HEOL - Egerben a gyermeknevelés és a közoktatás szoros együttműködésben dolgozik a gyermekvédelem hatékonyságának érdekében.


Egyre gyakoribbak azok a figyelmeztetések, amelyek a gyermekek biztonságának megóvására irányulnak.

Az egri Gyermekjóléti és Bölcsődei Igazgatóság Család- és Gyermekjóléti Központja pénteken rendezte meg éves szakmai tanácskozását, amely során a belvárosi és felsővárosi alapszolgáltatási csoportok tagjai gyűltek össze. Az esemény célja a veszélyeztetettséget észlelő- és jelzőrendszer tagjainak tájékoztatása volt, akik kulcsszerepet játszanak a gyermekvédelem területén. Az Alapszolgáltatási Csoport a jogszabályi előírásoknak megfelelően szervezte meg az Éves Jelzőrendszeri Tanácskozást, amelynek fókuszában a településszintű jelzőrendszeri hálózat működésének éves értékelése állt. A rendezvény lehetőséget biztosított a szakmai tapasztalatok megosztására és a helyi közösség, valamint a fenntartó számára történő visszacsatolásra. Az eseményen számos neves szakember is részt vett, köztük Krinszkine Dulai Judit, aki egy tagóvoda igazgatójaként osztotta meg tapasztalatait, valamint Ballagó Zoltán, az Egri Tankerületi Központ vezetője, és Milibák-Veres Erika, a Heves Vármegyei Szakképzési Centrum főigazgatója. A társadalmi felelősségvállalás iránt elkötelezett Nagy Zsanett óvodai és iskolai szociális segítő is hozzájárult a beszélgetésekhez, gazdagítva a szakmai diskurzust. Az összejövetel nemcsak a tapasztalatcserére, hanem a közösségi együttműködések erősítésére is fókuszált, hangsúlyozva a gyermekvédelem fontosságát a helyi társadalomban.

Perczéné Bocsi Orsolya, Gyermekjóléti és Bölcsődei Igazgatóság igazgatója elmondta, a szokásos, éves találkozót úgy szervezték meg, hogy a bölcsődétől egészen a szakképzésig megvalósuljon a tapasztalatcsere a résztvevők között. Kérdésünkre elmondta, ez azért is fontos, mert egy családon belül különböző korú gyerekek esetében például együtt kell működniük. Tavaly a gyermekvédelmet, gyermekjóléti szolgáltatásokat érintő jogszabály-módosításokról tartottak szakmaközi megbeszélést Egerben. Az igazgató elmondta, a változás nyomán a bejelentések száma megugrott, ezekkel sok munkájuk van. A szakemberek inkább jeleznek a kétesélyes szituációkban, akkor is, ha valószínűleg nincs nagy gond és saját, pedagógiai eszközeikkel is orvosolható a helyzet.

Elsőként Jakab Gabriella, az igazgatóság szakmai egységének vezetője lépett a színpadra, és megosztotta tapasztalatait a gyermekvédelmi és gyermekjóléti feladatok teljesítése során. Beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy a közelmúltban bevezetett jogszabályok és törvények milyen módon formálják munkájukat: szeptember elsejétől a jelzési és együttműködési kötelezettségek betartására fokozottabb figyelmet fordítanak. Hangsúlyozta, hogy amennyiben a jelzőrendszer bármely tagja elmulasztja kötelezettségeit a kiemelten veszélyeztetett kategóriák felismerésekor, az súlyos következményekkel járhat. A gyámhivatal indítványozása esetén ugyanis büntetőjogi és munkahelyi felelősségre vonásra is sor kerülhet, amely akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.

Related posts