A Bekecs egy izgalmas új előadással készül, amely garantáltan elvarázsolja a közönséget!


Még mindig látható lesz a repertoáron a Táncolva öröklődik című folklórelőadás – Fotó: Bekecs Táncszínház

Még nem jött el a Bekecs Táncszínház számára a nyári szabadságolások ideje: a hét végén kétszer látható a nyárádszeredai együttes legújabb darabja, és még vár rá jó néhány fellépés itthon és Európában.

Amíg a legtöbb néptáncegyüttes már a nyári szabadságát tölti, addig a nyárádszeredai Bekecs Táncszínháznál még csak tervezik az évadzárást. Jelenleg azonban még pörög az élet, zajlanak a tevékenységek, az együttes új darabot visz színre a hét végén, és még ezzel sem jön el a nyári szünet ideje. Mindezekről, de főleg az új darabról Benő Barna Zsoltot, az intézmény igazgatóját kérdeztük.

Pénteken este 21 órától a Bekecs egy különleges nyilvános főpróbát tart a mikházi Széllyes Sándor Csűrszínházban, ahol először mutatják be az Angyalcsinálók című új előadásukat. A közönség szombat este, ugyancsak 21 órakor élvezheti a darab előbemutatóját. Érdekesség, hogy a hivatalos bemutatóra csak az ősz folyamán kerül sor Nyárádszeredában vagy Marosvásárhelyen. A választás, hogy Mikházán láthatjuk először a produkciót, a mikházi Csűrszínházi Egyesülettel való szoros együttműködésnek köszönhető.

Ez az előadás felnőtteknek készült, 16 éven aluliak számára nem ajánlott, és műfaji szempontból is egy különleges újdonságot képvisel, még a Bekecs számára is. Ilyen típusú táncszínházi produkciót eddig még nem láthattunk. A megrendítő és dokumentarista néptáncszínházi előadás az 1920-30-as évek egyik legtragikusabb, ugyanakkor legtöbbet hallgatott magyar történetét dolgozza fel: a tiszazugi méregkeverő asszonyok ügyét. Az "Angyalcsinálók", avagy a tiszazugi méregkeverő asszonyok története egy valós eseményeken alapuló, mélyen emberi és felkavaró élményt nyújt. A békésnek tűnő alföldi faluba, Nagyrévre vezet minket, ahol a nők élete a szegénység, az erőszak, a kilátástalanság és a férfiuralom árnyékában zajlik. A hagyományok és társadalmi elvárások szorításából való kiszabadulás egyetlen - ám tragikus - módja a méregkeverés volt...

A darab elkészítése négy hónapot vett igénybe, Györfi Csaba rendező-koreográfus vezetésével. Miután januárban az együttes sikeresen bemutatta a Táncolva öröklődik című új néptáncműsorát, azonnal nekiláttak ennek a projektnek. Eközben párhuzamosan már több mint hatvan színpadi fellépésen is túl vannak idén.

Ezzel azonban még nem engedik le a függönyt: a szombat esti előadás után rögtön útnak indulnak, és másnap már Törökországba repülnek, ahol jövő héten Isztambul és Bursa között, Yalován vendégszerepelnek folklórműsorukkal a türk népek kulturális ünnepén.

Egész Székelyföldet képviselik a közelgő nemzetközi rendezvényen, amelyhez a Communitas Alapítvány nyújtott támogatást. A jövő hét végén már haza is térnek, hiszen készülődnek a Nyárádmente Fesztiválra. Az esemény első napja, augusztus 1., folknappal indul: délelőtt népi gyermekjátékokkal és kreatív foglalkozásokkal várják a nyárádszeredai és környékbeli gyerekeket. Délután 5 órától a IX. Táncol a Nyárádmente néptáncfesztiválra kerül sor, ahol nyárádmenti és marosvásárhelyi csoportok lépnek színpadra. Este 8:30-tól a nagyközönség megtekintheti a Táncolva öröklődik című előadást, míg a nap zárásaként a Tárkány Művek népi irányzatot képviselő koncertje fogja szórakoztatni a közönséget.

Ezt követően két hét megérdemelt szabadságot kapnak a táncosok, azt viszont egy munkával telített hét követi: két hétvégén Sóvidéken szerepel a Bekecs, a kettő között pedig Magyarországon turnézik.

Csak a szeptemberi szabadság után pihenhetünk meg - osztotta meg az igazgató a csapattal az előttünk álló, intenzív munkát követelő hónap részletes ütemtervét.

Related posts