Fedezd fel a helyi termelők kincseit, és spórolj okosan! Íme néhány tipp, hogyan juthatsz kedvező áron friss zöldségekhez, húsfélékhez és tojásokhoz!

A közösségi gazdaságok stabilitást nyújtanak a tagjaiknak.
Hazánkban már több mint 14 éves a közösségi mezőgazdálkodás mozgalma. Az elkötelezett gazdák és közösségeik az idei évben 32 gazdaságba várják az új vásárlókat.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete idén is elkészítette azt a részletes listát és térképet, amely bemutatja a közvetlenül elérhető gazdaságokat, valamint azokat a lehetőségeket, amelyek révén csatlakozhatunk ezekhez. Az idei év különlegessége, hogy öt új gazdaság lépett be ebbe az innovatív értékesítési modellbe, köszönhetően az Egyesület által nyújtott képzéseknek – adta hírül a greenfo.hu.
Az élelmiszerek ára továbbra is kiszámíthatatlanul növekszik, így a friss és egészséges helyi termékek egyre inkább luxusnak tűnnek. A Tudatos Vásárlók Egyesülete szerint azonban ebben a nehéz helyzetben a helyi közösségi gazdaságok kínálják a megoldást.
A 2024-es szezonban a magyarországi közösségi gazdaságok több mint 1300 családot láttak el friss, helyi, szezonális zöldséggel, gyümölccsel, tojással, hússal, ami csaknem 4200 fogyasztót jelent a családtagjaikkal együtt.
Friss, ízletes és tápláló – kép forrása: pixabay.com
Mik azok a közösségi gazdaságok?
A közösségi mezőgazdálkodás egy különleges együttműködési forma, ahol a termelők és a fogyasztók szoros kapcsolatban állnak egymással. Ebben a rendszerben a gazdálkodás kockázatait, felelősségeit és az aratás bőséges gyümölcseit egy hosszú távú megállapodás keretein belül közösen osztják el. Ezzel nemcsak a helyi élelmiszerek támogatását segítik elő, hanem egy fenntarthatóbb és átláthatóbb élelmiszerellátási láncot is kialakítanak.
A gazda elkötelezi magát, hogy egész év során a közösség tagjainak kínálja bőséges termését, míg a vásárlók azt vállalják, hogy átalánydíj ellenében rendszeresen átveszik az adott időszak gyümölcseit. A termények köre változatos lehet, beleértve a friss zöldségeket, tojásokat és akár húsféléket is, attól függően, hogy a gazdaság mivel rendelkezik. Az átvétel általában heti rendszerességgel, ugyanabban az időben és helyszínen zajlik, mindaddig, amíg tart a szezon.
A közösségi gazdáknál az év eleje a tervezés, a közösségépítés időszaka. Ebben az időszakban várják azokat is, akik az adott évben tőlük szeretnék beszerezni az élelmiszerüket. Február 22. a Közösségi Mezőgazdálkodás Nemzetközi Napja, amihez kapcsolódóan a Tudatos Vásárlók Egyesülete a Közös Termés Ünnepen biztosított lehetőséget a közösségi gazdaságoknak, hogy bemutatkozzanak az érdeklődőknek.
Cikkünk az ajánló alatt folytatódik Nem mindegy, hogy 50 hektárt vagy csak 6,5 hektárt kell permetezni +VIDEÓ Hirdetés
Öntözőrendszer 2-3 éves megtérüléssel? + VIDEÓ Hirdetés
Ne a tárolásnál bukja el a gazda a profitját! +VIDEÓ Hirdetés
Fokozd mezőgazdasági gépeid hatékonyságát és csökkentsd a karbantartási kiadásokat! Fedezd fel megoldásainkat, amelyekkel növelheted a termelési teljesítményt és optimalizálhatod a költségeket! Ne hagyd ki ezt a lehetőséget!
Műtrágyázás: pont, ahová kell, pont, amennyi kell! +VIDEÓ Hirdetés
Hogyan alakítsuk ki gyümölcsöskertjeink védelmét komplex módon? - Heti Körkérdés Hirdetés
Elképesztő, hogy az öntözővíz minősége milyen mértékben hatással van a terméshozamra! +VIDEÓ Reklám
Ezért éri meg védekezni a hamisítványok ellen! + VIDEÓ Hirdetés
Itt várakoznak a vásárlók, hogy felfedezhessék a különleges ajánlatokat!
Budapesten kívül több vidéki kis- és nagyvárosban is van lehetőség a csatlakozásra, például Mosonmagyaróváron, Szombathelyen, Székesfehérváron, Dunaújvárosban, Szegeden, Szolnokon, Pécsen, Balassagyarmaton és Miskolcon. A budapesti agglomerációban is számos átadópont működik, például Szigetmonostoron, Vácon, Szentendrén, Dunakeszin, Gödön, Nagymaroson, Szokolyán, Sződön, Budaörsön, Gyömrőn, Dunaharasztiban, Gödöllőn, Pomázon, Érden és Vecsésen is - olvasható a cikkben.
Miért érdemes egy közösségi gazdasághoz csatlakozni?
Aki közvetlenül a termelőtől vásárol, számos előnyre tehet szert:
Biztos forrást jelent egész évben - a közösségi gazda vállalja, hogy egész évben vagy szezonban a közösségnek termel, így a tagok biztosak lehetnek abban, hogy a szerződött időszakban ellátja őket zöldséggel vagy hússal. Az ellátás így kevésbé függ a hazai vagy külföldi beszállítóktól, az alacsony felvásárlási áraktól, ezért biztos élelmiszerforrást jelent egész szezonban. Friss, finom és egészséges - sok közösségi gazdaság hivatalos bio minősítéssel rendelkezik, és sok gazdaságban termelnek az ökológiai mezőgazdálkodás elvei szerint. Mindez érezhető az élelmiszerek ízén is. Itt a tagok mindent frissen kapnak, hiszen a gazdák az átadás napján takarítanak be mindent a közösségnek. Helyi - egy közösségi gazdaság tagjai mindig közvetlenül a gazdától veszik át az általa megtermelt élelmiszereket, azaz nincs közvetítő, nincs felesleges szállítás, raktározás, csomagolás. A gazda az átadópontra szállítja a terményeit, így a termékek árát az emelkedő üzemanyagárak is csak kisebb mértékben befolyásolják. Kis léptékű - a közösségi gazdaságokban érvényesülnek az agroökológia alapelvei. Kiemelt figyelmet fordítanak a gazdák a biodiverzitás növelésére, alkalmazkodnak a helyi viszonyokhoz és lényeges számukra a tudásmegosztás is. Nem emelkednek az árak hétről hétre - a gazdák az árakat egy évre vagy szezonra előre kikalkulálják, amit a tagok havi átalány formájában fizetnek meg. Az üzemanyag és az élelmiszerek drágulása 2024-ben sem állt meg, és ez nem kímélte a közösségi gazdaságokat sem, így idén volt némi emelkedés a havidíjakban, de korántsem akkora, mint az előző évben - így az árak még mindig kiszámíthatóbbak és sokszor kedvezőbbek, mint a szupermarketben vagy a piacon. A tagok támogatják a gazdát - ezzel hozzájárulnak a vidéki térségek és a kisgazdaságok fennmaradásához.
A gazda elkötelezetten a tagoknak termel - a közösségi gazdáknak is sokat jelent, hogy személyesen ismerik azokat, akiknek az élelmiszert termelik. Így látja ezt Szilágyi Kriszta is a sződi Terápiás Kert alapítója:
Milyen csodálatos érzés, amikor a saját kezeink munkájával valami újat teremtünk a semmiből! Törődünk azokkal a kicsiny élőlényekkel, akik a kertünkben találnak otthonra, miközben figyelmet fordítunk azokra is, akik közösségünk tagjai. Olyan darabot adunk magunkból, amelyet az étel formájában nyújtunk, és ez talán az egyik leglényegesebb dolog a világon, függetlenül attól, mit mondanak mások.
Természetesen! Itt egy egyedibb változat: **Indexkép: forrás - pixabay.com** Ez a megfogalmazás kicsit másképp hangsúlyozza a forrást. Ha szeretnéd, további variációkat is készíthetek!