Fantasztikus falfestményekre bukkantak Pompejiben, amelyek rendkívüli ritkaságukkal kápráztatják el a kutatókat | 24.hu


Régészek Pompeji szívében felfedeztek olyan ritka, életnagyságú freskókat, amelyek új fényt vetnek az i.e. 79-ben a Vezúv kitörése által megsemmisített ókori város vallási rituáléira – számol be az MTI. Ezek a lenyűgöző falfestmények nem csupán művészi értékük miatt figyelemre méltók, hanem azért is, mert betekintést nyújtanak a korabeli emberek hitvilágába és szokásaiba.

A felfedezés szívében egy impozáns díszterem rejlik, melynek három falát egy széles fríz díszíti. Ez a fríz Dionüszosz, a bor, a termékenység és a színház görög istenének követőinek beavatási szertartását eleveníti meg. Ezek a Dionüszosz misztériumai néven ismert rítusok szentelt vallási események voltak, melyeket a hívek a spirituális megvilágosodás és az áldott túlvilági élet reményében végeztek. A fríz gazdag szimbolikája és részletei nemcsak a szertartások szellemiségét tükrözik, hanem a közösség mély vallásos élményét is megragadják, amely évszázadokon át összekapcsolta a híveket az isteni és a mitikus világgal.

Az i.e. 40-30 körüli időszakból származó falfestmények Dionüszosz híveit mutatják be, amint rituális extázisban táncolnak és vadásznak. A szerdai bemutatón rámutattak, hogy a fríz szoros párhuzamot mutat a közeli Misztériumok villájának freskóival, amelyeket több mint egy évszázada tártak fel.

Száz év múlva is emlékezetes lesz ez a nap, mivel történelmi az általunk bemutatott felfedezés

„Tedd különlegessé a szöveged!” - fogalmazott Alessandro Giuli, az olasz kulturális tárca vezetője, aki jelen volt a leleplezés eseményén.

Az óriási fríz lenyűgöző képet fest Dionüszosz női követőiről, akik táncosként és vadászként egyaránt megjelennek, vállukon levágott kecskét cipelve vagy a kezükben tartott kardot döfve az éppen levágott állat hasába. A legutóbbi ásatások során felfedezett épületet a régészek A thiasus házának keresztelték, ezzel is utalva arra a vallási közösségre, amely az istenséget körülvette. A freskó középpontjában egy elegáns ruhába öltözött hölgy áll, akinek láthatóan a misztériumokba való beavatásra várakozik. A felső frízen élő és feláldozott állatok sorakoznak, köztük egy szarvasborjú, egy frissen levágott kecske, kakasok és halak, amelyek mind a rituálék szimbolikáját tükrözik.

A kutatók véleménye szerint ez a kontraszt hangsúlyozza Dionüszosz kultuszának komplexitását, amely ötvözi a féktelen élvezeteket az ősrégi áldozati szokásokkal.

Pompeji, a Nápoly közelében elhelyezkedő ókori város, tragikus sorsra jutott a Vezúv i.e. 79-es kitörése során, amikor vulkáni hamu borította be, ezzel véget vetve több ezer római életének. Az utóbbi években, 2023 elején, a régészek újra felfedték a föld alá rejtőző titkokat a Regio IX néven ismert területen, ahol eddig több mint 50 helyiséget sikerült feltárniuk. Az ásatások izgalmas betekintést nyújtanak az ókori élet mindennapjaiba, és folyamatosan újabb és újabb felfedezések várnak ránk.

Giuli azt is elmondta, hogy Pompejinek 2023-ban több mint 4,087 millió látogatója volt, 2024-ben pedig a számuk elérte a 4,177 milliót. Az UNESCO világörökségi listáján szereplő Pompeji a római Colosseum után a második leglátogatottabb idegenforgalmi nevezetesség.

Related posts