EU-főképviselő: Washington végre ráébredt, hogy Oroszország nem törekszik a béke megteremtésére.

Kedden Brüsszelben Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője arról beszélt, hogy lehetőség nyílik egy új politikai megállapodás elérésére az Oroszország ellen bevezetendő 18. szankciós csomagról. A politikus hangsúlyozta, hogy "nagyon közel állunk a megoldáshoz".
A javasolt büntetőintézkedések Oroszország pénzügyi és energiaszektorát célozzák, válaszul arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök elutasítja, hogy feltétel nélküli tűzszünetet kössön Ukrajnával, de az EU 27 tagállama közül eddig nem mindegyik támogatta a csomagot.
A javaslatok alapján a nemzetközi árplafon az orosz olajexport tekintetében 60 dollárról 45 dollárra csökkenne hordónként. Azonban ez az intézkedés nem élvezett egyetértést a legfejlettebb országokat tömörítő G7-csoport legutóbbi találkozóján, amely a múlt hónapban zajlott.
"Még ha az Egyesült Államok nem is dönt a csatlakozás mellett, a többi G7-ország részvétele esetén is előre fogunk lépni ezzel" - nyilatkozta Kallas, amikor megérkezett az EU-tagállamok külügyminisztereinek keddi brüsszeli ülésére.
Kallas véleménye szerint kedvező jelek érkeznek Washingtonból, ahol egyre inkább tudomásul veszik, hogy Oroszország nem kíván békét kötni. "A béke eléréséhez elengedhetetlen, hogy támogassuk Ukrajnát, és folytassuk a nyomásgyakorlást Oroszország irányába. Remélem, az amerikai vezetés is aktívan dolgozik majd a saját szankciós vagy vámcsomagján, hogy fokozza a nyomást Oroszországra a háború lezárása érdekében" - hangoztatta Kallas.
Az EU biztosítónak nyilatkozva kifejtette, hogy forrásokat biztosítanak Ukrajnának amerikai fegyverek beszerzésére. "Segítséget nyújtunk Ukrajnának ahhoz, hogy megszerezzék a szükséges fegyverzetet és lőszereket. Fontos, hogy közösen átgondoljuk, milyen további lépéseket tehetünk. Ideális lenne, ha minden partner részt venne a konfliktus lezárásában" - tette hozzá.
Kallas bejelentette, hogy az Európai Unió és Izrael megállapodásra jutott a gázai helyzet javítása érdekében, azonban hangsúlyozta, hogy most az intézkedések végrehajtására kell összpontosítani. Véleménye szerint biztató jelek mutatkoznak az átkelők megnyitásában, az áram- és vízellátás helyreállításában, valamint a humanitárius segélyszállítmányok bővülésében. "A gázai helyzet továbbra is rendkívül súlyos. Amíg nem tapasztalunk valódi előrelépést a terepen, addig egyik fél sem teljesítette a kötelezettségeit" - mondta a főképviselő.