Hat tüntető képviselő ellen eljárás megindítását tervezi a Legfőbb Ügyészség.
Hadházy Ákos, a független országgyűlési képviselő, hónapok óta rendszeresen szervez utcai demonstrációkat, amelyek eredetileg a gyülekezési törvény módosítása ellen irányultak. E törvény célja volt, hogy jogi keretet adjon a Pride események betiltásának. A tüntetések során a Momentum politikai aktivistái is jelentős szerepet vállaltak, gyakran színes füstgyertyákkal színesítve a megmozdulásokat. Ezek a demonstrációk sokszor patthelyzetekhez vezettek, mivel a rendőrség nem mindig hagyta jóvá a tervezett gyülekezési helyszíneket vagy útvonalakat. A tüntetők gyakran improvizált sétákba kezdtek, amelyek biztonságát a rendőrség néha biztosította, máskor viszont vissza akarták terelni őket a járdákra, vagy megpróbálták megakadályozni őket az előre eltervezett útvonalon. Az események során többször is igazoltatták a résztvevőket, és számos közlekedési szabálysértés miatt bírságokat is kiszabtak.
A Legfőbb Ügyészség most bejelentette, hogy az április és május 1-jén zajlott demonstrációk kapcsán szabálysértési eljárást kezdeményez. Ennek következtében arra kérik az országgyűlést, hogy felfüggessze hat képviselő mentelmi jogát.
Az április 1-jei "Nincs hova hátrálni" mottóval megrendezett tüntetés során, amely az Erzsébet hídon zajlott, a beszédek befejeztével a résztvevők további három hidat is birtokba vettek. A munka ünnepén pedig a rendőrség előre lezárta a hidakat, hogy megakadályozza a Kossuth térről érkező demonstrálók átkelését - emeli ki a Telex.
Az ügyészség közleménye szerint kilenc ügyről van szó, amelyek a következő szabálysértéseket érintik: polgári felhasználású robbanóanyaggal és pirotechnikai termékkel kapcsolatos szabálysértés, a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése, a gyülekezési joggal visszaélés.
A szabálysértési eljárásban a képviselők önként is lemondhatnak mentelmi jogukról, az országgyűlés abban az esetben dönt, ha ezt a képviselők maguktól nem teszik meg - hívja fel a figyelmet a Telex.