A Velencei-tó védelme érdekében végzett erőfeszítéseink valóban figyelemre méltóak – ezt tükrözik a statisztikai adatok is!

A legújabb országos horgászati statisztikák kedvező tendenciákat jeleznek a Velencei-tó kapcsán, azonban a számok mögött rejlő mélyebb összefüggések aggasztó jeleket is felvetnek. Milyen teljesítményt nyújtott a Velencei-tó 2024-ben, és miért marad továbbra is az egyik legsebezhetőbb horgászvíz itthon? Fedezzük fel a részleteket!
Hatodik alkalommal, a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) közzétette az ország horgászvizeinek éves statisztikáját. Az átfogó elemzés külön figyelmet szentel a legjelentősebb vízterületeknek, köztük a Velencei-tónak is. A Fejér megye horgászai számára különösen figyelemre méltó a legfrissebb adatokból nyert információ: 2024-ben a tó horgászfogása 21,3 tonnára nőtt, ami kedvező változást jelent az előző évhez képest.
A növekedés hátterében elsősorban az erőn felüli haltelepítések állnak, amelyek nélkül a tó ökológiai terhelése mellett valószínűleg nem érhettünk volna el ilyen kedvező eredményeket - figyelmeztet a MOHOSZ közleménye. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a Velencei-tó továbbra is a legsebezhetőbb vízterületek közé sorolható. A MOHOSZ szintén kiemeli, hogy a vízpótlás hiánya egy kritikus tényező, amely hosszú távon veszélyezteti a halállomány fenntarthatóságát és a rekreációs horgászat jövőjét is.
2024 során az országos halelvitel összesen 4879 tonnát tett ki, amelyből a horgászfogás 4614 tonnát, azaz a teljes mennyiség 94,6 százalékát képviseli. A fogási naplók alapján 7,49 millió horgásznapot jegyeztek fel, és a horgászok 97 százaléka időben benyújtotta a naplóját. A legnagyobb vizek rangsorát továbbra is a Balaton dominálja, azonban éppen ellentétesen a Velencei-tó trendjével, itt csökkent a kifogott hal mennyisége.
A jelentés hangsúlyozza, hogy az intenzív haltelepítések, a horgászfogások biztosítása mellett ökológiai célokat is szolgál: például az őshonos halfajok visszatelepítését vagy a kárókatonák károkozásának kompenzálását. A kihelyezett halak összértéke 6,7 milliárd forint volt, azonban az éves telepítés mennyisége - a 2022-es aszály utáni kompenzáció lezárultával - 25 százalékkal csökkent a korábbi évhez képest.