A reggeli rutin hatása felbecsülhetetlen: ez a mindennapi szokás igazi életmentőként szolgálhat a mentális egészség megőrzésében - Pénzcentrum.

Egy friss kutatás a mentális egészség és a jóllét napi változásait tette a középpontba, és megállapította, hogy az emberek jellemzően a nap korai óráiban tapasztalják a kedvezőbb közérzetet. A University College London által végzett tanulmány közel 50 ezer résztvevő adatainak elemzésére épül, és arra a következtetésre jutott, hogy a mentális állapot szoros kapcsolatban állhat a napszakokkal – számolt be a CNN.
A BMJ Mental Health című szaklapban publikált kutatás alapján a résztvevők általában reggelente kedvezőbb mentális állapotról és magasabb szintű jóllétről számoltak be. "Tanulmányunk arra utal, hogy a napszakok jelentős hatással lehetnek az emberek mentális egészségére és jólétére" - mondta Dr. Feifei Bu, a kutatás vezető szerzője.
A University College London kutatói 49 218 ember adatait elemezték, akiknek véleményét több mint tizenkét alkalommal kérték ki 2020 márciusa és 2022 márciusa között. Az elemzés eredményei azt jelezték, hogy a résztvevők a nap korábbi óráiban enyhébb depressziós tünetekkel, és magasabb szintű boldogságról, életelégedettségről, valamint önértékelésről számoltak be. Dr. Bu ugyanakkor hangsúlyozta, hogy bár kapcsolatot találtak a napszak és a mentális állapot között, nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a napszak közvetlenül befolyásolja az emberek lelki egészségét.
A napszak jelentős hatással lehet az emberek mentális egészségére és jóllétére, ugyanakkor a mentális állapotuk is alakíthatja, mikor érzik úgy, hogy részt vesznek a felmérésekben. Ez a kölcsönhatás felfedi, hogy a belső érzések és a külső környezet hogyan fonódnak össze, befolyásolva a döntéseinket és reakcióinkat a különböző napszakokban.
- Magyarázta. Dr. Pamela Rutledge, a Médiapszichológiai Kutatóközpont vezetője kiemelte, hogy elengedhetetlen a mentális egészség és a jóllét közötti különbségtétel. "Bár a mentális egészség a jóllét alapvető pillére, a kettő nem teljesen azonos fogalom. A jóllét tágabb értelemben véve magában foglalja a mentális egészséget, de ennél sokkal több aspektust is magába foglal" - tette hozzá.
A kutatás eredményei új perspektívát nyújthatnak a mentális egészségügyi szolgáltatások megszervezésében. Dr. Bu véleménye szerint "a mentális egészség támogatását nyújtó szolgáltatások fontolóra vehetik, hogy az erőforrásaikat a napi igények változásaihoz igazítsák – például a késő esti elérhetőségek prioritásként való kezelésével".
A szakértők szerint a késő délelőtti időszakok ideálisak lehetnek az érzelmileg megterhelő jogi ügyek kezelésére. Dr. Rutledge kifejtette, hogy a kutatások azt mutatják, a késő reggeli órákban az emberek hangulata általában stabilabb, ami elősegíti, hogy a nehéz témákat nyugodt környezetben és érzelmi távolságtartással tudjuk megvitatni.
A tanulmány szerzői kiemelik, hogy az egyéni élmények széles spektrumot ölelhetnek fel. Dr. Bu megjegyzi: "Ha Ön éjszakai bagoly, és éjfélkor is a legjobb formában van, ne aggódjon." A kutatók hangsúlyozzák, hogy további kutatásokra van szükség az eredmények megerősítéséhez és a pontos összefüggések részletes feltárásához.