Fechet: A Romsilva átszervezése elkerülhetetlen, még ha ez néhányak előjogainak elvesztésével jár is - AGERPRES.
Bukarest, február 12. /Agerpres/ - A Romsilvát akkor is átszervezik, ha ez aggodalommal tölti el azokat, akik az újjászervezés miatt elveszítik előjogaikat - jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi, víz- és erdőgazdálkodási miniszter szerdán, miután találkozott az erdészeti szakszervezetek képviselőivel.
Fechet azt mondta, tiszteletben tartja a véleménynyilvánításhoz és tiltakozáshoz való jogot, de arra kéri az erdészeket, ne hagyják magukat manipulálni és megfélemlíteni, és ne induljanak Bukarestbe tüntetni 'csak a tüntetés kedvéért'.
Kijelentette, a Romsilva központi és helyi intézményeit egyaránt átszervezik, ezen nem változtat az érintettek tiltakozása, még akkor sem, ha ez aggodalommal tölti el azokat, akik az intézkedés nyomán elesnek bizonyos előnyöktől.
Azt is elmondta, a Romsilva alkalmazottai közötti egyenlőtlenségek kiküszöbölésére módosításokat javasolt az erdészeti dolgozók jogállásához és az állami erdészeti hivatal megszervezését szabályozó kormányhatározathoz. Kijelentette, többet senki nem kaphat 100.000 eurós nyugdíjazási prémiumot, az ezt lehetővé tevő cikkelyt egészen egyszerűen törölni fogja a jogszabályból.
Fechet hangsúlyozta, hogy a Romsilva átszervezése során nem csupán az intézmény 14.000 munkavállalójának érdekeit veszi figyelembe, hanem a romániai erdők védelmét és fenntartható gazdálkodását is. Emellett kiemelte, hogy a fafeldolgozóiparban dolgozó több mint 100.000 ember sorsa is fontos számára, és az ő érdekeik is középpontba kerülnek a reformok során.
Szerda délelőtt több száz erdészeti szakember gyűlt össze a környezetvédelmi minisztérium épülete előtt, hogy hangot adjon követeléseiknek. A demonstrálók arra kérték a környezetvédelmi minisztert, hogy állítsa le a Romsilva és annak 14.000 munkatársa ellen indított 'befeketítő és megalázó' kampányt. Ez a kampány szerintük súlyosan veszélyezteti az erdészek hivatásának megbecsülését, és olyan társadalmi feszültségeket generál, amelyek beláthatatlan következményekkel járhatnak.
A demonstrálók hangsúlyozták, hogy szükséges az erdőgazdálkodás politikai befolyástól való mentesítése, emellett pedig a szakszervezeteket társadalmi partnerekként bevonni a Romsilva működését érintő jogszabályok kidolgozásába.
A Silva szakszervezeti szövetség felkérte a minisztert, hogy lépjen közbe az erdészeti törvénykönyvben előírt juttatások kifizetése érdekében, amelyek a védett természeti területek kezelésére és a magánerdők védelmére vonatkoznak. Ezek az összegek összesen meghaladják a 150 millió lejt.
A szakszervezeti szövetség legfrissebb közleményében sürgette a legfőbb ügyészséget, a környezetvédelmi minisztériumot, valamint a rendvédelmi és védelmi hatóságokat, hogy fordítsanak figyelmet a közelmúltban tapasztalt, politikai vezetők által felelőtlenül kezdeményezett kampányokra. Ezek a kampányok az erdészeti dolgozók lejáratására irányultak, és sajnálatos módon erőszakos támadásokhoz vezettek, amelyek következtében hat erdész életét vesztette, míg több mint 750-en súlyosan megsérültek, amikor a bűnözőktől próbálták megvédeni az erdőket.
A közlemény hangsúlyozza, hogy az állami erdők rendkívüli ökológiai, társadalmi és gazdasági értékeket képviselnek az ország számára. Jelenleg ezek az erdők Románia azon ritka természeti erőforrásai közé tartoznak, amelyeket még mindig saját kezünkben tartunk. Ennek ellenére az elmúlt évek során különböző érdekcsoportok próbálták megnehezíteni a fenntartásukat és védelmüket.
AGERPRES/(RO - szerző: Daniel BADEA, HU - szerkesztő: BÍRÓ Imola)