gazdaság a legkevésbé kiegyensúlyozott", és hangsúlyozta, hogy a helyzet fokozódásával ők szenvednek a legnagyobb mértékben. Weinhardt Attila véleménye szerint Bessent szavai azt sugallják, hogy...

Az Egyesült Államok célja, hogy megakadályozza, hogy a vámintézkedések konfliktusokat szítsanak az Európai Unió és Kína között.

Az elemző álláspontja szerint nem meglepő, hogy az uniós tagállamok számára a tranzit időszak alatt 10%-os általános vámot állapítottak meg, míg Kínára vonatkozóan az amerikaiak 125%-ra emelték a vámtarifát. Ebből arra következtet, hogy az EU és az Egyesült Államok kapcsolatában a normalizálódás jelei mutatkoznak, és Washington nem kívánja engedni, hogy az uniós országok közelebb kerüljenek Kínához. "Az Egyesült Államok Kínát a legnagyobb kihívásának és legfőbb ellenfelének tekinti, ezért mindent megtesz annak érdekében, hogy Peking ne erősödjön tovább és ne találjon új szövetségeseket" - részletezte az elemző.

Sokan úgy vélik, nehéz előre jelezni, hogy Kína és az Európai Unió mennyire lesz képes alkalmazkodni az amerikai elnök, Donald Trump gyors döntéseihez. "A helyzet folyamatosan átalakul, de bízom benne, hogy ez az intenzív időszak végül a stabilitás és kiszámíthatóság irányába mozdul el. A cégek szempontjából erre hatalmas szükség van" – fogalmazott Weinhardt Attila.

Related posts