Íme egy egyedi változat a megadott szövegről: "Ez a forgatókönyv véget vethet az átláthatósági törvény sikerének"


Egyre kérdésesebb, mi lesz az úgynevezett átláthatósági törvény sorsa: Magyar Levente, a magyar Külügyminisztérium államtitkára szerint egyáltalán nem biztos, hogy a korábban elhalasztott javaslat valaha visszakerül a parlament elé.

A londoni magyar nagykövetség rendezvényén Magyar Levente azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy az átláthatósági törvény körüli belső viták és feszültségek miatt döntöttek a törvénytervezet visszavonása mellett. A parlament június közepén szavazott volna a sokat vitatott törvényről, amely kritikusai szerint civil és társadalmi szervezetek ellehetetlenítését célozta, ám az utolsó pillanatban bejelentették a halasztást.

Magyar szerint legkorábban ősszel kerülhet újra napirendre a kérdés, de mint fogalmazott:

Nem vagyok biztos benne, hogy valaha is újra előkerül.

Megerősítette, hogy semmilyen határozott döntés nem született arról, visszahozzák-e a javaslatot. A törvény parlamenti vitáját és szavazását Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője halasztotta el hivatalosan. A nemzetközi nyomás is szerepet játszhatott a lépésben, különösen, hogy a törvény kritikusai szerint az jelentősen korlátozta volna a külföldről támogatott szervezetek mozgásterét, és újabb lépés lett volna a civilek ellehetetlenítése felé.

Mi is az az átláthatósági törvény, és miért keltett aggodalmat a közvéleményben a tervezet? A múlt kedden Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője által benyújtott "A közéleti átláthatóságról" szóló törvényjavaslat célja, hogy új, intézményesített eszközökkel korlátozza azon szervezetek működését, amelyek a jogalkotó véleménye szerint külföldi források révén befolyásolják a magyar közéletet, ezzel potenciálisan veszélyeztetve az ország szuverenitását. A javaslat részletesebben szabályozná a korábbi hasonló kezdeményezéseket, és konkrét intézkedési keretet kínálna a kérdés kezelésére:

A javaslat szövege alapján azokra a szervezetekre terjed ki, amelyek külföldi forrásból - közvetlenül vagy közvetve - anyagi támogatást kapnak, és e támogatás segítségével olyan közéleti tevékenységet folytatnak, amely a törvényalkotó értelmezése szerint képes befolyásolni demokratikus folyamatokat.

Related posts