A gólyafészkek halálos csapdává alakulnak, mivel a körülöttük felhalmozódott szemét komoly veszélyforrást jelent.

Bár a gólyák hírhedtek arról, hogy a fészkük építéséhez szívesen használnak különféle hulladékot, eddig senki sem kutatta, hogy ennek milyen hatásai lehetnek. Míg más madárfajok anyaghasználata már gyakran napvilágot látott, a fészkekben található anyagok madarak egészségére gyakorolt hatásáról eddig alig esett szó. Ezt a tudományos űrt most a University of East Anglia, a Lisszaboni Egyetem és a Montpellier-i Egyetem közötti együttműködés révén végzett kutatás igyekszik betölteni. Bár a kutatás középpontjában a gólyafészkek állnak, az eredmények más madárfajokra vonatkozóan is fontos következtetéseket vonhatnak le.
A kutatók öt éven át, 2018 és 2023 között, alaposan tanulmányozták a gólyafészkeket Portugália déli területein. Az összesen 568 fészek különböző környezeti körülmények között helyezkedett el, beleértve városi, mezőgazdasági területek közelében és legelőkön találhatóakat is. Megdöbbentő, hogy a fészkek 91%-ában emberi eredetű hulladékra bukkantak, míg 42%-ukban valamilyen zsineg volt felfedezhető. A kutatók hangsúlyozták, hogy ez utóbbi a legnagyobb veszélyt jelenti a fiókák számára, mivel a megfigyelt egyedek 12%-a beleakadt ezekbe a veszélyes anyagokba.
A kutatások eredményei szerint a fészkekben található zsineg mennyisége közvetlen hatással van a fiókák túlélésére: minél több zsineg van jelen, annál nagyobb a mortalitásuk. A műanyagba beleakadt állatok között jelentősen megnőtt az elhullás kockázata. A halálos sérülések leggyakrabban (a esetek 63%-ában) bálazsineg miatt következtek be, ami elszorította a végtagokat, így nekrózis alakult ki, vagy a zsineg amputálta a felnövekvő fiókák lábait.
A tudományos közösség legújabb megállapításai nem csupán a fehér gólyák portugáliai helyzetéről nyújtanak fontos információkat, hanem rávilágítanak egy sokkal összetettebb globális problémára is, melyet eddig alábecsültek. Ursula Heinze, a kutatás vezetője hangsúlyozta, hogy a tanulmány eredményei szerint sürgető szükség van a szintetikus bálázózsinór környezetbarát alternatívákra való cseréjére, hiszen így jelentős előnyökhöz juthatunk.
Aldina Franco, a tanulmány társszerzője szerint persze nemcsak a zsinegek okoznak problémát: Ukrajnában a madarak a háborúban megsemmisített drónokból származó üvegszálakat használják fészeképítésre, de az Egyesült Királyságban is megfigyelték, hogy különböző műanyagokat építenek a fészkükbe, és bár a fiókák elhullását ezekben az esetekben nem vizsgálták külön, nagyon valószínű, hogy az idegen anyagok más fajoknál is hasonló problémákat okozhatnak.