A magyar infláció helyzete az európai országokkal való összehasonlításban – Alfahir.hu A legfrissebb statisztikák szerint Magyarország inflációs rátája jelentős figyelmet kap a kontinens szintjén. Az adatok alapján a magyar inflációs trendek több szomszé

A 27 uniós tagállam közül Magyarország a 25. helyet foglalja el, amikor az inflációs rátákat rangsoroljuk. Ez a helyezés már önmagában is figyelemre méltó, de az összeurópai viszonyokhoz képest is magasan áll a hazai pénzromlási mutató – olvasható a Privátbankár Európai Inflációs Körkép legújabb elemzésében.
Ahogy a múlt héten már említettük, a korábbi előrejelzésekkel szemben a hazai infláció éves szinten 4,2 százalékról 4,4 százalékra emelkedett.
Az Európai Unión belül csupán Romániában és Észtországban található magasabb ez a statisztikai mutató, amely 5,45, illetve 4,5 százalékot ér el, míg nálunk alacsonyabb értékeket regisztrálnak.
ezzel szemben Cipruson épp a 0,2 százalékos defláció okozhat egész másfajta gondokat.
Az EU-n kívüli európai országok közül Törökországban már "csak" 35,41 százalékos a pénzromlási ütem (korábban ez 60 százalék is volt), a két háborúzó országban, Ukrajnában, illetve Oroszországban 15,9, illetve 9,9 százalék.
A térségünkben, amely a posztszocialista országok családjához tartozik, a különböző mutatók:
Magyarország az úgynevezett visszatekintő reálkamatok összevetésében is a hatodik legrosszabb adattal bír. Ez azt mutatja, hogy mekkora a különbség az adott ország jegybanki alapkamata és inflációs rátája között. Itt az élen Törökország áll 10,59 százalékkal, majd jönnek az oroszok 10,1 százalékkal. Az EU-tagok közül Ciprus 2,35 százaléka után Magyarország következik 2,1 százalékkal. Észtországban mínusz 2,35 százalék, míg Szlovákiában mínusz 1,95 százalék a reálkamat.