A Guns N' Roses ismét ellátogat Budapest gyönyörű városába!

A cikk emailben történő elküldéséhez kattintson ide, vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/kultura/kalandos-tortenet-950290/
A hitetlenség nem volt alaptalan, hiszen a Guns N' Roses története olyan zűrzavaros, hogy az valóban megkérdőjelezte a zenekar hitelességét. Az énekes, Axl Rose, akinek neve és vezetői szerepe is rendkívül bonyolultan alakult, még inkább bizonytalanságot szült a rajongók körében. Már gyermekként megmutatkozott öntörvényűsége, amit átlagon felüli intelligenciája is magyaráz: az 145-159 közötti IQ-jú tehetségesek csoportjába tartozik, akik folyamatosan kutatják a világ jelenségeit, valósághűen értékelik azokat, és sajátos módon kezelik. A kábítószerekhez való hozzáállása is árulkodó volt: noha fiatal korában ő is kipróbálta a könnyebb szereket, a súlyos függőséget nem tudta elviselni, ezért sorra kiiktatta a Guns N' Roses-ból azokat a tagokat, akik eltértek ettől a szemlélettől. 1987-ben, a klasszikus felállás idején megjelent Appetite for Destruction (Étvágy a pusztításhoz) albumuk hatalmas sikert aratott. A cím még ironikus is lehetett volna, hiszen az önpusztítás (self-destruction) fogalma is pontosan illett volna rájuk: az éjszakák folyamán folyamatosan égették a gyertyát mindkét végén, miközben ittak, drogoztak, és még a színpadon is a cigaretta füstje lengte be őket.
Nem volt kevésbé különleges a következő lépésük, amikor a hatalmas zenei gyűjteményükből nem csupán egy dupla albumot, hanem két külön lemezt adtak ki egy napon, Use Your Illusion I és II címmel. Axl Rose nem tartotta magában a szavait, és a tabunak számító, lenéző nigger kifejezést is használta. Ez hatalmas botrányt keltett, és elkerülhetetlen magyarázkodáshoz vezetett; ő nem általában a feketékről beszélt, hanem azok cselekedeteiről, akik meg akarták rabolni. A koncertjeiken a közönség tiszteletét megkövetelték maguknak, ezért próbálta személyesen elvenni az egyik engedély nélkül filmező néző kezéből a kamerát. Mivel ez nem sikerült, nem is tért vissza a színpadra, hanem inkább az öltözőbe vonult, ezzel óriási felháborodást kiváltva a rajongók körében.
Még 1994-ben kezdett el új stúdióalbumon dolgozni, ám ő maga sem sejtette, hogy a Chinese Democracy című lemez csak 2008-ban kerül majd a közönség elé. Zenészeit folyamatosan váltogatta, a felvételeket szüntelenül finomította, sőt, előfordult, hogy az egész anyagot újra felvette az elejétől a végéig. Ez a sziszifuszi munka évekig elhúzódott, és így a készülő album a világ legdrágább zenei projektjévé vált. Mire végre elkészült, már alig emlékeztetett a hagyományos Guns N' Roses dalok hangzására; helyette egy teljesen új, de zeneileg kifinomult és sokszínű mű látott napvilágot.
Megszámlálhatatlan hangszeres díszítés, hangszín, rájátszás (overdubs), gitárhápogó, zongora, szimfonikusok színesítették többek között a Street Of Dreams és a himnikus Madagascar tételeket. Axl énekhangja kifogástalanul szólt, gond nélkül vette a magasságokat, az album pedig nem véletlenül kapott jó értékeléseket.
Az idei koncertkörút, amely a Because What You Want & What You Get Are Two Completely Different Things (Mert amit akarsz és amit kapsz, az két teljesen különböző dolog) címet viseli, a budapesti közönség számára egy igazi zenei ünnepet ígér. Az esemény fellépői között ott találjuk a legendás Axl Rose-t, aki a November Rainben zongorajátékával varázsolta el a hallgatóságot, valamint a karizmatikus basszusgitárost, Duff McKagant, a virtuóz gitárost, Slash-t, a billentyűsök mestereit, Dizzy Reed-et és Melissa Reese-t, a másodgitáros Richard Fortus-t és a dobos Frank Ferrert. A koncert különlegessége, hogy a korábbi évekhez képest eltűnt a színpadról a cigaretta és a drogok, így a művészek tiszta tudattal lépnek a közönség elé. Az este folyamán két órán át hallhatjuk a klasszikus slágereket, mint a Paradise City, a Sweet Child o' Mine és a Welcome to the Jungle, amelyek minden bizonnyal felejthetetlen élményt nyújtanak majd a rajongóknak.