Eurobarométer: Az EU fiataljainak legfőbb aggodalmai között a lakhatási költségek és a környezetvédelem állnak.


A brüsszeli közlemény alapján a 16 és 30 év közötti fiatalok körében végzett 2024 őszi közvéleménykutatás rávilágított, hogy a megkérdezettek 40%-át aggasztják a lakhatási költségek és a megélhetés terhei.

A szociális védelem, a jólét és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés javítását a megkérdezettek 29 százaléka tartja prioritásnak, míg az oktatás és képzés kérdésére a fiatalok 27 százaléka helyezne nagyobb hangsúlyt. A megkérdezettek egyharmada (33 százalék) véli úgy, hogy az EU-nak a következő öt évben a környezetvédelemre és az éghajlatváltozásra kell összpontosítania, míg 31 százalékuk szerint a gazdasági helyzetet és a munkahelyteremtést kell prioritásként kezelni.

A felmérés szerint a válaszadók 42%-a a közösségi médiát választja, amikor politikai és társadalmi információkat keres, míg a televízió a második legnépszerűbb forrás 39%-kal. Különösen a 25-30 éves korosztály esetében figyelhető meg a televíziózás mint rendszeres információforrás, ugyanakkor ez a korcsoport hajlamosabb online hírportálokat (30%) és rádiót (19%) is használni. A fiatalabb, 16-18 évesek körében hasonló trendek mutatkoznak, hiszen ők is aktívan keresnek információt az online térben (21% és 13%). Politikai és társadalmi témákban a fiatalok legnagyobb része az Instagramon (47%), a TikTokon (39%), a YouTube-on (37%), a Facebookon (27%) és az X platformon (21%) tájékozódik.

A megkérdezett fiatalok nagy része tisztában van azzal, hogy ki vannak téve a hamis információk terjedésének. A megkérdezettek 76 százaléka vélte úgy, hogy a felmérést megelőző hét napban találkozott dezinformációval és álhírekkel a közösségi médiában. A válaszadók 70 százaléka biztos volt abban, hogy fel tudja ismerni a dezinformációt. A jelentésből kiderült, hogy a magyar 16 és 30 évesek közöttiek 43 százalékát aggasztják a lakhatási árak és a megélhetési költségek. A környezetvédelem kérdésének és az éghajlatváltozás elleni harcnak a magyar fiatalok 21 százaléka szerint kellene az uniós politikák homlokterébe kerülniük. A gazdasági helyzet és a munkahelyteremtés a magyar fiatalok 36 százalékát foglalkoztatja, míg a szociális kérdéseket a megkérdezettek 34 százaléka, az oktatás és képzés területét 36 százalékuk tartja prioritásnak.

A magyar fiatalok, akik 16 és 30 év közöttiek, aktívan tájékozódnak politikai és társadalmi kérdésekről, hiszen 38 százalékuk a közösségi média platformokhoz fordul információért. Közülük a Facebook a legkedveltebb, hiszen a fiatalok 55 százaléka itt keres adatokat, míg a TikTok 49, a YouTube 41, az Instagram pedig 32 százalékos népszerűséggel bír. Az X platformot 10 százalék használja tájékozódásra. Ezen kívül a televíziót a fiatalok 26 százaléka választja, míg online hírportálokon 32 százalékuk talál információt - mindez az Európai Parlament legfrissebb felméréséből derült ki.

Related posts