Extrém ritka jelenség történt a Napon: hatalmas erővel lökődtek ki a részecskék, ami lenyűgöző robbanást eredményezett. Nézd meg a videót, hogy átélhesd ezt a különleges eseményt!
Ryan French napfizikus szerint ha a legutóbbi hatalmas napkitörés a Föld felé néző napfoltból indult volna ki, azt az áramhálózat is megérezte volna.
A Nap jelenleg a 11 éves ciklusának csúcsánál jár, ami azt jelenti, hogy ilyenkor a legaktívabb az égitest, ilyenkor történik a legtöbb napkitörés. Ezek az úgynevezett napfoltokból indulnak ki, a kutatók pedig úgy vélik, hogy egy jókora folt lehet a csillag túlsó oldalán. Ez a következő időszakban a Föld felé fordul majd, így a kutatók is meg tudják majd vizsgálni. Egy dolog biztos: az elmúlt 10 napban négy koronakidobódás is történt a túloldalon, közülük pedig egy olyan erős volt, hogy a szakemberek az extrém ritkán előforduló események közé sorolták be.
Az IFLScience forrása alapján az ilyen jelenségeknél a Napból kiáramló részecskék másodpercenként meghaladják a 3000 km-es sebességet, ami a fény sebességének több mint 1%-át jelenti. A NASA kutatói megállapították, hogy ezek a kiáramlások általában 10 évente fordulnak elő, de a legutóbbi esemény 2023-ban történt. Szerencsére ez a kidobódás nem a Föld irányába tartott.
A legutóbbi eseményre december 17-én került sor, megelőzve azt két kisebb rendezvény.
Látható, hogy a részecskék dinamikusan terjednek minden irányba, ami egyértelműen tükrözi a robbanás hatalmas erejét. A mérések alapján ezek a részecskék 3161 km/másodperces sebességgel száguldanak az űrben, tehát ha a napfolt a Föld felé tekintett volna, mindössze 18 óra alatt jutott volna el hozzánk.
Ryan French napfizikus véleménye szerint egy ilyen kitörés akár az elmúlt évtizedek legjelentősebb geomágneses viharát is előidézhette volna. Ennek következményeként nem csupán lenyűgöző sarki fények tündöklését láthattuk volna világszerte, hanem a műholdak működését és az elektromos hálózatok stabilitását is komolyan veszélyeztethette volna.